خریداری۱۹۶ هزار تن گندم در استان مرکزی

0 4
خریداری۱۹۶ هزار تن گندم در استان مرکزی

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، حسن میرزاخانی صبح امروز در آیین تجلیل از برگزیدگان ملی بخش کشاورزی استان مرکزی اظهار کرد: در سال جاری میزان تولید گندم استان ۲۶۶ هزار تن بوده که تاکنون ۱۹۶ هزار تن از آن به صورت تضمینی از گندمکاران خریداری شده است.

وی تصریح کرد: این میزان گندم در سطح ۲۲۵ هزار هکتار از اراضی استان کشت شده است.

معاون امور اقتصادی استانداری مرکزی ظرفیت برداشت گندم در استان را ۴۳۰ هزار تن اعلام و بیان کرد: میزان خرید گندم در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲۵ درصد افزایش داشته است.

میرزاخانی اظهار کرد:  در استان مرکزی میزان بدهی دولت به گندم‌کاران ۷۴۲ میلیارد تومان و در کشور  ۱۲ هزار میلیارد تومان است.

به گفته وی  ۳۰ درصد پرداخت مطالبات گندمکاران از طریق سیستم بانکی و ۷۰ درصد از محل منابع دولت پرداخت می‌شود که طلب گندم‌کاران استان از محل منابع دولت است.

میرزاخانی با بیان اینکه دولت سیزدهم با جدیت به دنبال تحقق  خودکفایی گندم است، گفت:  امسال بالغ بر  ۲۰ هزار نفر از کشاورزان استان  گندم خود را به سیلوها تحویل داده‌اند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی میزان اراضی اختصاص یافته به کشت جو را  ۶۲ هزار هکتار و میزان برداشت جو از این اراضی را نیز ۲۰۲ هزار تن اعلام کرد.

 وی سرانه مصرف گندم در دنیا را ۶۵ تا ۷۰ کیلوگرم و در ایران ۱۲۰ تا ۱۳۰ کیلوگرم برشمرد.

علی صفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز از آغاز سال زراعی جدید از ابتدای مهرماه با کشت محصولات پاییزه و استراتژیک گندم، جو و کلزا خبر داد و گفت: یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصولات زراعی در سال زراعی جاری در استان مرکزی تولید شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.