محمد رضا سهرابی نژاد: شاعرانی هستند که به جبهه نرفته اند ودرباره دفاع مقدس شعر سیاه می گویند

0 268

 

فرهنگ اسلامی: بسم الله الرحمن الرحیم در خدمت شما شاعر گرانقدر معاصر جناب آقای سهرابی نژاد هستیم شنیدیم که قرار است اثری جدیدی از شما منتشر بشود بفرمایید که این مجموعه شعر چه نام دارد؟

محمدرضا سهرابی‌نژاد: با نام و یاد خدای عزیز و مهربان دفتر بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس شیراز زیر نظر حجت‌الاسلام انصاری نژاد که خودشان هم شاعر خوبی هستند اداره می‌شود اخیراً یکی از کتاب‌های من را خواستند که راجع به دفاع مقدس بود یک مجموعه رباعی درحدود ۱۰۰ صفحه است به نام «در خون زلال کربلا ریشه ماست» و یک مجموعه شعر سفید هم هست حدوداً ۱۵۰ صفحه است به نام «پرواز چلچله‌ها »دوستان حوزه هنری هم یک مجموعه شعراز ما خواستند یک مجموعه شعر به حوزه هنری دارم که  اشعار کلاسیک وترانه  هائی که برای ساختنسرود به واحد موسیقی صداو سیما داده شده بود در این مجموع قرار دارد. در این مجموعه قالب های چهارپاره و غزل نیز وجود دارد. مثنوی هم هست قطعه هم  هست یک مجموعه شعر کلاسیک  با عنوان«باران کبوتر» به زیر چاپ خواهد رفت.

 

فرهنگ اسلامی:می بینیم که این روزها در حوزه شعر فعال و کوشا هستید و الان سه مجموعه شعر دارید که چاپ می شوند و در اختیار علاقمندان به شعر و ادبیات انقلاب اسلامی قرار می گیرند.

محمدرضا سهرابی‌نژاد: بله سه  مجموعه شعر

فرهنگ اسلامی: ونام یک از آنها هست «درخون زلال کربلا ریشه ماست»

محمدرضا سهرابی‌نژاد: این مجموعه رباعی دو بیتی است و مختص دفاع مقدس است و به شهدای دفاع مقدس و حال و احوال آن پرداخته است.

 

فرهنگ اسلامی: چند تعداد رباعی در این مجموعه شعر هست؟

محمدرضا سهرابی‌نژاد: در حدودصد رباعی

فرهنگ اسلامی: استاد تا به حال چند مجموعه شعر از شما چاپ شده؟

محمدرضا سهرابی‌نژاد: درحدود ۲۵ مجموعه چاپ شده است.

فرهنگ اسلامی: شعر گفتن را از کی شروع کردید شما؟

محمدرضا سهرابی‌نژاد: سال ۵۴ در بازار کار می‌کردم، در بازار تهران پاساژ بوعلی ودر رشته رفوگری فرش مشغول بودم مجله‌ای توزیع می‌شد به نام مجله درس هائی از مکتب اسلام به مدیریت آقای مهدی پیشوایی من از سال ۱۳۵۴ در آن مجله شعر دارم. بعداً بعضی  از اشعارم در  مجله دختران و پسران چاپ شد و بعد درمجله جوانان نیز منتشر گردید تا اینکه بعد از انقلاب یک مقدار کار را جدی‌تر گرفتم و اشعار زیادی از من منتشر گردید.

فرهنگ اسلامی: شما مثل سایر شعرا و نویسندگان انقلاب اسلامی ادبیات و فرهنگ ایران را توسعه داده اید فکر می‌کنید که چه آینده‌ای پیش روی ادبیات و فرهنگ دفاع مقدس هست و چه کارهایی تا به حال انجام شده چه کارهایی باید انجام بشود؟

محمدرضا سهرابی‌نژاد: من معتقد هستم که کارهایی که الان در بعضی از حوزه‌ها دارد می‌شود راجع‌به دفاع مقدس از نظر کمیت زیاد است ولی کسی نمی‌نشیند آثار خوب را گلچین کند یک طیفی از شاعرها هستند که این‌ها نه جنگ را دیده اند نه انقلاب را دیده اند ولی الان برای دفاع مقدس شعر می‌گویند ولی شعربی روح دارند وفاقد جذابیت واکثراً سیاه و ناامید کننده است مثلا می گوید تو رفتی و از تو یک مشت استخوان آوردند، پلاک آوردند، بچه‌ات این‌جوری شد مادرت روانی شد این‌ شعرها نه حماسه دارد نه عرفان دارد نه جذبه دارد و نه نشان‌دهنده روح اسلامی و ملی مذهبی یک رزمنده است من دراشعار دفاع مقدس حتی برای شهدای مسیحی‌ هم شعر دارم جوانان مسیحی  که رفتند ودر جبهه جنگیدند و از آرمان های دفاع مقدس حمایت کردند.

فرهنگ اسلامی: از اینکه در این گفتگو شرکت فرمودید کمال  تشکر را داریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.