مقاومت اسلامی در غزه و تاب آوری جنبش جهاد اسلامی در برابر ارتش اسرائیل(قسمت اول)

0 164

(میزگرد سیاسی با شرکت : علی اکبر اشعری،محمد حسن زورق،حسین رویوران،احمد کاظم زاده،ابراهیم متقی)

 

احمد کاظم‌زاده: تحولات عراق،روند مذاکرات برجام و سخنان سید حسن نصرالله درباره شهید سلیمانی مسائل مهم جاری است . مسئله  مهم دیگر عملیات سه روزه‌‌ای که در غزه اتفاق افتاد. اسرائیلی‌ها یک جور روایت می‌کنند و جنبش جهاد اسلامی مقاومت یک جور دیگر پس لرزه های این تحولات در اخبار منطقه ادامه یافته است.برنامۀ مستندی شبکه المنار پخش کرد وعنوان این برنامه چنین بود:«او با ما بود» این برنامه مستند دربارۀخدمات شهید قاسم سلیمانی به محور مقاومت اسلامی بود.

محمدحسن زورق: البته خاطرات حاج قاسم در این زمینه از زبان خود شهید سلیمانی قبلاً هم پخش شده بود.

احمدکاظم‌زاده: در این برنامه  شهید سلیمانی رمز پیروزی را رمز پیروزی محور مقاومت اسلامی بویژه در جنگ ۳۳ روزه معرفی می کند وقتی اسرائیل سال ۲۰۰۰ از جنوب لبنان رفت و در حقیقت رزمندگان حزب الله لبنان آنها را از لبنان بیرون کردند . آنچه مهم بود این بود که عکس العمل اسرائیل در مقابل این شکست چگونه بود. آیا اسرائیل این شکست را تحمل می کند یا نه . سید حسن نصرالله در برنامه ای که شبکه المنار پخش کرد گفت جمع بندی ما این بود که اسرائیل این شکست را تحمل می کند یا نه. به قول سید حسن نصرالله این جمع بندی با حضور شهید سلیمانی صورت گرفته بود.سید حسن نصرالله  گفت:در جلسه ای که با حاج قاسم داشتیم به این جمع‌بندی رسیدیم که اسرائیل این شکست را تحمل نخواهد کرد روزی بالاخره جنگ خواهد شد. ما با این پیش‌بینی خودمان را برای تحولات آینده آماده کردیم حاج قاسم متولی تامین امکانات برای روز مبادا شد با توجه به اینکه ما فکر می‌کردیم جنگ آینده جنگ سختی خواهد بود لذا سعی کردیم از همۀ پتانسیل‌ها استفاده کنیم و حاج قاسم این مأموریت را برعهده گرفت و از آن طرف هم بحث اسرا بود آن زمان که ارتش اسرائیل از لبنان رفت در حدود ۴۵۰ نفر اسیر لبنانی و فلسطینی در اختیار دشمن  صهیونیست بودند مثل همین سمیر قنطار که بعداً آزاد شد و بعد بوسیله  اسرائیل ترور و شهید شد حاج قاسم به شهید قنطار مسئولیت داد که برود و جبهه جولان را سرو سامان دهد در آن زمان دنبال این بودیم که دینمان را به اسرا ادا کنیم و از این طرف هم می‌دانستیم که اسرائیل روزی جنگ را بر ما تحمیل خواهد کرد از سال ۲۰۰۰ تاسال ۲۰۰۶ از نظر امکانات به مرحله‌ای رسیدیم که ابتکار عمل دست خودمان بود بحث اسرا همچنان مطرح بود حزب الله دواسیر از ارتش اسرائیل  گرفت تا بتواند آنها را با اسرای مقاومت  مبادله کند اسرائیل هم این حرکت را تحمل نکرد.

از جنگ سی و سه روزه البته دو روایت هست یک روایت مقاومت است که می‌گوید در واقع ما جنگ را بردیم و یک روایت اسرائیلی هست که می‌گوید که بالاخره ما توانستیم این جنگ را مدیریت کنیم.

حسین رویوران: در مورد غزه نبردی بود که به نظر من اهمیت فوق‌العاده‌ای داشت. چرا؟ به دلیل اینکه به هر دلیلی جنبش  جهاد اسلامی در این نبرد تنها بود البته به این معنی نیست که بقیه نبودند ولی بر اساس یک مصلحت‌اندیشی بقیه نیامدند.از حملات پی در پی ارتش اسرائیل مردم غزه خسته هستند ازسال ۲۰۰۸ تا امروز هفت یا هشت بار هدف جنگ واقع شدند آنها دیگر توان بازسازی ندارند. ورود مصالح ساختمانی به غزه بوسیله دولت های مصر و اسرائیل ممنوع است و در نهایت اینکه نبرد اگر محدود باشد برای مردم غزه بهتر است تا گسترده باشد بانک اهداف نظامی جهاد در فلسطین  اشغال شده خیلی محدود است ولی بانک اهداف مقاومت خیلی گسترده تر است لذا آنچه که اتفاق افتاده [ عامدانه یا اتفاقی فرقی نمی‌کند] این بود که جهاد به تنهایی در مقابل اسرائیل قرار گرفته بود اما موفق شد موازنه ومعادله‌ای به وجود بیاورد که برای اسرائیل نگران کننده و سخت بوده است . جهاد اسلامی برای آزادی فلسطین توانست معادله سیف القدس را بازتولید کند یعنی چی؟ یعنی اینکه اگر در عملیات سیف القدس مقاومت با شلیک موشک [به خاطرحمله ارتش اسرائیل به  محله شیخ جراح و قدس و مسجدالاقصی ارتباط بین غزه و کرانه را به عنوان بخشی از یک معادله مطرح کرد الان هم در عمل همین اتفاق افتاده است و این ارتباط یعنی چی؟ یعنی این که مقاومت در کرانه باختری ی آنچه که مقام معظم رهبری فرمودند  که کرانه باختری باید مسلح شود] این مأموریت رابوسیله جهاد اسلامی به عهده گرفته و موفق شده دردو جا عملیات انجام بدهد یکی جنین و دیگری در طرابلس. در هر دو مقاومت مسلحانه اتفاق افتاده وقتی که اسرائیلی‌ها می‌خواستند وارد جینین بشوند شدیداً در محاصره قرار گرفتند این نشان می‌دهد مقاومت اسلامی در کرانه باختری رود اردن نیز توان عملیات مسلحانه  را پیدا کرده است.سه نفری که در این عملیات شهید شدند بخشی از فتح هستند ولی واقعیت این است که آنها از طرفداران جهاداسلامی بوده اند و بخشی از سلاح‌ها را از خود ماموران محمود عباس مخفیانه به دست آورده اند این افرادکه ماهیت دوگانه دارند در ظاهر عضو شاخه نظامی فتح هستند ولی در عمل به جهاد اسلامی و آرمانهایش وفادارند.

همین ۳ نفری که در نابلس شهید شدند اگر چه عضو فتح بودند ولی طبق راهبرد جنبش جهاد اسلامی برای آزادی فلسطین عمل کردند.این‌ها به خاطر همین حمله کردند آقای شیخ بسام سعدی را که بوسیله  ارتش اسرائیل دستگیر شده بود،حمایت نمایند. شیخ بسام یکی از افرادی است که بزرگ شده زندان ارتش دشمن صهیونیستی است تا امروز هفت هشت بار زندان رفته است.  او روحانی مجاهدی که به عنوان یکی از سمبل‌ها و نمادهای جنبش جهاد اسلامی شناخته شده است. سؤال این است که چرا اسرائیل این عکس العمل را کرد؟ می‌دانید که تمام رهبران اسرائیل یا نظامی بودند یا سیاسی بودند و هریک کارنامه‌ای نظامی دارند. آقای لپید کارنامه‌اش رسانه‌ای است نه نظامی است و نه سیاسی. الان نزدیک به انتخابات در اسرائیل شبهه در مورد توانایی این فرد زیاد است و این درگیری را ایشان انتخاب کرد که انجام بدهد تا توان نظامی خود را نشان دهد.هم اسرائیل و هم فلسطینی‌ها اصرار داشتند که جنگ محدود باشد و این نکته خیلی مهمی است ولی این آقا آمد این جنگ را گسترش داد و حمله کرد او در ظاهراعلام کرد که من با حماس کاری ندارم ولی عملا رزمندگان اسلام در فلسطین اشغال شده از هم غیر قابل تفکیک هستند البته اسرائیل موفق شد در این جنگ تعدادی از رهبران جنبش جهاد اسلامی را و  فرماندهان نظامی این جنبش را به شهادت برساند. بله این هم اتفاق افتاد لذا در داخل اسرائیل ارزیابی از این عملیات مثبت است که از لحاظ نظرسنجی که در اسرائیل اتفاق افتاده به شدت به نفع لپید بوده و مطبوعات رژیم صهیونیستی از موفقیت صحبت می‌کنند آیا جهاد در این نبرد موفق بود؟ بله، در جنگ شمشیر قدس کل مقاومت با هم می‌جنگیدند روزی ۳۶۵ موشک شلیک می‌شد در این جنگ جهاد به تنهایی در سه روز، روزی نزدیک به ۳۰۰ موشک شلیک کرده و این نشان دهندۀ اول تواتمندی است دوم اینکه یک جهاد اسلامی می‌تواند بهتنهائی در مقابل ارتش مجهز اسرائیل بجنگد وتاب بیاورد.

جهاد موفق شد معادله‌ای که سیف القدس ایجاد کرد یعنی معادله بازدارندگی را دوباره برقرار بکند نزدیک به ۳۰۰  موشک در هر روز و در ۳ روز ۸۵۵ موشک شلیک کرده است و این خیلی رقم بالایی است البته درصدی از موشکها به هدف نخورده،ولی شلیک بسیاری از این  موشک ها موفقیت آمیز بوده است به این دلیل است که اسرائیل از  مصر خواست که وساطت کند و از «جنبش جهاد اسلامی برای آزادی فلسطین»تقاضای آتش بس نماید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.