سخنان دو رهبر بزرگ عرب دربارۀ عاشورا و اربعین

0 169

سیدحسن نصرالله و سید عبدالملک الحوثی دو رهبر بزرگ جهان عرب هستند که امروز در صف مقدم مبارزات آزادی بخش ملت عرب بویژه در لبنان و یمن قرار گرفته اند.سید عبدالملک الحوثی دربارۀعاشورا چنین گفته است:

[به گزارش خبرگزاری ایران پرس ،عبدالملک بدرالدین حوثی، دبیرکل جنبش انصارالله یمن در سخنانی به مناسبت گرامیداشت سالروز عاشورای حسینی در صنعا گفت]: واقعیت ایجاب می کند که در برابر ظلم و بی عدالتی موضع امام حسین(ع) را اتخاذ کنیم و هیچگاه سر خم نکنیم.

وی افزود: آمریکا و اسراییل امتداد رویکرد یزید هستند و هر کسی از امت ما اگر کنار آمریکا و اسراییل باشد و در راستای خدمت به منافع آنها فعالیت کند، همانند ابن زیاد و شمر است.

الحوثی خاطرنشان کرد دشمنان امت در صدد تحریف مفاهیم دینی ما هستند تا با گمراه کردن مسلمانان، آنها را از سر راه خود کنار زده و بر آنها مسلط شوند.

رهبر جنبش انصارالله یمن تصریح کرد علمای ناشایست به دنبال توجیه عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر و توجیه تبعیت آشکار از آمریکایی ها هستند.

عبدالملک بدرالدین حوثی خاطرنشان کرد: زمانی که دشمنان بتوانند امت ما را از استقلال واقعی که آنها را از تبعیت می رهاند، دور سازند، آنگاه می توانند بر امت ما مسلط شوند.

وی افزود: آمریکایی ها و اسراییلی ها می خواهند امت را از حق و حقیقت در تمام امور زندگی منحرف سازند.

رهبر انصارالله یمن خطاب به ائتلاف متجاوز گفت: آنها را نصیحت می کنیم تا از آتش بس استفاده کرده و به تجاوزگری و محاصره پایان دهند.

وی با اشاره به تلاش های عربستان برای عادی سازی روابط با صهیونیستها، تصریح کرد: انتخاب یکی از چهره های سازش با اسراییلی ها به عنوان خطیب در روز عرفه و اجازه دادن به یهودی ها برای ورود به مکه و مدینه، تجاوزی علیه مقدسات اسلامی به شمار می آید. حریم هوایی عربستان به روی اسراییلی ها باز است و به روی ملت یمن بسته مانده است.

وهمچنین سید حسن نصرالله دربارۀ اربعین گفته است:

[به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سید حسن نصرالله، دبیرکل جزب‌الله لبنان به مناسبت اربعین حسینی (ع) سخنرانی کرد.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود به زیارت اربعین و تاریخچه این زیارت اشاره کرد و گفت که]: بر اساس اسناد و منابع تاریخی، اولین کسی که به زیارت اربعین (چهلمین روز شهادت شهدای کربلا) رفت، جابر بن عبدالله انصاری بود و او اولین زائر اربعین امام حسین (ع) به شمار می‌رود.

او گفت که این مراسم در طول تاریخ بوده ولی در دوران معاصر و زمان حکومت بعث، رژیم صدام با برگزاری مراسم اربعین مقابله می‌کرد و اجازه راهپیمایی به شیعیان نمی‌داد و حتی در برخی سال‌ها این رژیم اقدام به هدف قرار دادن زوار امام حسین (ع) با هواپیما و بالگرد کرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت که او به همراه شهید سید عباس موسوی، دبیرکل سابق این حزب و جمعی از طلبه‌ها در آن زمان، شاهدان عینی این جنایت صدام بودند.

 

او گفت: «پس از آغاز جنبش بیداری اسلامی در چند کشور اسلامی به ویژه پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به رهبری امام خمینی (ره) و تحول بزرگی که در منطقه حاصل شد و همچنین پس از سقوط نظام صدام در عراق زمینه برای برگزاری مراسم اربعین فراهم شد.»

او اربعین امام حسین (ع) را از رویدادهای بزرگ دانست و گفت که باید دید، راز این که این رویداد با مرور زمان و به رغم اقداماتی که برای مقابله با زنده نگه داشتن آن شده است فراموش نشده، چیست.

سید حسن نصرالله گفت که امام حسین (ع) شخصیتی منزوی نبود، بلکه در متن حوادث حضور داشت و به دلیل نسبتی که با پیامبر (ص) و امیرالمؤمنین و حضرت زهرا (علیهما السلام) و همچنین به دلیل ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی که داشتند، در بین مردم شناخته شده و معروف بودند.

او به حدیث نبوی «اناالحسینُ منی و أنا من الحسین» اشاره کرد و گفت که منظور پیامبر اسلام (ص) صرفا رابطه نسبی نبود بلکه فراتر از این، ناظر به رابطه اخلاقی و شخصیتی بین ایشان است و امام حسین (ع) در خیلی از جهات و ویژگی‌های شخصیتی به جدشان شباهت داشتند.

سید حسن نصرالله در ادامه گفت: «منظور این است که اگر او را حمایت کنی گویا که مرا حمایت کردی و اگر با او دشمنی کنی، گویا با من دشمنی کرده‌ای. کسی که او را دوست بدارد گویی که مرا دوست داشته است. یعنی اینکه او را تنها نگذارید و از او حمایت کنید.»

امروزه رهبران جهان عرب یعنی سید حسن نصرالله،سیدعبدالملک الحوثی،اسماعیل هنیه،زیادالنخاله و…… با الهام گیری از حماسه کربلا مبارزات آزادی بخش خود را به پیش می برند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.