از پشت پای بایدن به طرح پیشنهادی بورل تا نتایج معکوس مانع تراشی های تل آویو

0 190

مقدمه و طرح مساله

فضای خوشبینانه ای که درباره طرح پیشنهادی جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای احیای برجام و بازگرداندن امریکا به توافقنامه هسته ای ایران شکل گرفته بود به یکباره بعد از مداخله رژیم صهیونیستی ضعیف شد و هر دوی امریکا و اتحادیه اروپا تحت تاثیر کارشکنی های این رژیم قرار گرفتند. با این حال دولت بایدن و متحدان اروپایی آن با به راه انداختن جنگ روانی تلاش کردند مسئولیت این ناکامی را متوجه ایران بکنند و این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران نهایت انعطاف را برای پیشبرد مذاکرات و به نتیجه رسیدن ان نشان داد. در وضعیت کنونی امکان احیای برجام تا قبل از برگزاری انتخابات میان دوره ای کنگره امریکا و انتخابات پارلمانی اسرائیل در ابان ماه ضعیف به نظر می رسد اما کاملا منتفی نیست و همین امر نشان می دهد که توپ بازی در زمین طرف های غربی است و اهمال در آن می تواند همان پشیمانی را برای دولت حاکم در امریکا و اسرائیل رقم بزند که دولت های نتانیاهو ترامپ با انجام ان زمینه را برای تقویت توان هسته ای ایارن فراهم کردند.

پشت پای بایدن به طرح پیشنهادی بورل

بعد از چند ماه وقفه و به دنبال سفر جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، دور جدید مذاکرات در هفتم و هشتم تیر ماه در دوحه قطر برگزار شد. متعاقب آن مذاکرات از ۱۳ تا ۱۷ مردادماه در شهر وین برگزار شد. برگزاری این دور از مذاکرات پس از آن صورت گرفت که «جوزپ بورل“، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله ای در روزنامه فایننشال تایمز مدعی شد بسته پیشنهادی جدیدی روی میز گذاشته که حاوی راهکارهای به روزشده ای در خصوص رفع تحریم ها و گام های هسته ای ایران است.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اروپا و معاون او انریکه مورا به عنوان هماهنگ کنندگان اروپایی، با جمع بندی ادوار قبلی مذاکرات پیش نویس پیشنهادی خود را در مذاکرات مرداد ماه به طرفین تحویل دادند. جمهوری اسلامی ایران ملاحظات خود را درخصوص این پیشنویس با تأکید بر مواضع اصولی نظام به طرف مقابل ارائه داد. در همین راستا تروئیکای اروپایی (انگلیس، آلمان و فرانسه) و همچنین چین و روسیه پیشنهادهای اصلاحی ایران بر روی پیشنویس را معقول و واقع بینانه ارزیابی کردند. براین اساس این ارزیابی در محافل سیاسی به وجود آمد که گفت گوهای اخیر مرداد ماه به شکل بالقوه از قابلیت لازم برای تبدیل شدن به ایستگاه پایانی «مذاکرات لغو تحریم ها» برخوردار است. نهایتاً آمریکایی ها نیز به عنوان مقصر اصلی برهم خوردن توافق ۲۰۱۵ پاسخ خود را به پیشنهادهای ایران به طرف اروپایی به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات ارائه دادند. با این حال مقامات آمریکایی ضمن تعلل در ارائه پاسخ در حین بررسی پاسخ ایران و پس از آن، به ارائه پیام ها و اتخاذ مواضع متناقض پرداختند و در نهایت به طرح بورل پشت پا زدند اما ماهرانه ان را به گردن تروییکای اروپا انداختند.

خودزنی اروپا با صدور بیانیه تروییکایی

اتحادیه اروپا که بنا بود نقش میانجی و بی طرفانه ای را در مذاکرات ایفاء کند به یکباره تغییرنقش داده و ادعاها و اتهامات بی اساسی را علیه ایران مطرح کرد. به نوشته وبگاه وزارت امور خارجه آلمان، در بیانیه مشترک این سه کشور آمده است: «ما دولت های فرانسه، آلمان و انگلیس در کنار دیگر اعضای این توافق و ایالات متحده از ماه آوریل ۲۰۲۱ با حسن نیت با ایران درباره احیا و اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مذاکره کردیم. اوایل ماه آگوست بعد از یک سال و نیم مذاکره، هماهنگ کننده برجام متونی را ارائه کردند که بازگشت ایران به پایبندی به تعهدات برجامی و بازگشت آمریکا به توافق را میسر می کند. در این بسته نهایی، هماهنگ کننده تغییراتی ایجاد کرد که ما را به منتهای انعطاف پذیری قابل انجام رساند. متأسفانه انتخاب ایران این بود که این فرصت حیاتی دیپلماتیک را مغتنم نشمرد. ایران در عوض به تداوم برنامه هسته ای خود فراتر از توجیه غیرنظامی ملموس ادامه داد”.

این سه کشوراروپایی که در تمام طول اجرای برجام تعهدات خود را نادیده گرفته بودند، ادعا کردند: «هنگامی که در حال نزدیکتر شدن به یک توافق بودیم، ایران مسائل جداگانه ای را دوباره باز کرد که به تعهدات الزام آور قانونی تحت معاهده منع گسترش سلاحهای اتمی (NPT) و توافق پادمانی انجام شده با آژانس بین المللی انرژی اتمی مربوط است”
در این بیانیه با تکرار تلاش ها برای انداختن توپ در زمین ایران نوشته شده: «این درخواست اخیر تردیدهایی جدی در قصد و تعهد ایران برای رسیدن به نتیجه موفقیت آمیز درباره برجام ایجاد کرده است. موضع ایران با تعهدات الزام آور قانونی در تناقض بوده و چشم انداز احیای برجام را تضعیف می کند… بر عهده ایران است که پاسخ های فنی موثقی را به سوالات آژانس درباره محل تمامی مواد هسته ای در قلمرو خود فراهم کند. برجام به هیچ شکلی نمی تواند برای رها شدن ایران از تعهدات الزام آور قانونی استفاده شود که برای رژیم جهانی عدم گسترش تسلیحات اتمی ضروری هستند”.

درخاتمه این اتهام زنی های یکجانبه آمده است: «نظر به ناتوانی ایران در رسیدن به جمع بندی درباره توافق روی میز، با شرکای بین المللی خود درباره بهترین شیوه رسیدگی به تداوم تشدید برنامه هسته ای ایران و عدم همکاری با آژانس در زمینه توافق پادمانی مشورت خواهیم کرد”.

پاسخ ایران به بیانیه تروییکای اروپا

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حسن نیت و اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن توافق رفع تحریم و با یادآوری این موضوع که پیشرفت مذاکرات در بسیاری از مقاطع از جمله مقطع اخیر، نتیجه ابتکارات و ایده های جمهوری اسلامی ایران بوده است، به طرف های اروپایی درباره تأثیرپذیری از فضاسازی طرف های ثالثی که از ابتدا مخالف روند مذاکرات بوده و اکنون نیز با همه توان به دنبال به شکست کشاندن مذاکرات هستند، هشدار داد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: باعث تاسف است که سه کشور اروپایی با این بیانیه نسنجیده، گام در مسیر رژیم صهیونیستی مبنی بر شکست مذاکرات گذاشته اند و بدیهی است در صورت تداوم چنین رویکردی، باید مسؤولیت نتایج آن را نیز بپذیرند.
ناصر کنعانی با یادآوری انفعال طرف های اروپایی در ماه های اخیر و همچنین اقدام نابجا و سیاسی این کشورها در پایه گذاری قطعنامه در شورای حکام آژانس، گفت: به سه کشور اروپایی توصیه می شود به جای ورود به فاز تخریب روند دیپلماتیک، برای ارائه راه حل جهت پایان دادن به اختلاف نظرهای معدود باقیمانده نقش فعال تری ایفا کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سابقه همکاری و تعامل سازنده جمهوری اسلامی به عنوان یک عضو مسئولیت پذیر معاهده منع اشاعه با آژانس بینالمللی انرژی اتمی، بار دیگر بر لزوم اجتناب از سیاسی کاری و طرح اتهامات بی پایه علیه کشورمان تأکید کرده و گفت: مایه تأسف است که کشورهای اروپایی از یکسو به حمایت تمام قد از رژیمی می پردازند که صدها کلاهک اتمی در اختیار داشته و به هیچ یک از سازوکارهای منع اشاعه بین المللی پایبند نیست و از سوی دیگر علیه برنامه هسته ای کاملا صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران که در معرض گسترده ترین بازرسی ها قرار داشته، به فضاسازی می پردازند.

“محمد مرندی» مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در گفت وگو با شبکه المیادین هم تصریح کرد: «تروئیکای اروپا و واشنگتن می دانند که برنامه هسته ای ایران مسالمت آمیز است. ایران خواهان رسیدن به توافقی است که منافعش را حفظ کند. ما نمی توانیم به آمریکایی ها و اروپایی ها اعتماد کنیم و سه کشور اروپایی بی طرف نیستند بلکه هم پیمان آمریکا هستند و نباید فریب پروپاگاندا را بخوریم”

حال سوال این است که چه عامل یا عواملی باعث ناکامی تلاش های اتحادیه اروپا و طرح پیشنهادی جوزف بورل شد ؟

چرایی عقبگرد و چرخش مواضع دولت بایدن و ناکامی تلاش های میانجی گرانه جوزف بورل

قبل ازصدوربیانیه تروییکای اروپایی درمقصرتراشی ازایران درباره تلاش های جوزف بورل برای احیای برجام تماس های زیادی بین مسئولان امنیتی و اطلاعاتی و سیاسی اسرائیل با مقامات دولت بایدن واروپا صورت گرفت.

سفررئیس موساد به امریکا و دیداربا مقامات دولت بایدن

صدور بیانیه سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس علیه ایران بعد از بازگشت داوید برنئا، رئیس موساد از امریکا  صورت گرفت. این سفر بعد از سفر مشاور امنیت ملی و وزیر دفاع رژیم صهیونیستی ازامریکا صورت گرفت و سومین سفر طی سه هفته بود. به‌ نوشته جروزالم پست، برنئا در سه روز اقامتش در واشنگتن، به‌جز گفت‌وگو با ویلیام برنز رئیس سی آی ای با دیگر مقامات آمریکایی مانند: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید؛ لوید آستین، وزیر دفاع؛ ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد نیروهای مسلح؛ کریستوفرری، رئیس اف‌بی‌آی؛ و چند مقام امنیتی دیگرنیز دیدار کرد. به ادعای این روزنامه اسرائیلی، رئیس موساد«اطلاعات حساس» برای «اثبات دروغ‌گویی» ایران با خود به واشنگتن برده بود. این اولین بار نیست که رئیس موساد با سفر به امریکا در تغییر مواضع دولت بایدن نقش آفرینی می کند. سال گذشته در زمان انتخاب ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری ایران ، برنئا با پرونده ادعایی نقش رئیس جمهور منتخب ایران در مجازات تروریست ها در دهه ۶۰ به امریکا رفت و بعد از آن این موضوع برای چندمین ماه متوالی در دستورکار تبلیغات رسانه های بیگانه قرار گرفت و به سوژه تبلیغاتی ان ها علیه جمهوری اسلامی ایران قرارگرفت.

دیداررابرت مالی با لابی های اسرائیلی

درجریان سفر مشاور امنیت ملی ، وزیر دفاع و رئیس موساد به امریکا، آنتونی بیلنکن وزیر امورخارجه از دیدار با آن ها خود داری کرد اما بعد از سفر رئیس موساد و قبل از صدور بیانیه تروییکای اروپایی رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مذاکره کننده ارشد آمریکا در مذاکرات غیرمستقیم میان تهران – واشنگتن با رهبران چند سازمان یهودی در آمریکا از جمله فدراسیون‌های یهودی شمال آمریکا، کنفرانس روسای سازمان‌های بزرگ آمریکایی- یهودی، اکثریت دموکرات حامی اسرائیل و لابی آیپک دیدار و گفتگو کرد. براساس گزارش جوئیش اینسایدر اکثر شرکت کنندگان در این نشست از منتقدان توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ (برجام) بودند و از ارائه مطالب ارائه شده در این نشست خودداری کردند.

همچنین گیلاد اردان، سفیر رژیم صهیوینستی در سازمان ملل در مصاحبه با سی ان ان ۱۰ روز پیش از صدور بیانیه تروییکای اروپایی  با هشدار نسبت به اینکه احیای احتمالی برجام امنیت جهانی را تهدید می‌کند، تاکید کرد تنها ترکیبی از تحریم‌های سنگین، منزوی‌سازی دیپلماتیک و تهدید نظامی معتبر می‌تواند جلوی تلاش ایران را برای دستیابی به سلاح هسته‌ای بگیرد.

دراواخر مرداد ماه قبل از پاسخ دولت بایدن به طرح بورل “یائیر لاپید» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به کاخ سفید پیامی داده بود مبنی بر این‌که «پیش‌نویس توافق هسته‌ای اتحادیه اروپا فراتر از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است و با خطوط قرمز خود دولت بایدن همخوانی ندارد.» لاپید گفته بود که به «هیچ توافقی با ایران پایبند نخواهد ماند» و برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تلاش خواهد کرد.

در واکنش به این اظهارات، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که “ایالات متحده و اسرائیل بر سر برنامه هسته‌ای ایران اختلاف تاکتیکی دارند.” پرایس تاکید کرد اختلاف تاکتیکی آمریکا و اسرائیل درباره توافق هسته‌ای ایران در خصوص مسائل فنی است و دو طرف همچنان درباره ممانعت از دستیابی ایران به سلاح اتمی هم نظر هستند.

امریکایی ها تصمیم خود را ازقبل گرفته بودند

با وجود اینکه مقامات امریکایی و اروپایی به گونه ایی وانمود می کنند که انگار پاسخ ایران به نامه امریکا باعث ناکامی تلاش های بورل برای احیای برجام شده است اما طبق مستندات موجود ازحدود سه هفته پیش از اینکه بیانیه تروییکای اروپایی به نیابت از امریکا منتشر شود دولت بایدن مقامات تل آویو را از نیت باطنی خود آگاه کرده بود و لذا موضع جدید امریکا ارتباطی با پاسخ ایران ندارد.

وب‌سایت اسرائیلی والا Walla روز شنبه ۲۰ اوت (۲۹ مرداد) در گزارشی از قول یک مقام بلندپایه آمریکایی که از ذکر  نامش خودداری کرده بود نوشت: دولت آمریکا به اسرائیل اطمینان داده برای احیای  برجام امتیاز جدیدی به ایران نمی‌دهد.

در همان زمان وب‌سایت آمریکایی اکسیوس نیز به نقل از مقام‌های کاخ سفید گزارش مشابهی منتشر کردو نوشت: افزایش حساسیت‌ها در اسرائیل نسبت به امضای احتمالی توافق احیای برجام بی‌ارتباط با انتخابات پارلمانی این کشور در ماه نوامبر نیست.

لاپید بازاز دولت بایدن دست بردارنیست

لاپید که دررقابت تنگاتنگ با نتانیاهو به سرمی برد، خود را به هر دری می زند تا مانع از احیای برجام قبل از انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی شود که قرار است دهم ابان (اول نوامبر) برای پنجمین بار متوالی ظرف سه سال و نیم گذشته    نمایندگان پارلمان اسرائیل، پنج‌شنبه ۹ تیر، به انحلال کنست رای مثبت دادند که راه را برای برگزاری پنجمین انتخابات پارلمانی کشور ظرف ۳ سال و نیم گذشته باز می‌کند که قرار است در اول نوامبر آینده برگزار شود.

رسانه‎‌های صهیونیستی گزارش داده ‌اند که دفتر نخست‌وزیری اکنون در حال تلاش برای ترتیب دادن ملاقاتی میان یائیر لاپید با جو بایدن است. به‌نوشته یدیعوت آحارونوت، تقلای اسرائیل بر این امر متمرکز است که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، دقایقی از وقت جو بایدن برای گفت‌وگو با یائیر لاپید گرفته شود. بایدن روز ۲۹ شهریور تنها برای ساعاتی کوتاه در سازمان ملل خواهد بود.

لاپید با اهرم هولوکاست روی باج گیری از آلمان تمرکز کرده است

یائیرلاپید ۲۸ مرداد در تماس تلفنی با اولاف شولتس صدر اعظم المان خواستار پایان دادن به مذاکرات احیای برجام با ایران شد. وی در این گفت و گو در اظهاراتی تحریک آمیز گفت: ” چنانچه آمریکا و اروپا از مذاکرات برای احیای برجام با ایران خارج نشوند”، نشان دهنده “ضعف” آنها است”.

لاپید بلافاصله بعد از صدوربیانیه تروییکای اروپا ضمن استقبال از آن در صدر هیاتی شامل مقامات امنیتی و تنی چند از بازماندگان هولوکاست راهی برلین شد.  وی هدف از سفر خود به آلمان را «هماهنگ کردن مواضع در مورد برنامه هسته‌ای ایران و نیز نهایی کردن جزئیات یک سند همکاری راهبردی، اقتصادی و امنیتی» میان دو کشور اعلام کرد که به گفته آقای لاپید در شرف امضا است. یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفت: «این سفر بیشتر بر مسائل منطقه‌ای و مهمتر از همه برنامه هسته‌ای ایران متمرکز خواهد بود. ”

نشریه نشنال اینترست آمریکا در ارزیابی از سفر لاپید به آلمان نوشت: “یائیر لاپید چند روز پس از ابراز نارضایتی سران غربی از پیشنهادهای اخیر ایران در مورد متن نهایی توافق هسته ای، به عنوان بخشی از کمپین خود برای متقاعد کردن کشورهای غربی به امتناع از پذیرفتن احیای توافق هسته ای با ایران به آلمان سفر کرد. اگرچه لاپید از نظر سیاسی در اسرائیل با نتانیاهو مخالفت کرده است، به نظر می رسد هر دو بر سر مخالفت با توافق هسته ای ایران اشتراک نظر دارند و لاپید و نفتالی بنت، شریک او در دولت ائتلافی ، به مشارکت دولت بایدن در تلاش ها برای مذاکره مجدد فشار آورده اند. رهبر اسرائیل در اوایل ماه جاری در نشست کابینه خود مدعی شد که اسرائیل ” فعالیت دیپلماتیک موفقی برای جلوگیری از توافق هسته ای و لغو تحریم ها علیه ایران در پیش گرفته است… و هنوز تمام نشده است. این راه طولانی است. اما نشانه های دلگرم کننده ای وجود دارد .” سفر نخست وزیر اسرائیل به آلمان پس از تازه ترین پاسخ ایران به متن نهایی پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته ای صورت گرفته است. اگر چه متن پاسخ رسمی ایران به طور علنی منتشر نشد،، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا آن را گامی ” به عقب” در دستیابی به توافق نهایی قلمداد کرد”.

دستور کار جدید تل آویو برای امریکا و اروپا

یک روز بعد از سفر لاپید به آلمان روزنامه تایمز آو رژیم صهیونیستی به نقل از یک مقام بلندپایه این رژیم  نوشت:” زمان آن فرا رسیده که گفت‌وگوی راهبردی با آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها درباره یک توافق طولانی‌تر و قوی‌ترآغاز شود. اما چیزی که ما در حال حاضر به آن نیاز داریم این است که آمریکایی‌ها تهدید نظامی معتبری را مطرح کنند و همه برای توافق بهتر تلاش کنند. ما به توافقی نیاز داریم که در آن برای پایان دادن به محدود های ایران زمان تعیین نشده باشد.” این مقام اسراییلی کمی قبل از ترک آلمان به مقصد اسراییل پس از یک سفر ۲۴ ساعته گفت: ما در مورد احتمال توافق هسته ای ایران ملاحظات زیادی داریم در حال حاضر هیچ مذاکره ای با ایران در جریان نیست و کسی در وین نیست.” این مقام اظهارات اوایل روز لاپید را تکرار کرد و گفت از آمریکا و اروپا خواسته شده که از ادامه مذاکرات شکست خورده با ایران دست بردارند

نتایج معکوس مانع تراشی های تل آویو

حدود سه هفته پیش از اعلام بیانیه تروییکایی اروپایی روزنامه القدس العربی به نقل از شبکه تلویزیونی کان اسرائیل اعلام کرد که رهبران امنیتی این رژیم از مواضع خود در سال ۲۰۱۸ پشیمان هستند چرا که ایران و قدرت‌های جهانی اکنون در مسیر احیای همان توافق هستند با این تفاوت که ایران اکنون پیشرفت قابل توجهی در برنامه هسته‌ای خود به دست آورده است. این روزنامه با استناد به گزارش تلویزیون کان اسرائیل افزود: در گزارش این کانال تلویزیونی آمده است که رهبران امنیتی اسرائیل در جریان یک نشست مشورتی که اخیرا با یائیر لاپید، نخست وزیر این رژیم برگزار شده بود، این مواضع خود را مطرح کرده بودند.

همچنین به گفته دنیل لاریسون، تحلیلگر مسائل بین الملل رسپانسیبل استیتکرفت” دولت اسرائیل به غیر از اعمال فشار سیاسی به واشنگتن، با عملیات­های خرابکارانه و ترور مخفیانه شرایط را برای طرف ایرانی دشوارتر کرده است. تلاش اسرائیل برای توقف روند برجام از تلاش آن ها برای توقف برنامه اتمی ایران موفق تر بوده است. حملات اسرائیل نقش عمده­ ای در تحریک ایران به گسترش این تاسیسات ورای هر زمانی در گذشته داشته است. در نتیجه­ این حملات که قرار بود پیشرفت برنامه­ اتمی ایران را کند کند، ایران بیش از هر زمانی به این برنامه سرعت داده و به سطح بالایی از اورانیوم ۶۰% غنی شده دست یافته ­است.

تاکنون مقامات امنیتی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی بارها به این نکته اذعان کرده اند که خروج ترامپ از برجام که به تحریک و تشویق نتانیاهو صورت گرفت به ضرر این رژیم تمام شده است. با این وصف اقدام دولت لاپید در ممانعت ازتلاش های دولت بایدن برای احیای برجام همان نتایجی را به همراه خواهد داشت که خروج ترامپ از برجام به بارآورد. از اینروهمچنانکه پیش از این خیلی از مقامات نظامی و سیاسی اسرائیلی نتانیاهو را به سبب اعمال فشار بر ترامپ برای خروج از برجام مورد سرزنش قرارمی دادند که با این کار زمینه را برای تقویت توان هسته ای ایران فراهم کرده است در اینده نیز باز خیلی ها لاپید را به سبب ممانعت از بازگشت بایدن به برجام مورد انتقاد قرار خواهند داد. این نشان می دهد که هر دو نتانیاهو و لاپید بیشتر در پی منافع انتخاباتی خود بوده و هستند. به گفته تحلیل گران لاپید با توافق هسته ای، عرصه را به نتانیاهو در داخل خواهد باخت و برای پیشگیری از این باخت به هر ابزاری متوسل می شود.

نتیجه گیری

 شواهد موجود حاکی از این است که رژیم صهیونیستی در ناکام گذاشتن تلاش های جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای احیای برجام نقش اساسی و کلیدی ایفاء کرده است وبا وجود اینکه تاکنون بارها مسئولان دولت ائتلافی بنت و لاپید نتانیاهو را به دلیل اعمال فشار بر ترامپ برای خروج ازبرجام مورد انتقاد قرار داده بودند اکنون خود نیز به دلیل در پیش بودن انتخابات پارلمانی پیش رو دقیقا به همان حربه نتانیاهو متوسل شده اند . دراین میان حاکم شدن فضای انتخاباتی در امریکا ، دولت بایدن و حزب دموکرات را در وضعیت مشابهی قرار داده و در عین حال دست لابی های یهودی را برای اعمال فشار و نفوذ در دولت بایدن بیش از پیش باز گذاشته است. در چنین فضایی به نظر می رسد اتحادیه اروپا مسئولیت ناکامی های خود را برای احیای برجام متوجه ایران کرده است تا بتواند از یکسو به اتحاد آتلانیکی با دولت بایدن ادامه دهد که در دولت ترامپ آسیب دیده بود و از دیگر سو از شرلابی های صهیونیستی در امان بماند بخصوص آن که پس لرزه های ناشی از جنگ اوکراین اروپا را همانند دوران جنگ سرد در میان دو لبه رقابت های  ژئوپولتیک و ژئو استراتژیک واشنگتن و مسکو گذاشته است.

ایالات متحده و شرکای اروپایی اش بارها از طریق تهدید به تشدید تحریم ها در صورت شکست مذاکرات تلاش کردند تا در گام اول مواضع ایران در حوزه هسته ای را تضعیف کرده و جمهوری اسلامی را وادار به عقب نشینی از حقوق خود در این حوزه کنند و در گام دیگر در چارچوب استراتژی فرابرجامی ساختن مذاکرات، انتفاع ایران از توافق هسته ای جدید را منوط به مذاکره درخصوص توانمندی های دفاعی جمهوری اسلامی ایران (به ویژه در عرصه موشکی) و سیاست های منطقه ای آن کنند تا به زعم خود زمینه برای تحمیل خواسته های فراهسته ای آن ها به ایران فراهم شود. مذاکره کنندگان هسته ای ایران، به صورت صریح و شفاف اعلام کرده اند که تن به زیاده خواهی ها و نظارت های فراتر از تعهدات در پرونده پادمانی نخواهند داد و طبق مفاد همان برجام موضوعاتی چون «منشا ذرات اورانیوم در سایت های هسته ای» پیش از این مختومه شده و گشایش دوباره آن با فشارها توهمات رژیم صهیونیستی شدنی نیست. جمهوری اسلامی ایران راستی آزمایی رفع تحریم ها، اخذ تضمین در خصوص ماندگاری برجام و رفع ادعاهای پادمانی آژانس اتمی را اصلی ترین مطالبه خود در مذاکرات رفع تحریم ها قرار داده و تأکید کرده که تنها بازگشت به قرارداد دوجانبه ای که در ازای برخی محدودیت ها نفع ملموس اقتصادی برای ملت ایران به همراه داشته باشد را منطقی می داند و آن را می پذیرد. جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که لازمه رسیدن به توافق، پایدار بودن رفع تحریم‌ها به نحوی تضمین شده است و اینکه موضوعی نباید به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی بماند و به دنبال توافقی است که در آن انتفاع اقتصادی مردم تامین، تجارت خارجی ایران رفع و محدودیت‌های غیرقانونی فروش نفت برداشته شود. دولت بایدن می داند که اگر توافق به بعد از نوامبر ۲۰۲۲ موکول شود در اینصورت کارشکنی کنگره برای جلوگیری از توافق با ایران بسیار جدی خواهد شد که هزینه های سیاسی آن را نامزد دموکرات ها به دلیل ناکارآمدی در بازگشت به برجام در انتخابات ریاست جمهوری دسامبر۲۰۲۴ خواهد پرداخت بخصوص آن که براساس نظرسنجی مؤسسه گالوپ ۷۸ درصد آمریکایی ها خواهان حل وفصل پرونده هسته ای ایران از طریق اقدامات دیپلماتیک هستند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.