تلاش مجلس مرهمی بر آلام بیماران/ تایید اساسنامه صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج توسط شورای نگهبان

0 3

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در توییتی از تایید اساسنامه صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج در جلسه شورای نگهبان خبر داد.

چندی پیش هیئت وزیران در جلسه مورخ ۵ مرداد ۱۴۰۱ و در اجرای تکلیف قانونی بند (ن) تبصره (۱۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و با توجه به ضرورت تسریع در توسعه محافظت مالی از بیماران خاص و صعب العلاج، هیئت وزیران «اساسنامه صندوق بیماری های خاص و صعب العلاج» را به تصویب رساند.

دولت این تصمیم را در راستای ایجاد وحدت رویه و انسجام در منابع مالی و خدمات برای گسترش پوشش هزینه بیماران مذکور و ایجاد عدالت در دسترسی و بهره مندی از خدمات درمانی، اتخاذ کرد.

موضوع فعالیت صندوق یاد شده، فراهم کردن امکان دریافت تسهیلات قرض الحسنه برای مشمولین از طریق بانک های عامل، فراهم آوردن زمینه تأمین مالی بهینه داروها، تجهیزات پزشکی، کالاها و خدمات سلامت محور مرتبط با بیماری خاص و صعب العلاج مشتمل بر خدمات ارتقای سلامت، خدمات پیشگیرانه، خدمات تشخیصی و درمانی، خدمات بازتوانی و توانبخشی و مراقبت های دوره ای و تسکینی، خدمات پرستاری و درمان در منزل آنان و نظایر آن که فهرست آن به تصویب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواهد رسید، با استفاده از پایگاه اطلاعات و به منظور بهبود محافظت مالی برای مشمولین در قبال بخشی از هزینه های سلامت می باشد.

تخصیص اعتبار ۵ هزار میلیارد تومانی برای حمایت از بیماران صعب العلاج

بر اساس این گزارش، مطابق مصوبه قوه مقننه ‌در بند (ن) تبصره (۱۷) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج با استفاده نیروی انسانی و امکانات موجود دستگاههای مربوط و بدون توسعه تشکیلات و نمایندگی و شعبه ایجاد می‌شود. اساسنامه و ساختار صندوق به پیشنهاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

مبلغ پنجاه هزار میلیارد (۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال از محل ردیف (۱۷) جدول تبصره (۱۴) این قانون به‌صورت صددرصد(۱۰۰%) به این صندوق تخصیص و پرداخت می‌گردد.

همچنین مبلغ بیست هزار میلیارد (۲۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال از محل تسهیلات قرض‌الحسنه تبصره (۱۶) جهت پرداخت به جامعه هدف به این صندوق اختصاص می‌یابد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.