آیا نخست وزیر جدید، ناجی عراق می شود ؟

0 211

 

دولت محمد شیاع السودانی از پارلمان عراق رای اعتماد گرفت. افکار عمومی به دولت شیاع السودانی امید بسیاری بسته اند و برخی او را ناجی عراق در ماهها و سالهای آتی (پس از سالها تنش سیاسی و درگیری جناح های داخلی) می دانند .

به چند دلیل شیاع السودانی ویژگی هایی دارد که او را از سایر نخست وزیران عراق متمایز می کند .

۱-سودانی از مردم استان میسان است؛ استان میسان که مرکز آن شهر العماره نام دارد ، منطقه ای است که رشد جمعیت در آن انفجاری بوده و در ۲ دوره عبدالکریم قاسم و صدام مردم آن مهاجرت های گسترده ای به بغداد و سایر شهرهایی چون نجف و کربلا داشته اند (البته در دوره صدام مهاجرتشان اجباری و به دلایل امنیتی و جنگ بود).

این مهاجران حدود ۸۰ درصد شهرک صدر بغداد (مرکز قدرت مقتدی صدر) و بخش قابل توجهی از جمعیت کربلا و نجف را تشکیل می دهند و نفوذ معنوی خاندان صدر در آنان بسیار زیاد بوده به طوری که اکثریت استان میسان حامی جریان صدر هستند و قاطبه پیاده نظام مقتدی در تظاهرات را عرب های شروگی سازمان می دهند .

بنابراین انتخاب محمد شیاع السودانی رضایت مندی بسیار زیادی را در میان آن ها ایجاد کرد تا جایی که در شهرک صدر بغداد پس از انتخاب وی کارناوال های شادی شکل گرفت و چهارچوب هماهنگی شیعه با هوشمندی رهبرانش تا حد زیادی از این طریق شرایط را برای بهبود فضای سیاسی آماده کرده است.

۲-شیاع السودانی برخلاف نخست وزیرانی چون عبادی ، کاظمی ، علاوی و ابراهیم جعفری، در دوره صدام از عراق خارج نشد و با رژیم صدام در داخل عراق مبارزه کرد و پس لز انتفاضه شعبانیه به زندان رفت .

یکی از نقاط قوت مقتدی و پدر و برادرانش در اذهان عراقی ها این است که برخلاف بقیه از عراق نرفتند و ماندند و با صدام مبارزه کردند ؛ مقتدی همین یک ویژگی را بارها نقطه تمایز خود با بقیه معرفی می نمود.

۳- شیاع السودانی به شدت دست پاک است و حتی یک مورد اتهام فساد راجع به وی مطرح نشده است و در هر سازمان و وزارت خانه ای که مسئول بوده ، رضایت مندی کارکنان و مردم از او خوب بوده است .

۴- سودانی بر خلاف کاظمی ، به طرف غرب غش نکرده و در اولین روز شروع به کارش به اسعد العیدانی استاندار بصره اجازه داد با چین برای ساخت یک نیروگاه ۳۰۰۰ مگاواتی وارد مذاکره شود.

۵- وزرایی که سودانی انتخاب کرده اکثرا جدید هستند و سلامت اقتصادی آنان بالا ارزیابی میشود.

۲ وزارت خانه بسیار مهم کشور و دارایی نیز سهمیه خود نخست وزیر هستند . همچنین وزارت نفت را دولت قانون (نوری مالکی) و امورخارجه را به حزب دموکرات کردستان (بارزانی) داده است.

۶- سودانی فردی قاطع و مدیر است و زودتر از سقف زمان تعیین شده کابینه خود را معرفی کرد در حالی که دولتهای سابق همواره در این زمینه چالش داشتند .

۷- جریان حامی مقاومت از انتخاب نخست وزیری سودانی رضایت دارد و به جهت این که دولت وی قوام پیدا کند و آمریکا در کار او فعلا سنگ اندازی نکند ، سعی در کاهش تنش داشته و از زمان معرفی شدن وی تا این لحظه هیچ حمله ای به نیروهای آمریکایی در عراق صورت نگرفته است.

برای نگارنده مبرهن بوده که این یک اقدام تاکتیکی است، زیرا خود سودانی اساسا به جریان مقاومت تعلق دارد و موفقیت وی پیروزی بزرگی برای جریان حشدالعشبی به شمار می رود.

۸- شخصیت هایی چون عمار حکیم ، حیدرالعبادی و مقتدا صدر در دولت فعلی مشارکت ندارند  همین امر می تواند در آینده یک مسئله برای دولت فعلی عراق تلقی گردد.

۹- موفقیت دولت محمد شیاع السودانی بستگی زیادی به ایجاد رضایت در مردم عراق و مبارزه آن با فساد دارد و اگر تا ۳ ماه آینده در این ۲ مورد تحول مثبتی رخ ندهد ، به احتمال زیاد عراق بازهم شاهد آشوب و بلوا خواهد بود.

۱۰- بیشترین رضایت خارجی از تشکیل دولت توسط شیاع السودانی به کشورهای مخالف نفوذ آمریکا تعلق می گیرد .

پرواضح است که آمریکا راضی به نخست وزیری سودانی نبود اما ناچار است با وی همکاری و همراهی نماید تا سطح نفوذش را در عراق نگهدارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.