نمایی از موقعیت منطقه ای محور مقاومت؛ اوج گیری یا افول قدرت؟(قسمت دوم)

0 171

سه ضلع جدید وحدت در فلسطین

پس از سال‌ها و بلکه دهه ها، در روزها و هفته های اخیر تحولات مثبت هم در داخل و هم درخارج در ارتباط با تقویت وحدت در فلسطین روی داده‌است که به میزانی که می تواند برای فلسطینی ها و حامیان آن ها خبرخوش و امیدوارکننده باشد بی تردید برای صهیونیست هاخبربد و نگران‌کننده است چرا که مهم‌ترین برگ برنده آن ها از آغاز اشغال فلسطین ایجاد و تعمیق شکاف ها و اختلافات در ارتباط با فلسطین بوده است.

یکی از این تحولات این است که بعد از شکست کامل روند سازش که بعد از انتفاضه اول به عنوان تاکتیکی برای مهار انتفاضه از طریق ایجاد شکاف سیاسی و تقسیم فلسطینی ها به مخالفان و موافقان سازش مورد استفاده قرار گرفت زمینه و شرایط به طور خودجوش برای تقویت وحدت فراهم شده است و با گذر زمان مقاومت در دال مرکزی گفتمان فلسطینی ها قرار می گیرد. شاهد مثال این ادعا حمایت گسترده فلسطینی ها در کرانه باختری از گروه های مقاومت خودجوش همچون عرین الاسود یا همان بیشه شیران است واین در حالی است که قرار بود کرانه باختری به نماد و سمبل سا زش و همکاری با اسرائیل تبدیل شود. این گروه ها ضمن اینکه جای خالی گروه های مقاومت قبلی را در نبردهای جاری پرکرده اند بلکه خود به عامل وحدت و همبستگی تبدیل شده اند و همه فلسطینی ها را دور خود جمع کرده اند. عملیات های مقاومت قبلی توسط گروه های شناخته شده صورت می‌گرفت لذا رژیم صهیونیستی تشکیلات خودگردان را به مقابله با این گروه ها وامیداشت و این خود به عامل اختلاف تبدیل میشد اما عملیات های جدید یا به صورت خودجوش فردی و یا توسط گروه های ناشناخته صورت می گیرد و لذا رژیم صهیونیستی نمی تواند از حربه قبلی استفاده کند ضمن اینکه خودش هم مستاصل مانده و با گذشت نزدیک به یک سال از اجرای عملیات موسوم به موج شکن موفق به مهار قیام جدید نشده است.

تحول وحدت آفرین دیگر بازگشت حماس به آغوش سوریه است که با هدایت و مدیریت سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان صورت گرفت که در فضای ناشی از حرکت موسوم به بهار عربی دچار خدشه شده بود و با این تحول پشتوانه منطقه‌ای فلسطینی ها در دور جدید مقاومت تقویت می شود.دو تحول دیگر نیز می تواند این روند را تقویت کند : نخست تعمیم الگوی لبنان به فلسطین در امکان بهره برداری از منابع نفت و گاز خود در دریای مدیترانه که به پشتوانه حزب‌الله صورت گرفت دوم اعلام آمادگی سوریه و لبنان برای ترسیم مرزهای دریایی خود که دو کشور را بیش از پیش به هم نزدیک می‌کند.

ودر نهایت به عنوان سومین نشانه و طلیعه جدید وحدت در فلسطین می‌توان به امضای سند آشتی میان تشکیلات خودگردان وگروههای مقاومت در الجزایر اشاره کرد که با پادرمیانی این کشور صورت گرفت و با پیش‌بینی سه انتخابات در خلال سال آینده زمینه را برای اتحاد سیاسی داخلی از طریق بازسازی ساختار سازمان آزادیبخش فلسطین و عضویت گروه‌های مقاومت در آن فراهم می کند. با توجه به اینکه الجزایر به زودی میزبان نشست سران اتحادیه عرب خواهد شد و یک سال آینده ریاست این اتحادیه را برعهده خواهد داشت لذا آشتی داخلی میان فلسطینی ها زمینه را برای تقویت مجدد همبستگی اعضای این اتحادیه در قبال فلسطینی ها فراهم کرده و راه را برای پروژه موسوم به توافقنامه های ابراهیمی سد خواهد کرد.

مسؤلیت فراموش شده شورای امنیت سازمان ملل درباره فلسطین

شورای امنیت سازمان ملل  بعد از ماه ها سکوت در شم مهرماه طی دو نوبت صبح و عصر نشستی درباره تحولات جدید فلسطین برگزار کرد. با وجود اینکه این نشست به سرانجام مشخصی نرسید اما در عین حال فرصتی فراهم شد که کشورها مواضع خود را بیان کنند که تماما بر نقض اصول و قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های این سازمان از سوی رژیم صهیونیستی دلالت دارد.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل  با اشاره به اینکه  براساس گزارش ها، سال ۲۰۲۲ مرگبارترین سال برای فلسطینی‌ها از سال ۲۰۰۶ تاکنون بوده است لزوم حمایت شورای امنیت از مردم فلسطین را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد نقض حقوق بشر، تخریب اموال فسطینیان، و اخراج اجباری آن‌ها از خانه‌های شان از جمله جنایات رژیم صهیونیستی برضد مردم فلسطین است که ۷۴ سال تداوم دارد و این جنایات نقض همه قوانین و هنجار‌های بین المللی است و مردم فلسطین به حمایت شورای امنیت نیاز دارند.براساس اعلام کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، از اول سال جاری میلادی تاکنون، رژیم صهیونیستی فقط در کرانه باختری، ۱۱۸ فلسطینی را شامل ۲۶ کودک و ۵ زن به شهادت رسانده است.

 

ماجد عبدالفتاح عبدالعزیزنماینده اتحادیه عرب نیز گفت: گوش دادن محض به گزارش‌های پیایی سازمان ملل در حالی که تأکید می‌کند اسرائیل به اجرای سیاست شهرک سازی مغایر با قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت سال ۲۰۱۶ ادامه می‌دهد و کشتار و سرکوب ملت بی دفاع فلسطین را متوقف نکرده و شورای امنیت هیچ گونه مجازاتی را برای اجبار اسرائیل به احترام گذاشتن به قطعنامه‌های این شورا وضع نکرده است، منطقی نیست و همچنین با قواعد مشروعیت بین المللی همخوانی ندارد. وی همچنین با اشاره به دو دوزی رژیم صهیونیستی افزود: منطقی نیست که اسرائیل فرصت طلبی کند و اشغالگری روسیه در اوکراین را محکوم کند، در حالی که خودش همه خاک کشور فلسطین را در اقدامی مغایر با قطعنامه ۱۸۱ سال ۱۹۴۷ شورای امنیت که به تشکیل دو کشور تصریح کرده، اشغال کرده است. اسرائیل نه تنها از حاضر شدن پای میز مذاکرات مستقیم برای تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس خودداری می‌کند، بلکه برای تحمیل سیطره خود بر قدس شریف تلاش می‌کند و در این شهر و سایر اراضی خاک فلسطین اشغالی مرتکب کشتار و جنایات می‌شود که نقض آشکار قطعنامه‌های سال‌های متمادی این شورا است و در عین حال، مورد کوچکترین بازخواستی قرارنمی‌گیرد.


فلسطین را باید گورستان دهها قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و همچنین مجمع عمومی این سازمان دانست که برای صیانت ازحداقل حقوق فلسطینی ها تصویب شده و یا دیگر اصول و قوانین بین المللی که برای مجازات اشغالگران و ایجاد بازدارندگی در برابر آن ها و یا حمایت از حقوق ملل تحت اشغال تهیه و فراهم شده است. اگر این قطعنامه ها که در آن ها به طور مستقیم وغیرمستقم بر خروج بدون قید و شرط رژیم صهیونیستی از اراضی اشغالی سال ۱۹۶۷ شامل کرانه باختری و نوار غزه در فلسطین و اراضی اشغالی جولان در سوریه و همچنین عدم تغییر بافت جغرافیایی و جمعیتی آن تاکید و تصریح شده است تاکنون اجرا می شدند و یا حق دفاع مشروع که در منشور ملل متحد تصریح شده برای فلسطینی ها به رسمیت شناخته می‌شد و با واژگان دیگری همچون خشونت و تروریسم جایگزین نمی شدند بحران فلسطین تا این اندازه به درازا نمی کشید و صهیونیست ها نیز تا این اندازه امکان سواستفاده از آن را پیدا نمی‌کردند. در واقع همین برخوردهای تبعیض آمیز است که باعث تطویل بحران فلسطین و استمرار اشغال‌ خزنده صهیونیست ها در پوشش شهرک‌سازی شده است و از این دید بخش عمده مسولیت سرکوب ها اشغالگری ها و جنایات صهیونیست ها در اراضی اشغالی فلسطین متوجه کسانی است که زمینه این تبعیض ها را بوجود آوردند که در راس آن می توان به دولت های غربی و بخصوص آمریکا اشاره کرد اما در عین حال نمی توان از بی‌مسئولیتی سازمان ملل نیزغافل شد.

در کارنامه سازمان ملل شخصیت های همچون مرحوم کوفی عنان بودند که می‌کوشیدند عملکرد این سازمان را به اهداف و مسئولیت های تعریف شده آن نزدیک کنند اما متاسفانه در دهه‌های اخیر افرادی که مسئولیت هدایت این سازمان را برعهده گرفته اند آن را از اهداف خود دور و به سیاست های قدرت های غربی و در راس آن آمریکا نزدیک کرده‌اند و همین امر زمینه را فرصت طلبی های رژیم صهیونیستی فراهم کرده است. از این‌رو لازمه عمل به مسولیت ها و اهداف تعریف سازمان ملل ایجاد اصلاحات ساختاری در آن است که متاسفانه تاکنون به نتیجه نرسیده است. اما آنچه که به فلسطین مربوط می شود هر چند تشکیلات خودگردان همچنان به این سازمان و دیگر نهادهای وابسته به آن دلخوش کرده است و هر از گاهی به تحرکاتی دست می‌زند اما مردم فلسطین همچنانکه این روزها در جنین و نابلس دیده می شود و در حال گسترش به سایرمناطق کرانه باختری هم است راه نجات خود و مقابله با خیز رژیم صهیونیستی در اشغال مجدد کرانه باختری را در مقاومت مسلحانه می دانند و در این راستا از گروه های نوین همچون عرین الاسود یا بیشه شیران حمایت می کنند و دیگر به حمایت های خارجی اعم از سازمان ملل و حتی اتحادیه عرب دلخوش نمی کنند.

یمن: بررسی تحولات یمن در دوره  پس از پایان آتش بس نشان می دهد که از یک سو چالش‌های ائتلاف متجاوزسعودی افزایش یافته و از دیگر سو روابط میان ریاض و واشنگتن و شخص بن سلمان و بایدن شکراب شده است.

آتش‌ بس دو ماهه در یمن که از آغاز سال جاری خورشیدی و درهشتمین سال شروع جنگ به مرحله اجرا درآمد پس از سه بار تمدید با امتناع دولت نجات ملی یمن به رهبری انصار الله برای تمدید مجدد مواجه شد وعلت آن نقض مکرر مفاد آتش بس از سوی ائتلاف سعودی و پذیرفته نشدن شروط و خواسته های انصارلله در دستیابی به درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز مسروقه این کشور برای پرداخت حقوق کارمندان و تامین مایحتاج ضروری مردم این‌ کشور اعلام شد.

عبدالملک الحوثی

اتمام حجت دولت نجات ملی یمن با ائتلاف متجاوز برای پایان دادن به سرقت منابع نفت وگاز این کشور

با پایان آتش بس،نیروهای مقاومت مردمی یمن به رهبری انصارالله باردیگر در موقعیت آفندی قرار گرفته و از آزادی عمل بیشتر برای مقابله با غارت منابع نفت و گاز یمن برخوردار شده اند که بعد از جنگ اوکراین با مشارکت شرکت های غربی و همکاری دولت های متجاوز شدت گرفته است. بعداز آنکه ائتلاف متجاوز اماراتی و سعودی هشدارهای قبلی دولت نجات ملی به رهبری انصار الله را دال بر پایان دادن به سرقت منابع این کشور نادیده گرفت دو پهپاد انتحاری در نزدیکی نفتکش کانادایی که سرگرم بارگیری نفت مسروقه یمن در بندرضبه بود منفجرشد و این پیام هشدار را به طرف های عربی و غربی ارسال کرد که هدف بعدی امکان دارد خود نفتکش های حامل نفت مسروقه باشند. سرتیپ یحیی سریع با قرائت بیانیه‌ای در خصوص این عملیات گفت: برای بازداشتن یک کشتی نفتی که قصد غارت نفت خام را از طریق بندر الضبه در استان حضرموت داشت، یک حمله هشدار ساده انجام دادیم. این نفتکش تصمیم صادر شده توسط مقامات ذیصلاح مبنی بر ممنوعیت انتقال و صادرات مشتقات نفتی یمن را نقض کرده بود. این پیام هشدار برای جلوگیری از ادامه غارت ثروت‌های نفتی یمن و عدم تخصیص درآمدهای آن برای پرداخت حقوق مردم و خدمت رسانی به آن ها بود. قبل از ارسال این پیام هشدار،ما مسئولان ذیربط نفتکش را مطلع کرده و قوانین جاری یمن و قوانین بین المللی را به آن ها متذکر شده بودیم. سخنگوی نیروهای مسلح یمن تصریح کرد: ما در برخورد با این نفتکش تدابیر احتیاطی را مراعات کردیم تا ایمنی و سلامت زیرساخت‌های یمن و همچنین امنیت کشتی و خدمه آن را حفظ کنیم. ما از انجام وظیفه خود برای ایجاد ممانعت در مقابل هر نفتکش که قصد غارت ثروت مردم یمن را دارد، لحظه‌ای درنگ نخواهیم کرد. محمد القادری فرمانده نیروهای ساحلی انصارالله یمن نیزخاطرنشان کرد حمله به بندر «الضبه» در استان حضرموت، هشداری بود تا هیچ کشتی هوس غارت نفت و منابع یمن را نکند و این حمله، موفقیت‌آمیز بود.

وی با بیان اینکه یمن به اهمیت ساخت نیروی دریایی و دفاع ساحلی واقف است، تصریح کرد، موقعیت یمن ایجاب می‌کند که «یک قدرت مهم باشد که با توجه به چشم طمع بیگانگان، از آب های منطقه‌ای خود حفاظت کند». این فرمانده یمنی با اشاره به اینکه افزایش قدرت نیروی دریایی این کشور در سال های جنگ، محاسبات ائتلاف سعودی-آمریکایی را به هم ریخته است، گفت: این نیرو می‌تواند کشتی های جنگی ائتلاف را هدف قرار دهد. القادری با تأکید بر اینکه سلاح یمن نقش مهمی در تغییر معادله نظامی داشته است، تصریح کرد: ائتلاف سعودی می‌داند که یمن سلاح و قدرت نظامی دارد که می‌تواند در دریای سرخ و باب المندب معادله بازدارندگی برقرار کند. این فرمانده یمنی حملات یمن به بندر الضبه را حامل پیام هایی دانست مبنی بر اینکه نفت و منابع حاکمیتی یمن، برای غارت ائتلاف نیست و صنعاء منابع نفتی و مراکز حساس اقتصادی کشوهای ائتلاف را هدف قرار خواهد داد. در پی این هشدارها رسانه‌های عربی از تعطیل شدن بندر المکلا  واقع در حضرموت و توقف کشتیرانی در آن همزمان با فعال شدن پدافند هوایی در این منطقه خبر دادند. به گفته منابع یمنی، دستپاچگی و هرج و مرج گسترده‌ای در این بندر به وقوع پیوسته و بعد از آن فعالیت در آن به طور کامل تعطیل شد. گفته می‌شود حضور هواپیمای بدون سرنشین همزمان با ورود یک نفتکش بزرگ متعلق به ائتلاف سعودی اماراتی به داخل این بندر صورت گرفت.

با این حال این احتمال نیز دور از ذهن نیست که در صورت ادامه حملات ائتلاف متجاوز به اهداف یمنی و استمرار محاصره آن دست طرف یمنی برای از سرگیری حملات به تاسیسات نفتی و گازی امارات و عربستان با توجه به تمدید نشدن آتش بس بازتر خواهد بود.

جنوبی ها انصار الله را بر عربستان ترجیح می دهند

باوجود اینکه امارات وعربستان و به طور مشخص محمد بن زاید و محمد بن سلمان تجاوز نظامی به یمن را با مشارکت هم شروع کردند اما طی ۸ سال گذشته بارها اختلاف و تضاد پیداکرده اند و نیروها و مزدوران تحت امر آنها بارها رودروی هم قرار گرفته‌اند. بعد از اینکه امارات برای در امان ماندن از حملات تلافی‌جویانه انصارلله حداقل در ظاهر عقب‌نشینی خود را از یمن اعلام کرد مسؤلیت جنگ تمامابر دوش عربستان افتاد و این کشور با خلع ید منصورهادی از قدرت، اختیارات وی را به شورای ریاست جمهوری ۷نفره واگذار کرد. در چنین شرایطی بقایای نیروهای امارات و نیروهای مزدور وابسته به آن ها در جنوب هیچ انگیزه ای برای دادن هزینه در پسا پایان آتش بس ندارند و در این راستا در ادامه پیشروهای نیروهای انصارلله به جنوب نیروهای وابسته به امارات اعلام کرده اند که در برابر آن ها مقاومت نخواهند کرد و حتی برخی از آن ها آمادگی خود را برای پیوستن به نیروهای انصارلله اعلام کرده اند. تمایل برخی گروه های شورای انتقالی جنوب برای هم پیمانی با ارتش و انصارالله یمن پس از آن روی می‌دهد که در هفته‌های اخیر نیروهای دولت صنعاء پیشروی قابل توجهی در مناطق جنوبی یمن به خصوص شمال استان عدن داشته‌اند و شورای انتقالی بیم آن دارد که مناطق تحت کنترلشان به محاصره ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در آید.

در این راستا «عبدالله الغیثی» از سران شورای انتقالی جنوب گفته است که ائتلاف سعودی تلاش دارد نظامیان این گروه را به جنگ در شمال یمن بفرستد و آن‌ها را در مناطق «یافع»، «الضالع»، «کرش» و «ابین» در برابر «حوثی‌ها» تنها بگذارد.  نگرانی عمیق شورای انتقالی به عنوان بازوی امارات در یمن از خیانت ائتلاف سعودی به آن‌ها در شرایطی است که در هفته‌های اخیر برخی گروهها در استان حضرموت، شبوه و المهره علیه شورای انتقالی فعال شده‌اند. ابراز تمایل شورای انتقالی جنوب برای هم‌پیمانی یا گفت‌و‌گو با دولت نجات ملی در صنعاء پیش از این نیز سابقه داشته و «عیدالروس الزبیدی» رئیس این گروه جدایی‌طلب، چندین بار گفته است که برای حل مسأله جنوب، باید با «حوثی‌ها» به مذاکره نشست.

سایه جنگ سرد بایدن و بن سلمان بر تحولات یمن

یکی از تکیه گاه های عربستان در جنگ یمن، حمایت های همه جانبه نطامی اطلاعاتی امنیتی و سیاسی آمریکا بوده است و آتش‌بس چند ماهه نیز به کمک آمریکا اعمال شد و فضای تنفسی برای عربستان و نیروهای آن فراهم کرد. اکنون با بروز تنش مجدد در روابط دولت بایدن و محمد بن سلمان این احتمال وجود دارد که دولت بایدن به تلافی تلاش های بن سلمان برای به شکست کشاندن دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای کنگره از طریق بالا نگه داشتن قیمت نفت و همچنین امتناع از واگذاری امتیازات اقتصادی به دولت بایدن در همایش سرمایه گذاری ریاض حداقل به صورت موقتی و تاکتیکی هم که شده باشد در حمایت های خود از عربستان تعدیل و بازنگری بکند.

بن سلمان داماد و وزیرخزانه ترامپ را بجای نمایندگان دولت بایدن در همایش سرمایه گذاری ریاض پذیرفت

این همایش در ادامه طرح‌های بلندپروازانه بن سلمان در ایجاد شهر نیوم در ساحل دریای سرخ با هزینه‌ای بالغ بر ۵۰۰ میلیارد دلار برگزار می‌شود و هرچند چشم‌انداز آن برای سعودی‌ها مشخص نیست و برای قبایل ساکن در منطقه اجرای این پروژه نتیجه‌ای جز آوارگی و دربدری نداشته است، اما بی تردید برای شرکت‌ها و دولت‌های غربی که اقتصاد هایشان در آستانه ورود به رکودجدید است فرصت طلایی محسوب می‌شود و از این دید اقدام بن سلمان در ایجاد ممانعت برای شرکت‌های آمریکایی نزدیک به دموکرات‌ها برای حضور در این همایش و در مقابل انداختن فرش قرمز زیر پای فرستادگان ترامپ ضربه جدیدی به موقعیت حزب حاکم دموکرات در انتخابات میان دوره‌ای کنگره محسوب می‌شود. خبر‌های دریافتی حاکی از این است که بن سلمان قصد دارد امتیاز خرید ۸۰ هواپیمای مورد نیاز عربستان را به شرکت‌های اروپایی اعطا کند و از این جهت نیز موقعیت دموکرات‌ها را تخریب کند.

 

بن سلمان پوتین را بر بایدن ترجیح داد

بایدن برای جلب همکاری عربستان و شخص بن سلمان شعار‌های انتخاباتی خود را درباره پیگرد قضایی قتل جمال قاشقچی بدست محمد بن سلمان  زیرپاگذاشت و به ریاض سفر کرد به امید اینکه بتواند عربستان را به همکاری در افزایش تولید نفت متقاعد کند تا هم با کاهش بهای سوخت و بنزین بتواند رضایت رای دهندگان امریکایی را در انتخابات میان دوره‌ای کنگره بدست آورد و هم اینکه بتواند افزایش جهانی سوخت ناشی از جنگ اوکراین را مدیریت کند و در عین حال مانع از افزایش درآمد‌های روسیه از ناحیه افزایش بهای سوخت شود. اما عربستان تحت حاکمیت بن سلمان علیرغم رایزنی‌های دولت بایدن با دیگر اعضای اوپک و کسب موافقت آن‌ها با کاهش دو میلیونی تولید نفت اوپک پلاس موافقت کرد که برخلاف خواسته دولت بایدن و در راستای سیاست‌های روسیه و پوتین بوده است. علاوه براین بن سلمان رویکرد نگاه به شرق را در پیش گرفته و علاوه بر عضویت ناظر در سازمان شانگ‌های برای عضویت در سازمان بریکس نیز اعلام آمادگی کرده است و این در حالی است که این سازمان برای ارائه پول مشترک جدید به جای دلار تلاش می‌کند.

همه این دلایل و شواهد نشان می‌دهد که بن سلمان برای زمین زدن دولت بایدن و دموکرات‌ها کمر همت بسته است و برای پیروزی مجدد جمهوریخواهان و بازگرداندن ترامپ به قدرت تلاش می‌کند و لذا از اقدام تلافی جویانه دولت بایدن و دموکرات‌ها چه به شکل ایجاد کودتای داخلی علیه بن سلمان و چه به شکل پیگرد قضایی بابت قتل جمال قاشقچی ترس دارد و از این دید می‌توان پاسخ چرایی لغو سفر‌های خارجی بن سلمان را دریافت کرد.

از دیگر سو چالش های عربستان بعد از پایان آتش بس در یمن افزایش و گسترش یافته است و علاوه بر ایجاد محدودیت های جدی برای غارت منابع نفت و گاز مناطق اشغالی یمن بار دیگر خود تاسیسات نفتی عربستان نیز در معرض حملات تلافی جویانه دولت نجات ملی یمن قرار گرفته است.

عراق: با گذشت یک سال و سه روز از برگزاری انتخابات مجلس عراق بلاخره بن‌بست تشکیل دولت جدید شکسته شد و در واقع اهدافی که برای برکناری دولت عادل عبدالمهدی طراحی و برنامه ریزی شده بود به استثنای تشکیل دولت موقت و انتقالی مصطفی کاظمی که نامزد مورد حمایت عربستان و آمریکای دوران ترامپ بود به جایی نرسید و اکنون دولت فراگیر جدیدی به نخست وزیری احمد شیاع سودانی در حال شکل گیری است که به نظرمی سد به دولت عادل عبد المهدی و نوری مالکی شبیه خواهد بود تا دولت کاظمی که با وجود سیاست اعلامی بی طرفی عملا در راستای سیاست های منطقه‌ای آمریکاو عربستان گام برمی داشت و از این دید می توان حدس زد که رویکرد دولت جدید عراق به محور مقاومت نزدیک تر خواهد بود.

رای اعتماد حداکثری  مجلس عراق به کابینه پیشنهادی محمد شیاع السودانی

پنج‌شنبه پنجم آبان ۱۴۰۱ برابر با ۲۷ اکتبر ۲۰۲۲ نمایندگان پارلمان عراق طی نشستی به کابینه منتخب محمد شیاع السودانی رأی اعتماد دادند. در این جلسه عبداللطیف رشید رئیس جمهور عراق، جنین پلاسخارت رئیس هیأت سازمان ملل در عراق، فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی و دیگر مسئولان عالی‌رتبه عراق حضور داشتند. کابینه جدید از ۲۳ وزیر تشکیل یافته است که در همان نخستین نشست پارلمان ۲۱ وزیر رای اعتماد گرفتند و قرار شد وزرای محیط زیست و مسکن به هفته بعد موکول شود. با توجه به پیچیدگی‌های نظام سیاسی عراق، قانون اساسی این کشور که از سال ۲۰۰۵ لازم الاجراست این اختیار را به نخست وزیر می‌دهد که حتی وزرای پیشنهادی خود را با نیمی از اعضای کابینه پیشنهادی برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی کند و اینکه ۲۱ عضو از کابینه ۲۳ نفری محمد شیاع السودانی در همان جلسه اول رای اعتماد گرفتند در مقایسه با دولت‌های پیشین در دوره پسا صدام تحول و پیشرفت محسوب می‌شود و از رشد بلوغ سیاسی حکایت می‌کند.

ترکیب کابینه محمد شیاع السودانی

در این دولت، فواد حسین، به عنوان معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه؛ حیان عبدالغنی عبدالزهره، به عنوان معاون نخست‌وزیر و وزیر نفت؛ محمد علی تمیمم به عنوان معاون نخست‌وزیر و وزیر برنامه ریزی؛ خانم طیف سامی محمد برای سکانداری وزارت دارایی؛ ثابت محمد سعید رضا، وزیر دفاع؛ سرلشکر عبدالامیر کامل الشمری، برای سکانداری وزارت کشور؛ صالح مهدی مطلب، به عنوان وزیر بهداشت؛ ایفان فائق یعقوب، برای تصدی وزارت مهاجرت؛ رزاق محیبس عجیمی، وزیر حمل و نقل؛ عون ذیاب عبدالله، به عنوان وزیر منابع آبی؛ احمد جاسم صابر، وزیر کار و امور اجتماعی رأی اعتماد گرفتند.
همچنین احمد محمد حسین قاسم، وزیر جوانان و ورزش؛ ابراهیم نامس یاسین، وزیر آموزش و پرورش؛ اثیر داود سلمان به عنوان وزیر تجارت؛ خالد سلام سعید شوانی برای تصدی وزارت دادگستری؛ زیاد علی فاضل برای سکانداری وزارت برق؛ خانم هیام عبود کاظم به عنوان وزیر ارتباطات؛ عباس جبر عباده برای تصدی ریاست وزارت کشاورزی؛ نعیم عبد باسر برای سکانداری وزارت علوم؛ خالد بتال نجم به عنوان وزیر صنایع و معادن؛ احمد فکاک احمد، به عنوان وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی رأی اعتماد پارلمان را کسب کردند.

اولویت‌های دولت جدید محمد شیاع السودانی

۱-مبارزه با فساد اداری و مالی
۲- حل پدیده بیکاری و ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان
۳- حمایت از طبقات فقیر و شهروندان کم درآمد
۴- اصلاح بخش اقتصادی و مالی به ویژه کشاورزی، صنعتی و بانکی و حمایت از بخش خصوصی
۵- تلاش فوری برای بهبود و توسعه خدمات اساسی به شهروندان.
با این حال مطالبه اصلی و جدی همچنان مبارزه با فساد و برخورد با مهره‌های اصلی و خشک کردن ریشه‌های آن و تقویت نهاد‌های نظارتی و قانون‌گذاری و رسانه‌ها برای بازپس‌گیری اموال غارت شده بر اساس قانون و به دور از رفتار‌های انتقام‌جویانی و تخریب است که برای پاسخ به این مطالبات هم‌افزایی قوای مقننه و مجریه در عرصه‌های سیاسی و امنیتی و اقتصادی و توسعه‌ای و تلاش برای فراهم آوردن زمینه مناسب برای تصویب قوانینی که با معیشت مردم سروکار دارد ضروری است.

دولت جدید عراق و تعیین تکلیف نیروهای امریکایی 

با وجود اینکه محمد شیاع السودانی در اولویت های برنامه اعلامی خود سخنی از تعیین تکلیف نیروهای امریکایی مستقر در این کشور بعمل نیاورده است اما به نوشته العربی الجدید این موضوع به صورت یک درخواست جدی از سوی برخی  نمایندگان   وابسته به چارچوب هماهنگی مطرح است و  از السودانی خواسته شده است که درباره حضور نظامی غربی‌ها و به ویژه آمریکا تجدید نظر و به طور جدی در راستای پایان دادن به حضور نظامی آمریکا در عراق حرکت شود. با وجود اینکه مصوبه پارلمان عراق درباره خروج کامل نیروهای امریکایی صراحت دارد اما دولت کاظمی اقدام جدی در این زمینه بعمل نیاورد و تنها عنوان نیروهای امریکایی از نظامی به مستشاری تغییر یافت و اکنون آن ها در سه پایگاه اصلی در «عین الاسد» در ۱۳۰ کیلومتری شهر الرمادی مرکز الانبار درغرب عراق، پایگاه حریر در شمال اربیل در اقلیم کردستان عراق و پایگاه ویکتوریا در مجاورت فرودگاه بغداد مستقر هستند.

نتیجه گیری

همچنانکه ملاحظه می شود در هیچ یک از حوزه هایی که تحولات جدید روی داده هیچ نشانه و شاخصی وجود ندارد که دال بر ضعف محور مقاومت باشد و یا تحولات جدید علیه این محور باشد و درست برعکس قدرت و ابتکار محور مقاومت در اغلب حوزه ها کاملا مشهود است و هجمه های که هر از گاهی علیه اضلاع این محور شکل می گیرد جنبه واکنشی و انفعالی از سوی مهاجمان داردو این بدین معنی است که محور مقاومت با اتخاذ یک تصمیم استراتژیک برای تغییر میدان بازی می تواند دوباره در موقعیت آفندی قرار بگیرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.