عربستان یک پزشک تونسی را به ۱۵سال حبس محکوم کرد

0 11

عربستان یک پزشک تونسی را به 15سال حبس محکوم کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دادگاهی در عربستان «مهدیه المرزوقی» پزشک تونسی را به اتهام «توهین به نظام سعودی» محکوم به ۱۵ سال زندان کرد؛ جرم این پزشک پسندکردن فیلمی از تجمعات طرفداران حزب الله در پایتخت تونس و در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام شده است.

طبق گزارش وبگاه شبکه «المیادین»، برادر این پزشک تونسی می‌گوید: خواهر ۵۱ ساله او که از سال ۲۰۰۸ در عربستان سعودی زندگی و کار می‌کند، در سال ۲۰۲۰ توسط مقامات سعودی دستگیر شد؛  این اتفاق پس از پسندکردن ویدئوی منتشر شده در توئیتر از تظاهرات طرفداران حزب الله توسط وی در مقابل یک محوطه شهرداری در پایتخت تونس اتفاق افتاد.

برادر این پزشک در ادامه افزود: بازجویی‌ها از او یک سال تمام طول کشید و سپس به دو سال و ۸ ماه زندان و حبس تعلیقی به مدت یک سال محکوم شد. قبل از اینکه در حکم اولیه با درخواست وکیل منصوب شده توسط مقامات سعودی تجدیدنظر شود، او به ۱۵ سال زندان محکوم شده بود.

واکنش‌های توئیتری به این دستگیری و درخواست آزادی المرزوقی

این شهروند تونسی از «قیس سعید» رئیس جمهور تونس و دیپلمات‌های کشورش خواست تا با مقامات سعودی برای آزادی خواهرش وارد گفت‌وگو شوند؛ دولت سعید، متحد «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی است.

طی چند سال اخیر مقامات سعودی معمولاً فعالان شبکه‌های اجتماعی را در صورت اظهار نظر در فضای مجازی دستگیر می‌کنند و مجازات‌های سختی را برای توئیتری‌ها در نظر می‌گیرند.

این در حالی است که ایالات متحده سه شنبه هفته گذشته، ۱۸اکتبر اعلام کرد که با عربستان سعودی درباره یک شهروند آمریکایی سعودی‌الاصل که توسط این پادشاهی بازداشت شده در تماس است تا این فرد آزاد شود.

این شهروند آمریکایی «سعد ابراهیم الماضی» است که به دلیل توییت‌های انتقادی علیه عربستان سعودی، به زندان محکوم شده و اکنون  در حال گذراندن حکم خود است. پسر فرد دستگیرشده می‌گوید که پدر ۷۲ ساله‌اش در ۳ اکتبر به ۱۶ سال حبس و ۱۶ ممنوعیت سفر پس از پایان مدت محکومیتش محکوم شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.