تداوم سربلندی و پیروزی جمهوری اسلامی ایران و محور مقاومت

0 167

استکبار جهانی با برنامه ریزی دقیق و سرمایه گذاری وسیع و استفاده از فرصت ها و اشتباهات خودی تصور کرد می تواند نظام اسلامی در ایران را به چالش بکشد و قلب تپنده محور مقاومت را از کار بیندازد اما علیرغم به کارگیری رسانه ها، فضای مجازی، امکانات مادی و آماده سازی صدها لیدر میدانی، موفق به اجرای این توطئه نشد و جالب است که رژیم صهیونیستی در روز دهم و پیشتر از همه اعلام کرد که این تحرک علیه نظام اسلامی شکست خورد و به نتیجه نخواهد رسید.

از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷ و تا کنون امریکا با همکاری کشورهای غربی و همکاران منطقه ای تلاش دارند انقلاب اسلامی را متوقف کنند و در طول ۴۴ سال گذشته  برای تحقق این هدف هیچگاه از هیچ ابزار و فرصتی دریغ نکردند و قهرمان پیروزیها این صحنه رویارویی کسی جز رهبری هوشیار و ملت مؤمن و با بصیرت ایران نبود. اساسا تاریخ شیعه مختصری از این تصویر است. هرگاه امام و امت در کنار هم قرار می گیرند عصر پیروزیها آغاز می گردد و هر گاه امت از امام جدا می شود شکست ها رقم می خورد.

این واقعیت برای دشمن روشن بود و برای تغییر آن تلاش فراوانی کرد تا مردم از رهبری نظام جدا شوند و به معترضان بپیوندند اما این اتفاق نیفتاد و این توطئه که این بار هدف اول آن رهبری بود ناکام شد و مردم  با اعتقاد راسخ تر پشت سر ولایت قرار گرفتند. در منطقه نیز رژیم صهیونیستی در دو جبهه داخلی بر ضد مردم  فلسطین و در جبهه بیرونی بر ضد لبنان یورش برد به امید یکسره سازی برخی مسایل به طور همزمان با تحولات داخلی ایران اما عنصربصیرت این اجازه را به رژیم صهیونیستی نداد و این شکست ها این رژیم را درگیر بحران های جدیدی ساخت.عربستان سعودی نیز که با سرمایه گذاری میلیونها دلار در رسانه های فارسی زبان تلاش داشت به قول محمد بن سلمان ولیعهد سعودی درگیری را به تهران بکشاند اما برای ادامه آتش بس در یمن ناچار شد هیئتی به صنعاء بفرستد تا شاید با تامین شرایط انصار الله آنها را قانع کند به ادامه آتش بس کند و از سرگیری مجدد جنگ جلوگیری نماید.

برای تحلیل این معادله منطقه ای به نکات زیر باید توجه داشت:

۱- آنچه مسلم است جمهوری اسلامی ایران امروزه به یک قدرت منطقه ای نیرومند تبدیل شده که معادلات سیاسی و نظامی را به نفع مردم ایران و منطقه تغییر داده و تکرار توطئه بازندگان این معادله بر ضد محور مقاومت در آینده امری طبیعی است و در اولین فرصت نیز تکرار خواهد شد. این واقعیت الزام می کند که تک تک اعضای محور مقاومت همیشه هوشیار بوده و برای توطئه های بعدی آماده باشند. هر گونه سستی و احساس پایان یافتن توطئه ها قطعا گران تمام خواهد شد و هزینه های تقابل را افزایش خواهد داد.

۲- شکی نیست که نصرت الهی در اینگونه معادلات اهمیت زیادی دارد و گاهی حتی خداوند متعال دشمن را ابزاری برای تحقق این پیروزی قرار می دهد. جنگ تبلیغاتی غرب و عوامل منطقه ای آن در اینکه ایران به روسیه پهباد داده و این پهبادها ظرف چند روز یک سوم مراکز تولید انرژی اوکراین را منهدم ساخته و معادلات جنگ را تغییر داده یکی از شواهد این عنایت غیبی است. ایران نفی کرده که پهبادی به روسیه داده اما این تبلیغات در نهایت به نفع محور مقاومت تمام شد چرا که پناه بردن قدرت جهانی مانند روسیه به ایران برای اداره جنگ حرف کمی نیست و اینکه سرازیر شدن سلاح های غربی به اوکراین از امریکا و انگلیس تا فرانسه و المان که ارزش آنها از ۳۵ میلیارد دلار تجاوز کرده و همه این سلاحها در برابر پهبادی که به قول آنها قیمتش از ۲۰ هزار دلار تجاوز نمی کند حرف بسیار بزرگ تری است. اگر فرضا روسیه هزار پهباد هم خریده باشد یعنی روسیه با بیست میلیون دلار چند ده میلیارد دلار اسلحه غربی  در اوکراین را خنثی کرده و بخش و سیعی از آن را مورد حمله  و انهدام قرار داده است. این حرفها معنایی جز این ندارد که در معادلات جنگ و سلاح باید پس از جنگ اوکراین بازنگری وسیعی صورت گیرد و پیش تازی محور مقاومت در صنایع سلاحهای آینده مانند پهباد در معادلات لحاظ شود.

۳- این نصرت الهی تنها شامل ایران نیست بلکه شامل حزب الله در لبنان نیز بوده است. لبنان که با دست خالی وارد فرآیند گفتگوی غیر مستقیم با رژیم صهیونیستی با وساطت امریکا برای ترسیم مرز آبی در فلات قاره دریای مدیترانه شده بود، هیچ امیدی برای دستیابی به حقوق خود نداشت و برایش از همان ابتدا معلوم بود که امریکا برای تحقق حد اکثری منافع رژیم صهیونیستی وارد فرآیند میانجیگری شده است. ابتدا امریکا خط ۱  را مبنای گفگو قرار داد و حد اکثر خط هوفمن که خط ۸  است مطرح کرد. اما ورود حزب الله به این معادله و تهدید به حمله به حوزه گازی کاریش رژیم صهیونیستی در مدیترانه در صورت نرسیدن لبنان به حقوق خود همه شرایط را تغییر داد. اعزام سه پهباد به حوزه های تولید گاز رژیم صهیونیستی در مدیترانه جدیت حزب الله را کاملا نمایان ساخت. اعلام سقف زمانی از سوی سید حسن نصر الله برای رسیدن لبنان به کامل حقوق خود نه تنها دشمن را به قبول خط ۲۳ وادار کرد و لبنان به کامل حقوق خود رسید که رژیم صهیونیستی را در آستانه برگزاری انتخابات زود رس پارلمانی وارد جدال سیاسی داخلی ساخت که اسرائیل تسلیم سید حسن شده و مقاومت اسلامی لبنان این بار نیز با قدرت بازدارندگی که دارد موفق به کسب پیروزی بزرگی شد حتی بدون شلیک حتی یک تیر.

۴- در فلسطین اشغالی یک گروه جدیدی به نام عرین الاسد ( لانه شیر ) اعلام موجودیت کرد. این گروه اعلام کرد که فرا سازمانی است ومعتقد به مقاومت مسلحانه برای احقاق حقوق مردم فلسطین اعتقاد دارد. این گروه ناشناخته پس از چند روز از اعلام موجودیت دست به چند عملیات زد و از مردم خواست تا شبانه تکبیر سر دهند. همراهی مردم با این گروه ، دشمن صهیونیستی را دچار هراس کرد. برخی از تحلیلگران صهیونیستی استقبال و همراهی مردم کرانه باختری با این بچه شیران مقاوم نشان از همراهی مردم فلسطین با مقاومت و جذب گسترده افراد از پایگاه سلطه سازشکار فلسطینی محمود عباس است و این تحول می تواند رژیم صهیونیستی را وارد بحران نا امنی و سیاسی سازد. پیوستن برخی از نظامیان دولت خود مختار فلسطینی به این گروه با اسلحه سازمانی و شهید شدن چند تن از آنها، دشمن صهیونیستی را دچار وحشت کرده چرا که نگران آن است که سلاحهایی که به دولت محمود عباس داده تا امنیت اسرائیل را حفظ کند به زودی علیه او به کار گرفته شود.

۵- در یمن، دولت صنعاء علیرغم تلاس وسیع نماینده سازمان ملل  از تمدید آتش بس برای سومین بار خود داری کرد و سید عبد الملک حوثی رهبر انصار الله اعلام کرد ما بخاطر مسایل انسانی آتش بس را قبول کردیم ولی دشمن پایبند به آن نبود و به همین علت آتش بس تجدید نمی شود مگر اینکه عربستان سعودی به سرعت تمام خواسته های انصار الله را عملی سازد.

پس از این اخطار شدید اللحن صنعاء، فورا ریاض برای اولین بار از آغاز جنگ، هیئتی به صنعا اعزام کرد تا هماهنگی سریعتری برای مبادله اسرا صورت گیرد.همچنین ریاض پذیرفت حقوق کارکنان دولت صنعاء را بپردازد. انصار الله اعلام کردند این اقدامات کافی نیست و ریاض باید تضمین کند از در آمدهای نفتی یمن سهم قابل قبولی باید به صنعاء اختصاص یابد و اگر دولت دست نشانده ریاض تقسیم درآمدهای صادرات نفت مآرب و شبوه را قبول نکند ، هدف قرار دادن تاسیسات نفتی سعودی از سر گرفته خواهد شد.

۶- در عراق طرفداران محور مقاومت اخیرا به پیروزی بزرگی دست یافتند. در انتخابات سال گذشته در عراق طرفداران حشد الشعبی که تحت نام چارچوب هماهنگی ائتلاف کرده بودند در انتخابات مشکوک به تخلفهای گسترده به پیروزی بزرگی دست یافته و۸۸ کرسی از ۳۲۸ مجموع کرسی های پارلمان دست یافتند اما دخالت امریکا، ترکیه، امارات و عربستان سعودی تلاش شد ائتلاف فرا قومی و مذهبی میان جریان صدری و حلبوسی و بارزانی شکل گیرد تا از به قدرت رسیدن این ائتلاف طرفدار مقاومت جلوگیری شود.

این توطئه ها یک سال تمام ادامه یافت و از تشکیل دولت جدید جلوگیری کرد اما در نهایت ائتلاف فتنه و توطئه از هم پاشید و جریان صدری از فعالیت سیاسی کناره گرفت و چارچوب هماهنگی موفق شد رشید عبد اللطیف را به عنوان رئیس جمهور و محمد شیاع سودانی را به عنوان نخست وزیر به قدرت برساند. این پیروزی و عبور از ابر توطئه های غربی و عربی به نیروهای مقاومت فرصت تازه داد تا کمر همت ببندند و به مردم مظلوم عراق خدمت کنند و در کنار مشروعیت جهادی مشروعیت کارآمدی نیز کسب نمایند.

۷- تلاش جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان در تنش زدایی از محور مقاومت که موفق شد یک هیئتی فلسطینی با مشارکت جننش حماس راهی سوریه کند و این هیئت با آقای بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار کند. پشت سر گذاشتن اختلاف میان رهبری سابق حماس و سوریه و توافق برای همکاری در آینده و گشایش مجدد دفتر حماس در دمشق خبری است که با خوشحالی اعضای محور مقاومت و نگرانی رژیم صهیونیستی روبرو شد. تلاش برای تنش زدایی و ایجاد وحدت بیشتر در درون محور مقاومت همه رخنه گاه های فتنه را می بندد و همکاری بیشتر اعضا را موجب می شود و این مساله در نهایت به افزایش قدرت این محور می انجامد.

آنچه مسلم است جایگاه محور مقاومت پس از عبور از این چالش ها و کسب این پیروزیهای عظیم وضعیت متفاوتی پیدا کرده و در معادلات جدید جایگاه محور مقاومت متفاوت تر از گذشته شده است و بر این اساس نیز محور مقاومت باید برنامه آینده خود را پیش ببرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.