وبگاه آمریکایی: ایران سلاح‌هایی دارد که دشمنانش را ناامید می‌کند

0 10
وبگاه آمریکایی: ایران سلاح‌هایی دارد که دشمنانش را ناامید می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک وبگاه آمریکایی روز دوشنبه در مطلبی به وجود سلاح‌های مختلف و قدرتمند در زرادخانه ایران پرداخت و نوشت، ایران دارای سلاح‌هایی است که باید آمریکا و اسرائیل را به نگران کند.

وبگاه «۱۹ فورتی فایو» در مطلبی به قلم «مایا  کارلین» در ابتدا به خانواده موشک‌های «سجیل» پرداخت و نوشت، سجیل خانواده‌ای از موشک‌های بالستیک میان برد با سوخت جامد است.

موشک ویرانگر بالستیک سجیل

این موشک زمین به زمین نخستین بار در سال ۲۰۰۸ آزمایش شد و به دلیل تحرک بیشتر، نسبت به همتایان خود پیشرفته‌تر است. موشک‌های سوخت جامد زمان پرتاب سریع‌تر را امکان‌پذیر می‌کنند. موشک سجیل ۱۸ متر طول دارد و وزن پرتاب کلی آن ۲۳۶۰۰ کیلوگرم است. حداکثر برد این موشک ۲۰۰۰ کیلومتر است.

زیردریایی غدیر ویژه مسدود کردن تنگه هرمز

در ادامه این مطلب به زیردریایی «غدیر»  اشاره شده است. زیردریایی‌های ایرانی کلاس غدیر که برای عبور از آب‌های کم عمق خلیج فارس طراحی شده‌اند، پیشذفته‌تر از زیر دریایی‌های کلاس «کیلو» هستند. شکل کوچک این زیردریایی رصد آن را مشکل می‌کند.

نیروی دریایی ایران در امتداد تنگه هرمز فعالیت دارد ، یک مکان راهبردی که سالانه نزدیک به یک پنجم نفت جهان از آن عبور می‌کند. با توجه به این عوامل محدود کننده در این تنگه ، زیردریایی‌های کلاس کیلوی ایران فقط می‌توانند در یک سوم خلیج فارس کار کنند، در حالی که کلاس غدیر می‌تواند در سراسر این منطقه حرکت کند.

*ناوچه کلاس موج مجهز به ‌موشک‌های ضد کشتی

در ادامه این مطلب به ناوچه موشک انداز کلاس «موج» اشاره شده  و آمده است، در سال ۲۰۲۱ سومین ناوچه کلاس «موج» ایران وارد خدمت  در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران شد. طبق گزارش‌ها، این دسته از ناوچه‌ها مجهز به سامانه‌های  جنگ‌های ضد زیردریایی و سایر سامانه‌هایی هستند که آن را قادر می‌سازند تا با تهدیدات سطحی مقابله کند.

ناوچه موشک انداز موج قابلیت جابجایی ۱۵۰۰ تن و  سرعت ۳۰ گره دریایی دارد و می‌تواند ۱۴۰ خدمه را در خود جای دهد. این ناوچه به چهار موشک ضد کشتی «نور» یا «قادر» مسلح است. علاوه بر این، ناوچه کلاس موج دارای قابلیت پرتاب اژدر و رادارهای به‌روز است که کلاس ناوچه را به پیشرفته‌ترین کشتی در نیروی دریایی ارتش ایران تبدیل می‌کند.

*خلیج فارس، موشک ضد کشتی قاتل

در ادامه این مطلب به موشک بالستیک ضد کشتی «خلیج فارس» اشاره شده که برخی از آن به عنوان «قاتل» یاد می‌کنند و نقش مهمی در توانایی‌های دریایی ایران دارد.

این موشک شبه بالستیک تک مرحله‌ای سوخت جامد بردی حدود  ۳۰۰ کیلومتر دارد و قادر به حمل کلاهک جنگی ۶۵۰ کیلوگرمی است. این موشک مجهز به سامانه ضد راداری است.این موشک به راحتی می‌تواند برای هدف قرار دادن نفتکش‌‌ها در تنگه هرمز استفاده شود

این گزارش حاکیست، ایران احتمالاً ترکیبی از موشک‌های ضد کشتی، مین‌های دریایی و قایق‌های موتوری کوچک را برای بستن مسیرهای کشتیرانی در تنگه هرمز مستقر خواهد کرد و موشک خلیج فارس به تحقق این سناریو کمک می‌کند.

در خاتمه این مطلب آمده است، زرادخانه موشک‌های بالستیک و زیردریایی‌های مسلح ایران دشمنان این کشور را نگران می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.