مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون کنکور خلاف قانون اساسی است

0 3

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیدالبرز حسینی در نشست علنی امروز(چهارشنبه ۳۰ شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تبریک به مناسبت هفته دفاع مقدس، گفت: از تمام عوامل درون کشور و کشور عراق که در برگزاری مراسم پرشکوه راهپیمایی معنوی اربعین، مقدمات را برای زوار فراهم کردند، صمیمانه قدردانم و تشکر می‌کنم.

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی، خطاب به نمایندگان مجلس، ادامه داد: موضوعی را مطرح می‌کنم که نیاز است در این خصوص یک مداقه‌ای شود که مجلس وظیفه اصلی خود را انجام داده باشد، در هیاهوی کلیه اتفاقاتی که این روزها در کشور و بیرون مرزها اتفاق می‌افتد موضوعی در کشور مصوب شد و در حال اجرا و ابلاغ شد که بخشی از سرنوشت دانش‌آموزان و نیروی کار متخصص آتی کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد بدون توجه به اینکه مراجع ذیصلاحی در این خصوص اظهارنظری کرده باشند.       

وی تصریح کرد: الان یکی از مشکلات کشور این است که مراجع متعددی در امر قانونگذاری مشارکت دارند لذا اخیرا شاهد هستیم که اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۱۵ تیر ۱۴۰۰ موضوعی را تحت عنوان سیاست‌ها و ضوابط متقضایان ورود به آموزش عالی یعنی کنکور را مطرح کردند که ۶ مورد از ۹ مورد این بحث را مصوب کردند و با یک شتاب توجیه ناپذیری در ۱۵ تیرماه امسال توسط رییس جمهور محترم ابلاغ شد.

حسینی خاطرنشان کرد: در بحث کنکور این مصوبه به زعم اینکه باید در این مکان مورد بحث قرار گیرد از دو منظر که بارها در خصوص حوزه قانونگذاری تاکید شده مورد مداقه و تاکید است و ۲ اشکال دارد اول از حیث خلاف قانون بودن آن است، اگر قرار باشد این قضیه ادامه پیدا کند اصول ۷۱ و ۷۳ قانون اساسی زیر پا می‌ماند و وظیفه مجلس در این حوزه چه خواهد بود؟

وی افزود: مطب بعدی اینکه این موضوع خلاف عدالت است و از حیث خلاف عدالت بودن آن موارد متعددی وجود دارد، من وارد جزییات مضامین نمی‌شوم و همکاران حتما در جریان هستند ولی چه اتفاقی خواهد افتاد، اولا از ۹ مورد ۲ مورد اساسی این موضوع مورد بحث قرار نگرفته است یکی ساماندهی سهمیه‌های رنگارنگ و دوم مبارزه با مفسده‌های موجود در فضای آموزشی به ویژه در صدا و سیما کاملا روشن است لذا در این خصوص نیاز است مواردی که مغمول مانده است مورد بحث قرار گیرد.

حسینی عنوان کرد: من سوالم از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی این است کدام کار کارشناسی صورت گرفته با وجود اینکه آموزش و پرورش و نهاد آموزش عالی مخالف این موضوع هستند و مردم نگران هستند، آورده علمی این طرح چیست؟ مکانیزم اجرای آن چگونه است؟ آیا پیامدهای منفی آن و پیامدهای منافع احتمالی پنهان در این حوزه مورد بررسی قرار گرفته است؟ چه اتفاقی برای رشته‌های پُرمتقاضی خواهد افتاد؟

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، یادآور شد: ببنید آمارها چه نتیجه‌ای را نشان می‌دهند، سوابق تحصیلی که در این حوزه تاثیر مستقیم در نظر گرفته‌اند تقریبا ایرادات آماری و ریاضی دارد و این مصوبه مردم را در عسر و حرج قرار می‌دهد و فشار مالی بر خانواده‌ها تحمیل می‌کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: مهم‌ترین بخش این مصوبه واپس گرایانه است و باعث بی‌توجهی دانش‌آموزان به حوزه دروس فرهنگ محور می‌شود و واقعا نیاز است این حوزه در داخل مجلس مورد مداقه قرار گیرد. من خواهشم این است مجلس بابت این موضوع عکس‌العمل نشان دهد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.