توزیع روزانه ۴۰ هزار وعده غذای متبرک میان زائران امام رضا (ع) در ایام پایانی ماه صفر

0 10
توزیع روزانه 40 هزار وعده غذای متبرک میان زائران امام رضا (ع) در ایام پایانی ماه صفر

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس صحن و سرای رضوی در دهه آخر ماه صفر سراسر ماتم و عزاست و خادمان این آستان مقدس با اتخاذ تهمیدات ویژه آماده میزبانی کریمانه از خیل ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت (ع) در این قطعه بهشتی در ایام پایانی ماه صفر هستند.

امین بهنام معاون خدمات زائران حرم مطهر رضوی در این خصوص در گفت‌وگو با فارس در این باره گفت: سیاه‌پوشی ویژه ایام پایانی ماه صفر بارگاه ملکوتی امام هشتم (ع) با نصب کتیبه‌های مناسبتی و پرچم‌ها و پارچه‌های مشکی در صحن‌های مختلف از آخرین روزهای شهریورماه آغاز شده و در حال اتمام است.

استقرار ۹۷ موکب خدمت‌رسان

وی ادامه داد: ۹۷ موکب خدمت‌رسان از یکم تا پنجم مهرماه در ۵ محور مزین به نام شهدا در حریم حرم مطهر رضوی مستقر خواهد شد و خدمات فرهنگی، سلامت و پذیرایی به زائران ارائه می‌کند چنان که پیش‌بینی شده مجموعا ۵۰۰ هزار پرس غذا در وعده‌های صبحانه، ناهار و شام به همت مواکب پذیرایی بین زائران توزیع شود.

برپایی بیمارستان صحرایی

بهنام گفت: برپایی بیمارستان صحرایی در جوار حرم مطهر رضوی در کنار برپایی ۴۲ پایگاه امدادی و استقرار ۷۲ دستگاه آمبولانس در حرم مطهر و خیابان‌های منتهی به آن نیز با مشارکت اورژانس و هلال احمر در دستور کار این آستان مقدس قرار دارد.

توزیع روزانه ۴۰ هزار پرس غذای گرم

معاون خدمات زائران حرم مطهر رضوی بیان کرد: در راستای تکریم زائران میزان طبخ غذای مهمانسرای حضرت رضا (ع) در دهه آخر صفر افزایش یافته و به روزانه ۴۰ هزار پرس غذا در سه وعده صبحانه، ناهار و شام در پنج روز پایانی صفر خواهد رسید. همچنین در طول دهه آخر صفر ۱۵۰ هزار بسته صبحانه بین زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی توزیع خواهد شد.

فعالیت شبانه‌روزی چایخانه‌ها

وی افزود: دو چایخانه حضرت رضا (ع) در صحن کوثر و باغ رضوان نیز از یکم تا هفتم مهرماه به صورت شبانه‌روزی با توزیع چای، شربت و دیگر اقلام متبرک پذیرای زائران خواهند بود و پیش‌بینی شده در مجموع ۱۱ میلیون لیوان چای در ایام پایانی صفر توزیع شود.

بهنام ادامه داد: همچنین یک میلیون بطری آب که از محل نیت واقفین و ناذرین تهیه شده توسط خادمان این آستان مقدس بین زائران پیاده در ایام پایانی صفر در مواکب بین راهی و درون شهری توزیع خواهد شد.

فرش‌آرایی ۱۷۰ هزار متر مربع از صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر

وی گفت: فرش‌آرایی صحن و سرای رضوی نیز با توجه به تشرف گسترده زائران به صورت حداکثری در این ایام انجام خواهد به گونه‌ای که بالغ بر ۱۴۰ هزار مترمربع از صحن‌ها و حریم حرم مطهر در کنار ۳۰ هزار مترمربع از رواق‌ها در روزهای پایانی صفر مفروش خواهد شد. همچنین ۷۶ هزار متر مربع فرش برای مفروش سازی مواکب دهه آخر صفر اختصاص داده شده است.

معاون خدمات زائران حرم مطهر رضوی افزود: همچنین در راستای خدمت‌رسانی به زائران سالمند و کم‌توان در ایام رحلت نبی اکرم (ص) و شهادت امام هشتم (ع)، ۸۰ زائربر برقی و بالغ بر ۲ هزار و ۳۰۰ صندلی چرخدار گشت سیار و امانی در اماکن متبرکه رضوی آماده خدمت‌رسانی خواهد بود.

افزایش ظرفیت دفاتر مختلف

وی با اشاره بر اینکه بیش از ۲۰ دفتر امانات نقدی و اشیای ارزشمند و امانات وسایل به زائران در ایام پایانی صفر خدمت می‌کند، گفت: در راستای افزایش خدمات‌رسانی این دفاتر، ظرفیت قفسه آنها از ۷ هزار به ۱۱ هزار خواهد رسید. بهنام به فعالیت ۷ دفتر شبانه‌روزی بخش پیداشدگان و رسیدگی به امور گمشدگان در گوشه و کنار حرم مطهر رضوی اشاره و اضافه کرد: دفتر مرکزی اشیای پیدا شده حرم مطهر نیز در ضلع شمال شرقی صحن غدیر با ۷ باجه مختلف آماده خدمت‌رسانی به زائران در این ایام سوگواری است.
از تنظیف مستمر تا تهیه اقلام مصرفی

وی ادامه داد: خدمات تنظیف، شست‌وشو و ضدعفونی در بخش‌های مختلف حرم مطهر رضوی؛ از صحن‌ها و رواق‌ها تا آسایشگاه‌ها و مهمانسراها و سرویس‌های بهداشتی به ویژه در مکان‌های پرتردد زائران به صورت شبانه‌روزی و مستمر در این ایام زیر نظر کارشناسان بخش بهداشت در حال انجام است.

معاون خدمات زائران حرم مطهر رضوی افزود: تهیه تمامی اقلام مصرفی مورد نیاز زائران همچون صابون مایع، لیوان یک‌بار مصرف و مُهر نماز نیز پیش‌بینی شده است تا زائران با آرامش‌خاطر در مراسم‌های عزاداری این ایام شرکت کنند.

حضور گشت‌های بخش امداد

بهنام گفت: بخش امداد معاونت خدمات زائران حرم مطهر رضوی نیز به صورت شبانه‌روزی پاسخگوی زائران دور و نزدیک است به طوری که گشت‌های سیار این بخش جهت شناسایی و خدمات‌رسانی به زائران نیازمند در این ایام در امکان متبرکه رضوی حضور خواهند داشت.

وی با تأکید بر تأمین فضای استراحت برای ۷ هزار زائر در خارج از حرم مطهر رضوی توسط این معاونت در ایام پایانی ماه صفر خاطرنشان کرد: همچنین به مناسبت هم‌زمانی هفته دفاع مقدس با دهه آخر صفر، مزار شهدا در بهشت‌ ثامن (ع) حرم مطهر غبارروبی می‌شود و ۷۰۰ گلدان بر روی مزار شهدا قرار خواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.