آیا محمد بن سلمان،مقتداصدر را بازی داده است؟

8 195

مقتدی صدر، در مرداد ۱۳۹۶ به عربستان  رفت و برای نخستین بار با محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور در جده دیدار و درباره روابط دو جانبه و مسائل مشترک گفت‌وگو کرد.

این نخستین سفر مقتدی صدر به عربستان پس از ۱۱ سال بود. وی در سال ۲۰۰۶ به عربستان رفته بود. صدر بنا به دعوت رسمی ریاض به عربستان رفت.

مقتدی صدر رهبر بک جریان بنام خودش (صدر) است که در پارلمان عراق چند نماینده داشته است. وی همچنین رهبری گروه مسلحی به نام “سرایا السلام” را برعهده دارد.

روزنامه  الشرق الاوسط نوشت ثامر السبهان، وزیر مشاور در امور کشورهای خلیج فارس در وزارت خارجه عربستان در جده به استقبال مقتدی صدر رفت.

این روزنامه به نقل از دفتر صدر نوشت: ما از گشایش در روابط عربستان و عراق خرسندیم و امیدواریم سرآغازی برای برچیدن طایفه‌گرایی در منطقه باشد.

ما از مشروح مذاکرات مقتدا و محمد بن سلمان گزارش رسمی نداریم ولی می توان تا حدودی درباره لایه های سخنان محمد بن سلمان در این مذاکرات گمانه زنی کرد. محمدبن سلمان به مقتداصدر بعنوان کسی که ظرفیت آن را دارد که در میان شیعیان عراق ایجاد اختلاف و دو دستگی نماید نگاه می کند و متاسفانه در طول پنج سال گذشته مقتدا صدر نشان داده است که محمد بن سلمان توقع بی اساسی نداشته است.

مقتدا صدر  بر خلاف چهرهای درخشان خاندان صدر نظیر شهید محمد باقر صدر و امام موسی صدر و مرحوم آیت الله سید رضا صدر در عراق و لبنان و ایران که رویکردی فرا قومی و فرا ملی و کاملا اسلامی و شیعی داشتند،هرروز بیش از روز پیش رویکرد عربی آنهم از نوع غربگرای آن پیدا کرده است و هر روز بیش از روز پیش از محور مقاومت اسلامی فاصله  گرفته و  فاصله خود را از محور سعودی- صهیونیستی کم و کم تر می کند.

ایجاد حساسیت نسبت به جمهوری اسلامی،فاصله گرفتن از مرجعیت،تلاش برای روی کار آوردن یک چهره متمایل به آمریکا در عراق و حمایت از آن ،خروج ناگهانی نمایندگان منسوب به جریان مقتدا صدر از پارلمان ،درخواست انحلال پارلمان،درخواست بازگشت مجدد نمایندگان منسوب به جریان مقتدا صدر به  پارلمان ، اشغال پارلمان،اشغال نخست وزیری،تضعیف حشدالشعبی بخشی از کارنامه جریان منسوب به مقتداصدر از سال ۱۳۹۶ تا امروز است.

بی تردید جریان مقتدا صدر در سقوط دولت ملی و مردمی عادل عبدالمهدی ،ایجاد اختلاف و دو دستگی در میان شیعیان عراق و تضعیف حزب الدعوه الاسلامیه فی العراق نقش آفرین و مسئول بوده است.

اخیرا مقتدا صدر طی بیانیه ای کوشید درمیان زوار اربعین هم مرز بندی کند و حساسیت های قومی را در میان آنها برانگیزد و از زوار غیر عراقی خواست که ملزم به نظم و قوانین باشند و از مسئولان  رسمی عراق خواست به مهمانان و زوار غیر عراقی بیش از خود زوار عراق رسیدگی کنند.

او با استناد به آیاتی از قرآن کریم و ضمن خوش‌آمدگویی به همه زوار امام حسین علیه السلام، خواستار پایبندی زوار اربعین به‌ویژه زائران ایرانی به قوانین عراق در همه زیارت‌ها و سفرها شد و گفت: «ما عراقی‌ها به میهمان‌نوازی و اکرام آن‌ها از هر ملیتی که باشند، تا زمانی که ملزم به نظم و قوانین کلی و قانون عراق هستند، پایبند خواهیم بود.» این اولین بار است که یک روحانی شیعه بحث ملیت را  در میان زوار امام حسین(ع) برجسته می کند.

او با بیان اینکه میهمان نباید در مقام میزبان باشد، گفت که «میزبان باید همه ملزومات مهمان‌نوازی از خوردن و نوشیدن و اسکان گرفته تا تعامل اخلاقی والا را فراهم کند و همه اتباع غیرعراقی را بر زوار عراقی ترجیح دهد و به آن‌ها اولویت دهد، چرا که این رسم ما عرب‌های مسلمان است.»

مقتدی الصدر همچنین با اشاره به افزایش هرساله زوار اربعینی گفت که عراق باید متناسب با ظرفیت و توان خود زوار پذیرش کند و بدین ترتیب خواهان ایجاد محدودیت برای پذیرش زوار غیر عراقی شد.

او در بخشی دیگر از بیانیه خود از مقامات رسمی به‌ویژه مقامات کربلا خواست که احتیاط کنند و امنیت ایام اربعین را شدیداً برقرار کنند و مراکز بازرسی را فقط به نیروهای امنیتی تحویل دهند.

هیچ کس نمی داند که مقتدا صدر به چه عنوان به خود حق می دهد که برای مردم عراق ،شیعیان و سرنوشت آنان تصمیم گیری کند. آیا مرجع تقلید است؟آیا نخست  وزیر عراق است؟آیا رئیس جمهور عراق است؟آیا رئیس مجلس عراق است؟او واقعا کیست ؟چرا از نام درخشان صدر به اشکال گوناگون به نفع سیاست هائی که به ضرر وحدت شیعیان و محور مقاومت اسلامی است استفاده می کند؟ آیا محمد بن سلمان او را فریب داده است؟نظرشما چیست؟

 

8 نظرات
 1. مرتضی می گوید

  متاسفانه ایشان روحانی جوانی است که بازی خوردۀ عربستان و اطرافیانش است و خدا عاقبت او را به خیر کند

 2. ناصر می گوید

  آقای صدر

  زابتدای کار آخر را ببین
  تا نباشی تو پیشیمان یوم دین

 3. صادق از قم می گوید

  آخرین چیزی که از قلب مومن خارج می شود جب جاه است

 4. ابوخالد از سامرا می گوید

  بن سلمان کارش را بلد است

 5. حمید می گوید

  همه باید برای عراق دعا کنیم

 6. هاشم می گوید

  بانظر حمید موافقم

 7. مژگان می گوید

  هر کس که با بن سلمان ملاقات کند که بد نمیشه

 8. محمد می گوید

  عراقی ها برادران دینی ما هستند در همین اربعین هم کلی مهمان نوازی داشتند امیدوارم که خداوند هم به آقای صدر کمک کند و لطف کند و هم به مردم عراق که دچار جنگ داخلی نشوند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.