قبیله ۲۰ هزار نفری الحویطات عربستان قربانی پروژه رویایی محمد بن سلمان

0 166

بحران الحویطی‌ها با دولت عربستان همزمان با اقدام دولت برای تخلیه روستاهایی شروع شد که دولت قصد دارد آنها را به پروژه شهر نئوم ملحق کند. قبیله الحویطی به مدت صدها سال، روستاها و شهرک‌های مسکونی و پایتخت تاریخی خریبه در استان تبوک در شمال غربی عربستان را تحت مالکیت خود داشت. در حال حاضر حدود ۲۰ هزار نفر باید این مناطق را ترک کنند تا فضا برای احداث شهر نئوم باز شود اعضای قبیله الحویطی که برای ترک سرزمین اجدادی خود (سرزمینی که آن ها حتی قبل از تأسیس پادشاهی عربستان سعودی در سال ۱۹۳۲ در آن ساکن بودند) تحت فشار قرار دارند، برای ماندن در این سرزمین اعتراض‌هایی را ترتیب داده‌اند که در موارد متعدد به قیمت جان ساکنان این منطقه تمام شده است. سازمان حقوق بشری ” القسط” از محکومیت سه نفر دیگراز اعضای قبیله الحویطی عربستان به اعدام پرده برداشت که به اجرای طرح ” نئوم” اعتراض کرده بودند. طبق گزارش سازمان حقوق بشری ” القسط” دادگاه کیفری عربستان سعودی به تازگی”شادلی الحویطی”، “عطا الله الحویطی” و”إبراهیم الحویطی” را به اعدام محکوم کرده است. شادلی الحویطی برادر «عبد الرحیم الحویطی» است که در سال ۲۰۲۰ به دلیل امتناع از ترک خانه خود برای ساخت پروژه نئوم ، توسط مقامات سعودی کشته شد. پس ازآنکه «عبدالرحیم الحویطی» در پیامی ویدئویی درخصوص آغاز فرایند کوچ اجباری این قبیله دست به افشاگری زد، توسط مأموران حکومتی به قتل رسید. به گزارش هفته‌نامه فارن‌پالسی، حکومت عربستان به جای مشورت با جامعه محلی و ایجاد طرحی که ساکنان این قبیله را هم در طرح جاه‌طلبانه تأسیس شهر نئوم شریک کنند، با شهروندان خود مانند کالاهای مصرفی برخورد کرده‌ و می‌خواهند این شهروندان را با مهاجران تازه و بین‌المللی جایگزین کند. چنین اتفاقی تنها زمانی رخ می‌دهد که حاکمی مستبد اعلام می‌کند و فقط و فقط خودش (با همراهی مشاوران و سرمایه‌گذاران آمریکایی در هزاران کیلومتر دورتر که پول‌های هنگفتی به آن ها پرداخت شده) می‌تواند در مورد آینده کشورش تصمیم‌گیری کند. در چنین شرایطی وقتی شهروندان سعودی دیدگاه‌ها و اعتراض‌های خود را بیان می‌کنند، یا نادیده گرفته یا زندانی و سر به نیست می‌شوند.


نئوم؛ شهررویایی محمد بن سلمان که برزمین های غصبی بنا می شود
«نئوم» طرحی برای ساخت یک شهر جدید در منطقه «طائف» در شمال غرب عربستان است که قرار است فاز اول آن تا سال ۲۰۲۵ افتتاح شود؛ شهری که گفته می‌شود ۲۶ هزار ۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت خواهد داشت؛ یعنی ۳۳ برابرشهر نیویورک و سه برابر کشور قطر. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در سال ۲۰۱۷ از ایده خود برای ایجاد یک شهر رؤیایی با هزینه‌‌ای ۵۰۰ میلیارددلاری رونمایی کرد. به گفته بن سلمان، ساکنان این شهر مدرن را اغلب توریست‌های خارجی، نخبگان حوزه فناوری و سرمایه‌گذاران و ثروتمندان تشکیل خواهند داد. تأسیس شهر جدید نئوم سنگ‌بنای برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ ولیعهد عربستان است که با هدف کاهش اتکای اقتصاد این کشور به درآمد نفت طرح‌ریزی شده است. مقامات سعودی وعده داده‌اند در این شهر، تعداد ربات‌ها بیش ازانسان‌ها خواهد بود و با استفاده از فناوری تشخیص چهره و نظارت گسترده برای کاهش یا حذف جرائم، استفاده از تاکسی‌های هوایی بدون راننده و یک مجموعه گسترده تفریحی ساحلی، چهره‌‌ای کاملا متفاوت از شهرهای امروزی خواهد داشت.

قرار است نئوم مانند کشوری مینیاتوری با قوانین خاص خود باشد ودر این میان، قبیله الحویطی جایی در این سرزمین پرزرق و برق ندارد.قتل الحویطی و سیاست مشت آهنین حکومت عربستان برای وادارکردن اعضای قبیله الحویطی به ترک سرزمین اجدادی خود، نمایی کوچک از حکومت مستبد محمد بن سلمان است.
به نوشته فارن پالیسی ، درعربستان‌سعودی نه تنها هیچ قانونی در مورد زمین وجود ندارد، بلکه قانون مالکیت املاک و مستغلات هم سازوکاری روشن در فرایند اسکان مجدد و پرداخت غرامت به افرادی که زمین خود را به پروژه‌های توسعه واگذار می‌کنند، در نظر نگرفته است. ریاض هم در این مورد، به‌وضوح نتوانست با جامعه مدنی و جوامعی که در پروژه احداث شهر نئوم متحمل آسیب می‌شوند، وارد تعامل سازنده شود. به جای تمام این اقدامات که باید انجام می‌شد، در «برنامه توسعه جامعه ملی» صرفا به طور خلاصه و کاملا مبهم آمده است که ساکنان در منطقه غرامت دریافت خواهند کرد و به برنامه‌های حمایت اجتماعی و اقتصادی دسترسی دارند و می‌توانند نظرات خود را با مراکز محلی به اشتراک بگذارند. اما هیچ نشانه‌‌ای وجود ندارد که حاکی از برنامه‌ریزی و آینده‌اندیشی ریاض درباره تأثیر احداث شهر جدید بر حقوق بشر و تحولات زیست‌محیطی مربوط به قبیله الحویطی یا دیگر ساکنان منطقه باشد. تردیدی نیست که ایجاد ابرشهری با مختصات نئوم تأثیرات زیست‌محیطی گسترده‌‌ای در منطقه خواهد داشت. اما مانند همیشه نتیجه این‌گونه اقدام‌ها در عربستان همان‌گونه که انتظار می‌رود، تنها گسترش درگیری و افزایش خشونت است.


شیوه های مختلف بن سلمان برای حذف و کنارزدن مخالفان طرح ” نئوم
” اعدام” واژه نام آشنای برای عربستان است. سال ها بود که مردم جهان، عربستان را کشوری می شناختند که در ملاء عام افراد متهم بدون طی تشریفات قضایی سالم گردن زده می شوند وهمین امر به وجهه این کشور آسیب وارد می کرد و مانع از این می شد که اتباع کشورهای مختلف جهان به استثنای ایام حج جرات و جسارت سفر به این کشوررا داشته باشند. این رویه ادامه داشت تا اینکه محمد بن سلمان بعد از تصاحب گام به گام قدرت طرح رویایی خود موسوم به ” نئوم” را در چارچوب طرح موسوم به معامله قرن که از سوی دونالدترامپ رئیس جمهور وقت امریکا مطرح شد، ارائه داد که در آن ایجاد شهری جدید در استان تبوک واقع در شمال غربی این کشور در ساحل دریای سرخ پیش بینی شده است. در این راستا محمد بن سلمان برای روتوش و ترمیم وجهه عربستان به ایجاد اصلاحات قضایی ظاهری در سیستم قضایی دست زد و اعدام را برای افراد زیر ۱۸ سال برداشت اما در عمل به ان وفادار نماند و در ژوئن ۲۰۲۱ « مصطفی درویش» نوجوان اهل قطیف را اعدام کرد. عربستان در اسفندماه گذشته ، ۸۱ مرد را به اتهام ارتکاب اقدامات تروریستی اعدام کرد. وزیر کشور گفت که ۳۷ نفر از اعدام شدگان تبعه عربستان سعودی بودند که به‌دلیل تلاش برای ترور نیروهای امنیتی و هدف قرار دادن پاسگاه‌ها و کاروان‌های پلیس و شماری از مهاجران مجرم شناخته شدند. اعدام گروهی، نه فقط اجرای احکام قضایی یا ابزاری برای اعمال قدرت و سرکوب، بلکه یک نمایش تبلیغاتی نیز هست که با هدف ارسال پیام به مخاطبانی مشخص انجام می‌شود. شدت عمل عربستان در اعدام گروهی اخیر و اطلاع‌رسانی فوری این اتفاق توسط رسانه‌های دولتی این کشور نشان می‌دهد که ابعاد تبلیغاتی این کار برای ریاض بسیار اهمیت داشته است. در سال ۲۰۱۹ در یک اعدام دسته‌ جمعی ۳۷ تن گردن زده شدند و در ژانویه ۲۰۱۶ حکم مشابهی برای ۴۷ نفر اجرا شد‎‏.

یکی ازشیوه های بن سلمان برای از میان برداشتن مخالفان اجرای طرح ” نئوم” زدن برچسب تروریستی یا متهم کردن آن ها به ارتکاب جرایم مسلحانه است. دراین راستا، درتاریخ ۸ مه ۲۰۱۷، افراد امنیتی نقاب دار به خانه عبد الله الحویطی، که در آن زمان ۱۴ سالش بود، حمله کردند، او و برادرش عبد العزیز را دستگیر و به مرکز پلیس استان «ضباء» بردند و به محض ورود به جرم سرقت و قتل در تاریخ ۶ مه ۲۰۱۷ متهم شد. دادگاه جنایی منطقه تبوک در شمال عربستان در اکتبر ۲۰۱۹ براساس حکمی، بعد از اتهام عبدالله الحویطی به سرقت مسلح از یک جواهرفروشی و کشتن یک نظامی با سلاح گرم در استان «ضباء»، وی را به اعدام محکوم کرد. به نوشته فارن پالیسی بیانیه دولت عربستان هیچ اشاره‌ای به زمینه های اختلاف‌ها نمی‌کند و در آن تنها ادعا می‌شود که الحویطی مسلح بوده و به نیروهای امنیتی شلیک کرده است و نیروهای امنیتی هم گزینه‌‌ای جز دفاع از خود و کشتن الحویطی نداشتند. در ادامه بیانیه دولت آمده است که مقام‌های امنیتی منطقه، در بازرسی از خانه الحویطی یک انبار اسلحه پیدا کرده‌اند. اما شاهدان این ادعاها را تکذیب می‌کنند و می‌گویند الحویطی در ۱۲ آوریل به پلیس عربستان گفته‌ است او آنجا را ترک نخواهد کرد و زمانی که مقام‌های مسئول با همراهی پلیس برای اندازه‌گیری زمین و خانه‌اش مراجعه کرده‌اند، از آن ها عکس گرفت. به گفته افراد محلی، فردای آن روز نیروهای ویژه با چند کامیون وارد منطقه شدند و خانه الحویطی را محاصره و شروع به تیراندازی کردند و او هم پس از تیراندازی نیروهای ویژه با تیراندازی متقابل اقدام به دفاع از خود کرد. پس از قتل الحویطی، رسانه‌های اجتماعی به او لقب شهید داده‌اند. بنابراین با توجه به بی‌اعتباری حکومت عربستان نزد افکار عمومی (به‌ویژه پس از دروغ‌هایی که پس از قتل جمال خاشقجی تحویل افکار عمومی داد)، بسیار بعید است که عموم مردم در داخل و خارج عربستان ادعاهای حکومت این کشور در مورد ماجرای کشته‌شدن الحویطی را باور کنند.


شادلی الحویطی که به تازگی به اعدام محکوم شده برادر«عبد الرحیم الحویطی» است که در سال ۲۰۲۰ به دلیل امتناع از ترک خانه خود برای ساخت پروژه نئوم ، توسط مقامات سعودی کشته شد. علیاء ابوطایه الحویطی قهرمان سوارکار سعودی که از ترس بن سلمان به لندن گریخته در اظهاراتی در این خصوص گفت: “آن‌ها او را کشتند تا درسی برای دیگران شود و بدانند با هرکس که دهان بگشاید همین‌طور رفتارخواهد شد”. علیاء ۳۶ ساله که در سال ۲۰۰۵ اولین زن سوارکارعربستانی در سطح بین‌المللی بود، گفت: ریاض از او بابت انتقادهای علنی‌اش از دولت و نیز رهبری کمپینی در حمایت از قبیله الحویطات خشمگین است. وی به روزنامه گاردین گفته بود “از دید قبیله الحویطات، نئوم برروی خون و استخوان‌های ما ساخته می شود.
ترورمخالفان از دیگر دیگر شیوه های مرسوم عربستان است که بعد از تصاحب قدرت از سوی محمد بن سلمان شکل علنی به خود گرفته است و با وجود رسوایی در ماجرای قتل فجیع جمال قاشقچی هنوز به طور کامل از این شیوه دست برنداشته است. به نوشته روزنامه نروژی «داگبلادت» جوخه ترور دولت سعودی در تابستان ۲۰۱۸ تلاش داشته تا «ایاد البغدادی» از مخالفان دولت ریاض را در اسلو، پایتخت نروژ هدف قرار دهد. به همین منظور تلاش داشته تا ۱۰ عنصر امنیتی را به بهانه تامین امنیت سفارتخانه وارد نروژ کند اما درخواست سفارت در این باره با ترس و وحشت و متعاقبا مخالفت وزارت خارجه نروژ مواجه شد؛ چرا که کل کارمندان سفارت عربستان سعودی در اسلو ۱۸ نفر هستند و نیازی به این تعداد مأمور امنیتی نبود. بنابراین وزارت خارجه نروژ فقط به یک نفر مصونیت و مجوز دیپلماتیک صادر کرد. مسئولان نروژی چند ماه بعد به «ایاد البغدادی» خبر می‌دهند که دولت سعودی تلاش دارد تا از هیأت دیپلماتیک خود برای خاموش کردن صدای او استفاده کند.

البغدادی که فلسطینی‌الاصل است، پیش از اینکه به نروژ سفر کند، مدتی نیز در امارات به زندان افتاده بود. او اکنون در نروژ پناهنده بدون تابعیت است. نکته دیگر اینکه البغدادی با «جمال خاشقچی» که در اکتبر ۲۰۱۸ به طرز فجیعی در کنسولگری ریاض در استانبول کشته شد، در ارتباط بود. ایاد البغدادی در گفت‌و‌گو با این روزنامه نروژی گفت که مسئولان سعودی در سال ۲۰۱۸ تلاش داشتند تا خود را به کانادا، جایی که «عمر بن عبدالعزیز» دیگر مخالف دولت سعودی در آن‌جا اقامت دارد، برسانند. به گفته وی، سعودی‌ها همچنین تلفن همراه «بن هبارد» خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز در بیروت که کتابی درباره محمد بن سلمان نوشته است را شنود می‌کردند. او با بیان اینکه تلفن همراه خودش نیز از ماه می تا ژوئن ۲۰۱۹ شنود می‌شد، افزود: «خلاصه موضوع این است که سعودی‌ها در سفارتخانه‌هایشان هیچ احترامی برای حقوق بشر قائل نیستند و برایشان اهمیتی ندارد که هدفشان را از چه راهی عملی کنند”. داگبلادت، سپس به داستان «عالیه الحویطی» از مخالفان دولت سعودی مقیم در لندن اشاره کرد. الحویطی که مخالف جنگ یمن و ساخت ابرپروژه احداث شهر فناوری نئوم در ساحل دریای سرخ است، به این روزنامه گفت که از سال ۲۰۱۵ که محمد بن سلمان به قدرت رسیده، مشکلات او نیز آغاز شده است. الحویطی گفت که چهار بار به سفارت ریاض در لندن فراخوانده شده و در دیدار آخری، علاوه بر سفیر، شش نفر نیز در آن دیدار حضور داشتند. به گفته وی، مسئولان سفارتخانه ساعت‌ها از او در خصوص مطالبی که در شبکه‌های اجتماعی می‌نویسد، بازجویی کردند و پس از آن که قول حذف آن‌ها را داده، به او اجازه خروج از سفارتخانه را داده‌اند. الحویطی افزود: «بشدت ترسیده بودم و می‌دانستم که هرکسی که وارد سفارتخانه شود از آن خارج نخواهد شد”.

ازدیگر شیوه های بن سلمان سربه نیست کردن مخالفان و یا محکومیت آن ها به زندانی های طولانی مدت است. در این راستا«عبدالله الحویطی» و «عبدالله دخیل الحویطی» شیوخ قبیله «الحویطات» درشمال غرب عربستان سعودی که به پروژه «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی برای ساخت شهر «نئوم» اعتراض کرده‌اند؛ به ۵۰ سال زندان و ۵۰ سال ممنوعیت سفر محکوم شدند. بعد از انتصاب محمد بن سلمان به سمت ولیعهد عربستان ده‌ها نفر از تجار، روحانیون، شاهزادگان، فعالان حقوق بشر و حقوق زنان و علمای این کشور دستگیر و روانه زندان شده‌اند. همچنین مقامات سعودی بسیاری از مبلغان را از جمله «سلمان العوده»، «علی العمری» و «عوض القرنی» را بازداشت کردند. آن‌ها از آن زمان تاکنون بدون محاکمه بازداشت شده‌اند و این درحالی است که بسیاری از محافل حقوق بشری و مخالفان نگران صدور حکم اعدام علیه آن‌ها هستند.
همچنین سازمان حقوق بشری «سند» اعلام کرد که « حلیمه الحویطی» به همراه پسر و همسرش و برخی از نزدیکانش که از پروژه محمد بن سلمان انتقاد کردند، ناپدید شده‌اند که سرنوشت آن‌ها از زمان بازداشت در سال ۲۰۲۰ تا به امروز نامعلوم است.
معترضانی هم که ازعربستان فرار کرده و به کشورهای غربی پناه برده اند باز ازدست جوخه های تروردستگاه امنیتی بن سلمان در امان نیستند. یکی از این افراد علیاء ابوطایه الحویطی قهرمان سوارکار سعودی است که از ترس بن سلمان به لندن گریخته، درمصاحبه با شبکه «بی‌بی‌سی» گفت در یک تماس تلفنی او را تهدید به قتل کرده‌اند. تهدیداتی نیز در شبکه اجتماعی توئیتر دریافت کرده است و به او گفته‌اند که سرنوشتی مشابه «جمال خاشقچی» که در سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان دراستانبول به طرز فجیعی کشته شد، درانتظاراوست. او گفت : سال ۲۰۱۸ پرونده‌ای در پلیس لندن داشتم، در آن سال تهدیداتی از سوی وبسایت‌ها، توییتر، یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی مختلف و همچنین تماس‌های تلفنی بدون نمایش شناسه طرف تماس‌گیرنده دریافت کردم و آنها دائماً من را تهدید می کردند و می‌گفتند “فکر نکن در لندن در امان هستی”.
این ها تنها موارد اندکی هستند که خبری شده و در جامعه بسته و بسیار امنیتی عربستان صدها و بلکه هزاران اتفاق دیگر می افتد که به دوراز چشم رسانه ها پنهان می ماند .

کوچ اجباری ساکنان مناطق مورد نظربرای اجرای طرح ” نئوم
طرح نئوم بنا بود دربلندمدت باعث قطع وابستگی اقتصادی عربستان به نفت شود اما در حال حاضر به عاملی برای کوچ اجباری قبیله الحویطات و قتل و اعدام آن ها انجامیده است. دولت اقلیت و تمامیت خواه حاکم بر ریاض به رهبری محمد بن سلمان مدعی است منطقه‌ای که قرار است شهر نئوم درآن ساخته شود خالی از سکنه و غیرمسکونی است؛ اما در واقع این ناحیه محل زندگی قبیله الحویطات است که از اردن تا صحرای سینا وغرب عربستان پراکنده هستند. برای اجرای پروژه ساخت این شهر، دستکم ۲۰ هزار نفر از اعضای این قبیله مجبور به ترک محل زندگی خود هستند و کسانی که در برابر کوچ اجباری تحمیلی دولت ریاض مقاومت می کنند به بهانه های مختلف از جمله حمل سلاح و مشارکت در فعالیت های تروریستی به قتل می رسند و یا اگر کم سن و سال باشند به اعدام محکوم می شوند و تا رسیدن به سن ۱۸ سالگی در انتظار مرگ به سرمی برند.
جیمز سوزانو عضو سازمان حقوق بشری سعودی-اروپایی گفت: «با توجه به وسعت نئوم، تخلیه اجباری برخی مناطق غیر قابل اجتناب خواهد بود. دولت پیش‌تر نیز چنین اقداماتی مرتکب شده که آن‌ها نیز با نقض قوانین حقوق بشر همراه بوده‌اند”.
کریمه بنون گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق فرهنگی گفت: «ارتش سعودی با استفاده از تسلیحات مختلف ساختمان‌های تاریخی این مناطق را تخریب کرده و ساکنین را به ترک خانه‌ها و گریختن برای نجات جانشان مجبور کرده است”.

جاش کوپر عضو گروه حقوق بشری «القسط» نیزمی‌گوید: «کاملاً مشهود است که قصد این پروژه خودنمایی برای خواص داخلی و مخاطبان بین‌المللی است و آن را نماد آزادی اقتصادی و اجتماعی در دوره جدید حکومت سعودی جلوه خواهد داد. اما در عین حال [این حکومت] به دخیل کردن فعالان محلی یا توجه به منافع آن‌ها در فرایندهای تصمیم‌گیری اعتنایی ندارد”. به گفته کوپر نئوم بیشتر نمادی شوم از نقض حقوق بشر خواهد بود و «حاکی از نبود هیچ زمینه‌ای برای ابراز عقیده از سوی مردم حتی در موضوعات غیرحساس است، چه رسد به مسائل حقوق مدنی و سیاسی”.
قبیله الحویطات اغلب سنی مذهب هستند و این نشان می دهد که برای بن سلمان هیچ فرقی نمی کند که طرف مقابلش قطیفی باشد یا تبوکی؛ شیعه باشد یا سنی .همچنانکه برای دولت های غربی نیز مهم نیست که اجرای طرح بلندپروزانه نئوم چه آثار و تبعات ضد حقوق بشری می تواند به همراه داشته باشد بلکه مهم این است که از اجرای این پروژه به سودهای کلانی دست یابند تا بتوانند اقتصادهای بحران زده خود را از شرایط حساس کنونی در دوره پساکرونا و اثار و تبعات ویرانگر جنگ اوکراین نجات دهند. شهر نئوم که نام آن از ترکیب کلمه لاتین «نیو» به معنای جدید و معادل عربی کلمه «آینده» تشکیل شده است، قرار است تا سال ۲۰۳۰ با بودجه‌ای ۵۰۰ میلیارد دلاری ساخته شود. هریک ازشرکت های امریکایی، اسرائیلی و اروپایی در رقابت تنگاتنگ با یکدیگربرای گرفتن سهم خود از این پروژه ۵۰۰ میلیاردی بدون احتساب آثار و پیامدهای ان بر ساکنان این منطقه خیز برداشته اند.. براساس گزارش‌ها، شرکت‌های فرانسوی در جریان این پروژه به ساخت ۱۰۰۰ کیلومتری جاده خورشیدی مبادرت خواهند ورزید. شرکت‌های انگلیسی نیز به تولید انرژی برق از طریق باد و همچنین ساخت کشتی‌های گردشگری «کروز» خواهند پرداخت. شرکت‌های هلندی نیز با ساخت پل‌های کاملا مدرن و پیشرفته ساختمان‌های بزرگ و بلند را به یکدیگر متصل خواهند کرد.

طرح نئوم حاصل کوتای سفید بن سلمان و مکمل تجاوز به یمن
محمد بن سلمان با حمایت و پشتیبانی مافیای صهیونیستی و جمهوریخواهان، اوانجلیست ها و نومحافظه کاران امریکایی به کودتای سفید دست زد و با حذف فیزیکی برخی ازرقبای داخلی و خانه نشین کردن عده ای دیگر خود را به یک قدمی پادشاهی رساند و درعرصه سیاست خارجی تجاوزنظامی به یمن را برای انحراف توجهات از مسائل داخلی و همینطور اشغال مناطق استراتژیک یمن در جهت توسعه ارضی و کشورگشایی و در عرصه داخلی ایجاد شهر جدید نئوم را در استان تبوک واقع درشمال غرب و دریای سرخ این کشور را در دستور کار خود قرار داد که هردو به معضلی برای برای این کشورتبدیل شده است. جدا از اینکه جنگ یمن تاکنون به قتل و کشتار هزاران یمنی و آوارگی میلیون ها نفر دیگر انجامیده و با وارد کردن میلیارها خسارت به یمن به یکی از قطورترین پرونده های جنایات جنگی عربستان و شخص محمد بن سلمان تبدیل شده است اجرای طرح بلندپروازنه ” نئوم” یکی از بزرگترین پرونده های نقض حقوق بشر را بنام عربستان و شخص محمد بن سلمان به ثبت رسانده و به بهانه جدیدی برای قتل ، ترور و اعدام ساکنان این منطقه بخصوص ازقبیله الحویطات تبدیل شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.