چرا جریان صدر میخواهد به پارلمان بازگردد؟

0 165

در حالی که یک هفته از بیانیه مقتدی صدر در خصوص کناره گیری از سیاست و تعطیلی فعالیت هایش نگذشته ، او روز گذشته هم بیانیه ای سیاسی صادر کرد و مجددا علیه حشدالشعبی سخن گفت و هم امروز جریان متبوعش از دادگاه عالی عراق درخواست بازگشت نمایندگانش به پارلمان را نمود .

این در حالی است که ۷۳ نماینده وابسته به مقتدی صدر به دستور او از حضور در پارلمان استعفا دادند و این درخواست مورد قبول رئیس پارلمان قرار گرفت .

مقتدی انتظار داشت که نمایندگان وابسته حلبوسی ، خمیس خنجر و بارزانی نیز استعفا دهند تا پارلمان منحل شود اما آنان این مسیر را در پیش نگرفتند تا کسانی که رهبری جریان صدر را بر عهده دارند مثل همیشه عوامل آموزش دیده و عده ای از مردم فریب خورده، را به خیابان بکشانند و از این طریق نهادهای سیاسی عراق را تحت فشار گذاشته و فشل کنند تا منویات عربستان  سعودی را به اجرا درآورند .

آنان انتظار داشتند پارلمان خود حکم به انحلالش بدهد که نمایندگان جریانات مختلف زیر بار آن نرفتند و در مرحله بعد چنین درخواستی را به قوه قضاییه عراق ارائه کردند تا دادگاه عالی پارلمان را منحل کند لکن چنین اتفاقی رخ نداد .

تا این که یک اتفاق پیش بینی نشده برنامه های عناصر رهبری کننده جریان صدر را کاملا بهم ریخت و آن بیانیه آیت الله سید کاظم حائری بود که ضربه سنگینی به اعتبار مقتدی صدر زد و این عناصر که غافلگیر شده بودند، دستور حمله به منطقه سبز بغداد و کاخ ریاست جمهوری ، نخست وزیری و پارلمان را صادر کرد .

با ورود ارتش و نیروهای امنیتی و بالا رفتن تلفات ، مقتدی صدرکه متوجه شد اشتباهاتش به وخیم تر شدن اوضاع منتهی گشته، عقب نشینی تاکتیکی انجام داد و اکنون نیز در اقدامی عجیب عناصر هدایت کننده جریان او خواستار بازگشت ۷۳ نماینده مستعفی خود به پارلمان شده اند و درخواست طی اطلاعیه بعنوان او  مطرح گردیده است.

 

بازگشت نمایندگان این جریان به پارلمان خلاف قانون است ، اما در عراق بسیاری از مواقع مصلحت و آرامش جامعه فدای عمل به قانون می شود و امکان دارد برای متعادل کردن اوضاع، دادگاه عالی مصلحت اندیشی پیشه نموده و اجازه بازگشت نمایندگان به پارلمان را صادر کند ( اگرچه بعید است)‌.

اگر نمایندگان منسوب به جریان صدر به پارلمان برگردند و تن به دولت مشارکتی بدهند، تمام ادعاهای این جریان زیر سوال می رود اما کیست که نداند از این جریان، بروز هیچ رفتاری عجیب نیست و فردا ممکن است دست به عمل پیش بینی نشده دیگری بزند.

جریان صدر ظاهرا متوجه شده که پارلمان منحل نخواهد شد و اگر نمایندگانش به آن بازنگردند ، دولتی کاملا یکدست و نزدیک به محور مقاومت اسلامی شکل خواهد گرفت و آنان هیچ سهمی از آن کابینه نخواهند داشت و به همین دلیل سعی در بازگشت به پارلمان دارند ولو به قیمت بی آبرو شدن و ضربه زدن بر همه ادعاهای پیشین .

بدیهی است عربستان سعودی نیز با بسیج همه امکانات خود می کوشد استقرار و آرامش به سومین کشور شیعه عرب [پس از بحرین و یمن] بر نگردد و می کوشد عراق و یمن به زیر یوغ مجدد استعمار غرب برگردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.