مقاومت اسلامی در غزه وتاب آوری جنبش جهاد اسلامی در برابرارتش اسرائیل(قسمت دوم)

0 191

(میزگرد سیاسی با شرکت:علی اکبر اشعری،محمد حسن زورق،حسین رویوران،احمد کاظم زاده،ابراهیم متقی)

حسین رویوران: نواره غزه بوسیله اسرائیل ،مصر و دریا محدود و عملا محاصره شده است هرگاه که اسرائیل در تنگنا قرار می گیرد رژیم مصر بعنوان میانجی به میان می آید تا  مشگل اسرائیل را حل کند و چون غزه تنها راهش برای تامین حداقل مایحتاجش مصر است از این‌ رو همیشه باید با مصرمدارا. بکنند همیشه هم مصر نامردی کرده چه با حماس چه با جهاد بعنوان مثال  تعهد داده مبنی براینکه بسام سعدی آزاد می شود اما اسرائیل بعد زده زیر تعهد خود زده و عمل نکرده است در گذشته هم اسرائیل تعهد کرده بود که دست از محاصره غزه بردارد ولی به تعهد خود عمل نکرد. حالا این نقشی که مصر با تبانی اسرائیل انجام می‌دهد یک امر نسبتاً طبیعی است نمی‌شود گفت که فلسطینی‌ها فریب خوردند و اشتباه کردند.

نه، فلسطینی ها محکوم هستند که با مصر مراعات کنند چون از لحاظ جغرافیا تنها گلوگاه غزه در دست مصر است لذا ارزیابی این نبرد که در کلیت آن اسرائیل می‌گوید به  نفع اسرائیل موفقیت‌آمیز بود وجهاد می‌گوید به نفع مردم فلسطین موفقیت‌آمیز بود واقعیت این است که  به نظرم من این موفقیت برای مقاومت بوده چرا؟ همین که اسرائیل ۳ روز یا ۴ روز اعلام وضعیت فوق‌العاده کرد و از کل مردم خواست درپناهگاه ها مخفی شوند و ۵ میلیون نفر طبق گزارش تلویزیون اسرائیل به پناهگاه ها  پناه بردند و در خیابان های شهر های اسرائیل حتی یک پرنده  و یا یک گربه دیده نمی‌شد یعنی تعطیل کردن اسرائیل برای ۴ روز، کار بزرگی است دوم اینکه اسرائیل تصمیم گرفت هرگونه انتقال تصویر و خبر از صحنه های اصابت موشکهای جهاد را  ممنوع کند مسئله مهمی است لذا سقوط حتی یک موشک را نشان ندادند تنها موردی که ازکانال اسرائیل گذشت و نشان دادند یک تصویر بود که نشان دادند یک جائی جزئی آسیب دیده است. این تصویر را اجازه دادند تا تلویزیون اسرائیل نشان دهد بقیه رسانه ها هم به نقل از آن پخش کردند لذا این نبردی که اتفاق افتاد نشان داد علی‌رغم اینکه اسرائیل شروع کننده بوده ولی عکس العمل جهاد غافلگیر کننده بوده است. با همه این ملاحظات اما جهاد اسلامی علی‌رغم همه مسائل خوب عمل کرد خوب توانست از خود و فلسطین دفاع کند به اسرائیل درس تازه ای بدهد و به نظرم ارزیابی به نفع مقاومت است. البته  مردم غزه و ارتش اسرائیل از سال ۲۰۰۸ تا امروز حدود د ه بار با ارتش اسرائیل درگیر شده اند و در هر بار وقتی که اسرائیل در تنگنا قرار می گرفت از مصر درخواست میانجی گری می نمود.

مصر هم گلوگاه غزه را در دست دارد تا الان از ۲۰۰۸ نزدیک به ۱۰ بار درگیر شدند هر ۱۰ بار برقراری آتش ‌بس با مصر بوده با مجموعه‌ای از تعهدات و هیچ وقت هم اسرائیل به هیچ‌کدام از تعهدات خود عمل نکرد هیچ کسی هم نمی‌تواند یقه مصر را بگیرد الان توافق بر سر چه بود بر سر این بود که آتش ‌بس به شرط آزادی شیخ بسام سعدی و یکی از زندانیان برقرار بشود نماینده مصر آمد جلوی دوربین گفت بله ما تعهد کردیم ولی انجام نشد.

ابراهیم متقی: مقاومت از نظر من زمانی تداوم دارد که بتواند انسجام داشته باشد نکته دوم اینکه رویش کارکردی داشته باشد سوم اینکه ماهیت «هم‌تکمیلی» داشته باشد وضعیتی که امروز ما با آن روبرو هستیم این است که در حوزه مقاومت از افغانستان گرفته تا عراق و تا فلسطین در این سه حوزه غربی ها توانستند انشعاب ایجاد بکنند استراتژی جهان غرب قبلاً گفتم در رابطه با داخل کشور خودمان هم انشعاب است. بحثی که وجود دارد ما در برخی از مواقع در فضای زمین بازی دشمن در داخل کشور قرار می‌گیریم زمانی که یک علیه دیگری و او علیه شما و شما علیه دیگری باشید انشعاب ایجاد می شود مسئله‌ای که وجود دارد مسئله وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ است مسئله‌ای که وجود دارد این است که امام فرمود آقا« من» شیطان است آنچه مهم  است مسئله مکتب ماست غرب دارد ما را تجزیه می‌کند دو کار دارد انجام می‌دهد ولی زمانی آن دومی انجام می‌شود که کار اول که تجزیه است انجام بشود.

کاردوم الیناسیون است ازخود بیگانگی است صحبتی که مقام معظم رهبری داشتند خیلی صحبت ظریف و دقیقی بود ایشان در ارتباط با حجاب فرمودند حجاب یک قانون اسلام است و یک قانون شریعت است در امر عمومی در حوزه خصوصی هر کسی مربوط به خودش است و خدا، بعد ایشان فرمودند که برخی از مسئولین الان من نگران این هستم که مفهوم حجاب اجباری را بکار بردند این حجاب اجباری واژه‌ای است که غربی‌ها تولید می‌کنند. نگاه کنید مقام معظم رهبری وارد بحث‌های زمان شناسانه شده اندمسئله، مسئله قدرت و ضد قدرت است مسئله سیاست و ضد سیاست است. هدف غرب در فضای فلسطین یک فضای انشعاب و تجزیه است جهاد اسلامی کار بزرگی کرد اسرائیلی‌ها به این خاطر که فرماندهاشان را زدند که اندیشه مقاومت را و آن‌هایی که قوی‌تر بودند را از صحنه مقاومت حذف کنند و روی این مسئله تأکید کردند و نکته بعدی حماس دارد در فضایی جدید قرار می‌گیرد به ویژه دفتر سیاسی حماس و حوزه اطلاعاتی حماس و حوزه نظامی حماس وضعیت متفاوت است دفتر سیاسی حماس، ولی دفتر سیاسی حماس روند گریز از مرکز را دارد پیدا می کند.مقاومت زمانی معنا پیدا می‌کند که در فضای انسجام با مرکز قرار داشته باشد وضعیت همبستگی با مرکز قرار داشته باشد و اگر در فضای گریز از مرکز قرار بگیرد دیگر معنای مقاومت پیدا نمی‌کند مقاومت زمانی وجود دارد که دوران همبستگی نهادی و ایدئولوژیک وجود داشته باشد.

تاکتیکش مربوط به شرایط خودشان باشد سلیمانی کاری که می‌کرد چی بود؟ راهبرد جمهوری اسلامی را، بر اساس تاکتیک و فضای اجتماعی و الگوی کُنش نخبگان هر منطقه تعریف می‌کرد و این خیلی مسئله مهمی است که انسجام را ایجاد کنی بحث مرکز گرایی را به وجود بیاوری دیگری ممکن است نگاه مکانیکی داشته باشد به انسجام مکانیکی فکر‌کند این انسجام با تفکر قاسم سلیمانی که انسجام ارگانیک داشت خیلی تفاوت دارد ما می‌گوییم سیاست یک امر پیوسته  و مرتبط با هم است .سکه دو چهره دارد و دو تا طرف دارد که هر دوش با همدیگر ارتباط دارد تو نمی‌توانی در سیاست یک بُعد را در نظر بگیری یک بُعد دیگر را در نظر نگیری سلیمانی تا زمانی که بود این نکته را در نظرداشت که بتواند مجموعه‌ها ی مقاومت را یکپارچه بکند در راهبردیکپارچه باشند آن‌ها دنبال تجزیه هستند یعنی تفکر سلیمانی الحق و الانصاف تفکر تراز انقلاب وتفکر گفتار حضرت امام و تفکرحضرت آقا بود و تفکر مربوط به جمع‌گرایی است مربوط به انسجام است مربوط به حفظ همبستگی‌های راهبردی است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.