خانه ترامپ یا مخزن اسرار؟

8 180

اسناد دادگاهی که به تازگی منتشر شده‌اند نشان می‌دهند اف‌بی‌آی در جریان بازرسی چند هفته پیش خود از محل اقامت دونالد ترامپ در ایالت فلوریدا بیش از ۱۱ هزار سند و عکس دولتی کشف کرده است.

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، «ایلن کانون»، قاضی دادگاه منطقه‌ای با انتشار این اسناد موافقت کرده است. این اسناد جزئیات بیشتری درباره ۳۳ جعبه‌ای که در عمارت اعیانی ترامپ کشف شده‌اند فراهم می‌کند.

مستندات جدید نشان می‌دهند اسنادی که برچسب محرمانه داشته‌اند گاهی با اقلام دیگری مانند کتاب، مجله و بریده‌های روزنامه‌ها آمیخته بوده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید محاسبات این رسانه نشان می‌دهد از میان ۱۱۰۰۰ سند و عکس دولتی، ۱۸ مورد برچسب «فوق سری»، ۵۴ مورد برچسب «سری» و ۳۱ مورد برچسب «محرمانه» داشته‌اند.

«فوق سری»، بالاترین درجه طبقه‌بندی است و استفاده از آن برای حساس‌ترین اسناد حکومتی صورت می‌گیرد. رویترز نوشته ۹۰ پوشه خالی هم وجود داشتند که روی ۴۸ مورد آنها برچسب «طبقه‌بندی‌شده» درج شده بود.

مشخص نیست که دلیل خالی بودن این پوشه‌ها چه بوده و اینکه ممکن است که برخی اسناد مفقود شده باشند یا خیر.

چند هفته قبل بازرسان فدرال پس از ورود به عمارت ترامپ و تفتیش چند ساعته، هزاران سند محرمانه را توقیف کردند که او هنگام ترک کردن ریاست‌جمهوری از کاخ سفید آورده بود.

ترامپ در واکنش به این یورش طی بیانیه‌ای گفت: «چنین حمله‌ای فقط در کشورهای ورشکسته و جهان سومی می‌تواند رخ دهد. متأسفانه، آمریکا اکنون به یکی از آن کشورها تبدیل شده است که در سطحی که قبلاً دیده نشده بود، فاسد شده است».

پس از آن روزنامه «نیویورک تایمز» گزارش داد که حداقل یکی از وکلای رئیس جمهور سابق این کشور در ماه ژوئن اظهارنامه‌ای را امضا کرده بود مبنی بر اینکه تمام اسناد محرمانه در عمارت ترامپ به دولت بازگردانده شدند.

ترامپ اقدامات اف بی آی را نتیجه تحریکات دموکراتها می داند ولی حجم اسناد بدست آمده گویا ابعاد گسترده تر مسئله است. اختلافات دموکرات ها و جمهورخواهان بر سر مسائل تاکتیکی است نه مسائل استراتژیک. بعنوان مثال دموکراتها و جمهوری خواهان بر سر نحوه مدرن سازی سلاح های هسته ای ممکن است اختلاف داشته باشند نه بر سر اصل مسئله داشتن یا نداشتن سلاح هسته ای . دوسال پیش نمایندگان حزب دموکرات در کنگره آمریکا لوایحی برای تعدیل برنامه‌های پرهزینه مدرن‌سازی هسته‌ای این کشور ارائه کرده و همچنین در نامه‌هایی خطاب به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا خواستار حمایت او از خواسته خود شدند.اما جمهوری‌خواهان هم با ارسال نامه‌هایی و درخواست از بایدن برای حفظ این برنامه‌ها که عمدتاً از دولت اوباما نشات گرفته است، به مقابله پرداختند.در همین رابطه جمهوریخواهان رایزنی هایی را با مقامات پنتاگون آغاز کردند.

این اختلافات کوچکترین تاثیری بر استراتژی آمریکا مبنی بر داشتن سلاح  هسته ای نداشته است. نظر شما چیست؟

 

8 نظرات
 1. جاوید می گوید

  اگر به خانه هر یک از سیاستمداران سرشناس آمریکا غافلگیرانه حمله کنند چنین اسنادی را خواهند یافت

 2. راحله می گوید

  مشگل ترامپ تکروی های اوست وگرنه بین او و سایر زمامداران آمریکا تفاوتی نیست

 3. عباس می گوید

  ولی ترامپ بهترین رئیس جمهور آمریکا بود. او مچ خیلی ها را باز کرد

 4. فرهاد می گوید

  کاملا با عباس موافقم

 5. سهیل می گوید

  مسائل آمریکا به من و تو چه؟

 6. فرهاد می گوید

  مسائل ایران به آمریکا چه؟مثل اینکه نمی دانی چه خبره؟!

 7. ناصر می گوید

  اینا همش بازی دموکراتهاست تا ترامپ نتونه در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنه

 8. ستاره می گوید

  جدا از مدارک عجب خونه ای داره !!!!!!!!!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.