تقویت دیپلماسی پارلمانی به گسترش مناسبات ایران و نیوزیلند کمک می کند

0 2

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اندرو بایلی و عمر ابراهیم روسای گروه دوستی پارلمانی خاورمیانه و آفریقا در مجلس نیوزیلند با  عبدالناصر درخشان رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری ‌‌‌اسلامی ایران و نیوزیلند در مجلس شورای اسلامی بصورت نشست مجازی (وبیناری) دیدار و گفتگو کردند.

این نماینده مجلس در دوره یازدهم در ابتدای این نشست مجازی به تعاملات و مراودات دو کشور اشاره نمود و گفت: جمهوری اسلامی ایران و نیوزیلند با توجه به توانمندی های موجود، نیازمند عزم راسخ برای ارتقاء سطح روابط هستند. 

وی، گروه های دوستی پارلمانی را ظرفیت خوبی در پیشبرد تعاملات دانست و خاطرنشان کرد: تقویت دیپلماسی پارلمانی و تداوم رایزنی ها میان نمایندگان مجالس به گسترش مناسبات ایران و نیوزیلند کمک خواهد کرد.

رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری ‌‌‌اسلامی ایران و نیوزیلند مناسبات بیش از نیم قرن  ایران و نیوزیلند در حوزه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ـ اقتصادی را پشتوانه محکمی برای مناسبات دو کشور دانست  و افزود:همکاری‌های پارلمانی بر تقویت تعاملات و تسهیل مراودات دولتها تاثیر گذار خواهد بود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا علیه کشورمان اظهار داشت: هرچند تحریمهای آمریکا بر زندگی مردم تأثیر مستقیم داشته، اما جمهوری اسلامی ایران نیز با وجود تحریم‌ها توانسته است در حوزه های مختلف پیشرفت های موثری در زمینه تکنولوژی، صنعتی و پزشکی داشته باشد.

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان، فنوج ، لاشار، بنت، آشار و آهوران در مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به ظرفیت های اقتصادی و تجاری بندر چابهار بر علاقمندی طرف ایرانی جهت سرمایه‌گذاری های مشترک با نیوزیلند تاکید کرد.

روح اله ایزدخواه  نایب رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری ‌‌‌اسلامی ایران و نیوزیلند نیز در این نشست مجازی با تاکید بر اهمیت و تاثیرگذاری مراودات پارلمانی تصریح کرد و گفت:«گفتگوهای پارلمانی در راستای اراده جدی مقامات دو کشور برای توسعه روابط قرار دارد و در ایجاد فضای دوستانه میان دو طرف موثر است». وی با اشاره به پیشرفت های جمهوری ‌‌‌اسلامی ایران در حوزه های بایو و نانو تکنولوژی و علوم پزشکی خواستار توسعه همکاری دو کشور در این عرصه ها شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس در پایان نیوزیلند را کشوری با قابلیت های علمی فراوان دانست و بر تبادل تجارب میان دو کشور در عرصه های علوم و فناوری های نوین در حوزه های کشاورزی و دامپروری تاکید کرد.

فاطمه رحمانی  دیگر عضو گروه دوستی پارلمانی جمهوری ‌‌‌اسلامی ایران و نیوزیلند نیز با اشاره به حضور موفق زنان در عرصه های مختلف کشورمان گفت:حضور و رشد موثر علمی، سیاسی و اجتماعی زنان در دانشگاهها و جامعه ایران نشاندهنده بالندگی کشورمان و فرصتی برای همکاری میان زنان دو کشور در عرصه های مختلف است.

اندرو بایلی و عمر ابراهیم روسای گروه دوستی پارلمانی خاورمیانه و آفریقای در پارلمان نیوزیلند نیز با اشاره به پیشینه روابط دو کشور، بر لزوم تقویت مناسبات دوستانه فیمابین تاکید نمودند.

بایلی خاطر نشان کرد: امیدواریم که گام های موثری برای تعمیق ارتباطات توسط دیدارهای مستمر میان نمایندگان مجالس و دولتمردان دو کشور برداشته شود».

وی تصریح کرد:«پارلمان نیوزیلند مصمم به تقویت روابط با جمهوری اسلامی در حوزه های گوناگون برای توسعه و گسترش مناسبات است.

عمر ابراهیم نیز در همین راستا اظهار داشت: تحریم ها به کاهش همکاریهای فیمابین منجر شده است و مانعی در مسیر گسترش روابط محسوب می‌شود که امیدواریم این مانع هرچه سریعتر رفع گردد.

در پایان این دیدار، عبدالناصر درخشان رییس گروه دوستی پارلمانی جمهوری ‌‌‌اسلامی ایران و نیوزیلند از همتایان خود در پارلمان نیوزیلند برای سفر به تهران دعوت کرد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.