سید حسن نصرالله: حضور میلیونی زائران اربعین در دمای ۵۰ درجه یک «معجزه» است

0 167

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در پایان مراسم اربعین حسینی در شهر بعلبک گفت: ما در این مراسم این حادثه بزرگ و دردناک را گرامی می‌داریم.

وی افزود: یکی از مهمترین درس‌های روز اربعین وقتی مواضع امام سجاد(علیه السلام) و حضرت زینب(س) در مجلس یزید را به یاد می‌ آوریم، این است که  مصیبت هر قدر بزرگ باشد و شرایط هر قدر سخت باشد، (انسان) مومن ، غیرممکن است، ضعیف و یا تسلیم شود.

ذکر محمد (ص) و خاندانش تا روز قیامت جاودانه است

سید حسن نصرالله تاکید کرد، حضرت زینب (ع) همان بانویی است که عزیزانش کشته شدند و از شهری به شهر دیگر به اسارت برده شد، اما در برابر یزید می‌‌ایستد و سخنانی بالاتر از همه ارزش‌ها بر زبان می آورد و خطبه‌ای بسیار قوی و بسیار کوبنده علیه یزید ایراد می‌کند.

دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که ذکر محمد (ص) و خاندانش تا روز قیامت جاودان و پابر جاست.

سید حسن نصرالله گفت: بسیاری تلاش کردند، یزید را از ریختن خون حسین (ع) تبرئه کنند اما همه  تلاش‌ها با شکست مواجه شد و این خون همچنان در مقابل یزید فریاد می‌زند.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به اهداف قیام امام حسین(ع) تاکید کرد: جایی برای پذیرش ذلت و خواری نیست، بلکه باید با استناد و تکیه بر این  تاریخ پربار و یقین به آینده و وعده الهی حرکت کرد.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: یکی از مصادیق سخنان حضرت زینب (س) راهپیمایی اربعین است که این روزها در عراق جریان دارد.

۲۰ میلیون دل به عشق امام حسین می‌تپد

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به مراسم اربعین حسینی و حضور میلیونی عاشقان اباعبدالله در این مراسم افزود: بیست میلیون زائر یعنی بیست میلیون دل که به عشق امام حسین (ع) می‌تپد.

راهپیمایی اربعین در تاریخ بی‌سابقه است

سید حسن نصرالله با بیان اینکه راهپیمایی اربعین در عراق که با حضور بیست میلیون زائر برگزار شد، از نظر جمعیت در تاریخ بی‌سابقه است، تاکید کرد: راهپیمایی بی‌سابقه اربعین در عراق با وجود دمای ۵۰ درجه شبیه یک معجزه است.

دبیرکل حزب الله لبنان با تاکید بر اینکه از نظر حضور عظیم و گسترده جمعیت، صحنه‌ای تاریخی در عراق رقم خورده که در سطح بین المللی نادیده گرفته می‌شود، افزود: ما از مردم عراق، مقامات این کشور و همه احزاب عراقی به خاطر سخاوتمندی، مهمان نوازی، فروتنی و تواضع و لطف و محبت آنها تشکر می‌کنیم.

کشتار صبرا و شتیلا فجیع ترین قتل عام در تاریخ جنگ اعراب و اسرائیل است

سید حسن نصرالله در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به کشتار ۴۰ سال پیش صبرا و شتیلا گفت: این کشتار نه تنها علیه فلسطینیان انجام شد، بلکه منجر به شهادت ۱۹۰۰ لبنانی و ۳۵۰۰ شهید فلسطینی شد.

وی تاکید کرد: کشتار صبرا و شتیلا بزرگترین و فجیع ترین قتل عام در تاریخ جنگ‌های اعراب و اسرائیل است و عاملان آن از مجازات فرار کردند.

سید حسن نصرالله در پاسخ به کسانی که می‌گویند «لبنان ما، لبنان شما نیست» با اشاره به اینکه کشتار صبرا و شتیلا بخشی از فرهنگ شماست و خدا را شکر ما شباهتی به شما نداریم، افزود: در مقابل فرهنگ زشت انتقام جویی شما، فرهنگ ما زندگی و حیات است که باعث می‌شود، هنگام آزادسازی مناطق خود از مزدوران انتقام نگیریم.

پذیرش تضمین آمریکا، به قربانگاه رفتن است

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به ضمانت‌ های آمریکا گفت: این ضمانت‌‌ها نه از لبنانی‌ها و نه فلسطینی‌ها در کشتار صبرا و شتیلا یا هیچ جای دیگر محافظت نکرد.

وی افزود: هرکس ضمانت‌های آمریکا را بپذیرد، مانند این است که پذیرفته گردن مردان، زنان، کودکان و نوزادان در شکم مادران خود را برای بریدن تحویل دهد.

سخنان نصرالله خطاب به جوانان فلسطینی

سید حسن نصرالله در بخش دیگری از سخنانش خطاب به جوانان فلسطینی و جوانان کرانه باختری گفت: به شما به خاطر پایبندی شما به اصول و مبادی و حضور در میدان درود می فرستیم.

استقبال نصرالله از موضع حماس برای تجدید روابط با سوریه

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به بیانیه جنبش حماس درباره برقراری روابط با سوریه افزود: بیانیه اخیر رهبری حماس در مورد تجدید و تقویت روابط با سوریه، موضع بسیار عالی است و ما به این گزینه احترام می گذاریم.

سید حسن نصرالله گفت: اولویت فلسطین و آرمان‌های فلسطین و مقابله با دشمن، همانطور که در بیانیه حماس آمده است، بر همه مواضع حاکم خواهد بود.

وی تاکید کرد: رهبری و مردم سوریه پشتیبان واقعی مردم فلسطین خواهند بود و برای آنها فداکاری خواهند کرد.

مقاومت تنها راه بازپس گیری حقوق ملت فلسطین

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه بیانیه حماس از موضعی صحیح صادر و اقدامی درست و بسیار مهم است و همه نیروهای مقاومت باید متحد شوند، افزود: مقاومت و نه عجز و التماس، تنها راه بازپس گیری حقوق(ملت فلسطین) است.

هشدار مجدد نصرالله به صهیونیست‌ها درباره استخراج میادین گازی لبنان

سید حسن نصرالله در بخش دیگری از سخنانش به مناقشه مرزی بین لبنان و فلسطین اشغالی پرداخت و با اشاره به اینکه لبنان در برابر فرصتی طلایی و تکرار نشدنی است، افزود: با استخراج گاز می‌تواند برای حل بحرانش استفاده کند.

وی گفت: ما پیامی بسیار جدی در قبال هرگونه استخراج گاز از میدان کاریش، قبل از اینکه لبنان به مطالبات بر حق خود برسد، ارسال کردیم.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: ما به اسرائیل در خصوص برداشت گاز از میدان کاریش قبل از اینکه لبنان به حقوق خود برسد، هشدار می‌دهیم و این یک خط قرمز است.

اسرائیلی‌ها می‌دانند مقاومت در تهدیدات خود جدی است

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه با هدف استخراج گاز برای لبنان فرصت واقعی برای مذاکره دادیم و به دنبال ایجاد مشکل نبودیم، تاکید کرد: ما در مذاکرات تعیین مرزها حضور نداریم و همه چشم‌مان به کاریش و موشک‌هایمان است.

وی افزود: من فکر می‌کنم اسرائیلی‌ها، آمریکایی‌ها و دیگران اطلاعات کافی در مورد جدیت مقاومت دارند که (مقاومت) «با این موضوع شوخی نمی‌کند» و اگر رویارویی به ما تحمیل شود، آماده آن هستیم.

 تصمیم جدید سازمان ملل درباره ماموریت یونیفل، دام اسرائیلی است

دبیرکل حزب الله لبنان درباره تصمیم اخیر نیروهای چندملیتی وابسته به سازمان ملل در لبنان گفت: تصمیم اخیر در مورد نیروهای یونیفل حمله و تجاوز به حاکمیت لبنان و نشان دهنده ضعف  دولت و عدم حضور آن در صحنه است.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: آخرین تصمیم در مورد یونیفل مین و دام اسرائیلی است و هرکس در پس آن قرار دارد، یا نادان است یا توطئه کننده.

سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تصمیم اخیر در مورد یونیفل درها را به روی خطرات بزرگی باز می‌کرد، موضع گیری دولت را در این زمینه خوب توصیف کرد.

به گزارش تسنیم، هفته گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد ماموریت «یونیفل» (نیروهای موسوم به حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان) را برای یک سال دیگر تمدید کرد. اما این بار یک بند جدید به بندهای مربوط به ماموریت این نیروها در لبنان اضافه شده است.

در بیانیه سازمان ملل به این منظور آمده که «یونیفیل برای انجام وظایف محوله نیازی به مجوز یا اجازه قبلی از کسی ندارد و اجازه دارد به طور مستقل عملیات خود را انجام دهد».

سازمان ملل در این بیانیه از دولت لبنان خواسته تا آزادی حرکت و عمل یونیفل در مرزهای جنوبی این کشور را تضمین کند.

نباید خلأ ریاست جمهوری در لبنان اتفاق بیافتد

دبیرکل حزب الله لبنان در سخنان خود به تشکیل دولت جدید در لبنان هم اشاره کرد و گفت: در خصوص تشکیل دولت امید زیادی داریم و معتقدیم نباید خلاء ریاستی ایجاد شود.

سید حسن نصرالله گفت: همه باید امتیاز بدهند، انتخابات ریاست جمهوری باید در تاریخ قانون اساسی برگزار شود و تهدید راه به جایی نمی‌برد.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: رئیس جمهور آینده کشور برای ادای وظایف قانونی و قانون اساسی خود، باید وسیع ترین پایگاه سیاسی و مردمی ممکن را داشته باشد.

وی تاکید کرد: ما از دعوت‌ها و درخواست‌ها برای دستیابی به توافق بر سر رئیس‌ جمهور و برگزاری جلساتی به دور از  چالشزایی و وتوها حمایت می‌کنیم.

سید حسن نصرالله درباره اتفاقات اخیر در خصوص بانک‌های لبنانی نیز گفت: برخورد امنیتی کافی نیست و مسئولان باید برای یافتن راهکارهای واقعی، هسته بحران و گروه فوق العاده تشکیل دهند.

وی تاکید کرد: هر مشکلی که در لبنان و در منطقه ما را احاطه کند، جز پیروزی سرنوشت دیگری ندارد و در برابر ما وجود ندارد و مردم ما می توانند، خواست و اراده خود را تحمیل کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.