گروه جهادی رهروان شهدای قزوین؛ از طارم سفلی تا سیستان و بلوچستان خانه ای می کنند آباد

0 1
گروه جهادی رهروان شهدای قزوین؛ از طارم سفلی تا سیستان و بلوچستان خانه ای می کنند آباد

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، مدیریت جهادی در دهه نخستین انقلاب اسلامی در جهاد سازندگی که استوار بر ارزش های اسلامی بود، با وجود محدودیت در منابع و سرمایه های مادی، با تکیه بر نیروی انسانی خود (جهادگران) توانست بهره وری بالاتری نسبت به دیگر سازمانها ارائه دهد.

ویژگی منحصر به فرد و یگانه در حرکت های جهادی غیر مادی و تکلیف محور بودن آن – در مقابل اعمال دنیوی و مادی محور می باشد که تفکرات و انگیزه های اصیل اسلامی را برای انسان زنده می کند چه بسا اینکه جهادگران با این عمل خود، آرمانی والاتر از هدف های رایج غیر دینی همچون اهداف اقتصادی و سیاسی را برای خود تداعی کرده و در نهایت این اقدام آنها می تواند الگویی گسترده برای جامعه، جهت بازپروری چنین تفکراتی باشد.

به بهانه چهل و سومین سال تشکیل هفته بسیج، با اسحاق حمیدخانی خادم گروه جهادی رهروان شهدا استان قزوین گفت و گویی انجام دادیم که از نظر می گذرد.

گروه جهادی رهروان شهدای قزوین از چه سالی و با چه اهدافی تشکیل شده است؟

گروه جهادی رهروان شهدا حدود ۱۲ سال پیش زیر نظر حوزه مقاومت بسیج نبی‌اکرم (ص) قزوین تشکیل و راه‌اندازی شد.

از تشکیل این گروه جهادی، دو هدف را دنبال می‌کنیم؛ نخست محرومیت‌زدایی از چهره مناطق محروم و دورافتاده که طبق فرمایش مقام معظم رهبری:(بهترین عبادت، خدمت‌رسانی است) تلاش می‌کنیم که طعم شیرین انقلاب را مردم مناطق محروم بچشند.

دومین هدف این است که نوجوانان و جوانانی که در گروه جهادی هستند و در مناطق محروم کار می‌کنند بامردم این مناطق و مشکلات آنها آشنا شوند و ادامه‌دهنده راه بسیجیان شوند به ویژه محصلان و دانشجویان که درگروه جهادی هستند، پس از شاغل شدن به فکر مردم محروم هم خواهند بود و به آنها کمک خواهند کرد.

جوانانی که در این عرصه قدم گذاشته‌اند زمانی که با دردها و مشکلات مردم مناطق محروم آشنا شوند هم قدر تحصیل و امکانات و داشته‌هایشان را می‌دانند و هم زمانی که به جایگاهی رسیدند و به درآمد مالی خوبی دست یافتند محرومان را فراموش نمی‌کنند و به فکر رفاه و آسایش آنها هم خواهند بود.

داشتیم فردی، کارگر میدان و مستاجر هم بوده و بدون هیچ گونه چشمداشتی سه روز در طارم در ساخت و ساز مسکن محرومین کار و کمک کرده است.

در گروه جهادی شما چند نفر عضو هستند؟ فعالیت آنها در چه زمینه‌هایی است؟

نیروهای ثابت و متغیر در گروه داریم و بین ۲۰ تا ۴۰ نفر عضو هستند که شامل دانش‌آموزان، کارگران، دانشجویان، مهندسین و غیره می‌شود که بر حسب نیاز، سازماندهی و خدمت‌رسانی می‌شوند و هر عرصه‌ای که نیاز به انجام خدمت باشد انجام وظیفه می‌کنیم و تفاوتی هم نمی‌کند در چه شرایطی باشد اعم از شرایط بحرانی، غیربحرانی و آرام گروه وارد عرصه خدمت‌رسانی می‌شود.

۶ پایگاه دیگر هم زیر پوشش حوزه مقاومت بسیج نبی‌اکرم (ص) قزوین قرار دارد که اگر عرصه‌ها زیاد باشد و تعداد افراد بیشتری نیاز باشد افراد ازاین پایگاه‌ها، به کار گرفته می‌شوند و طبق تقسیم‌بندی کار، یک هفته تا ۱۰ روز بسیجیان در عرصه‌ها مشغول به کار شده و به مردم خدمت می‌کنند.

در صحبت‌هاتون به فعالیت در سیستان و بلوچستان اشاره کردید، در چه زمینه‌ای فعالیت داشتید؟

قبل از کرونا سیلی در عورکی چابهار سیستان و بلوچستان رخ داده بود که توسط جبهه فرهنگی سپاه استان و هیاتها و بسیجیان به بهانه کمک به سیل‌زدگان و رفع مشکلات انها اعزام این منطقه شدیم.

زمانی که وارد عورکی چابهار شدیم متوجه شدیم که محرومیت بیداد می‌کند و خیرین لطف و محبت کردند و قزوینی‌ها به همراه مشهدی‌ها به ساخت خانه‌هایی برای مردم این روستا اقدام کردند که به دلیل کپرنشین بودن مردم، تعدادی اتاق و سرویس بهداشتی احداث کردیم و توانستیم بخشی از مشکلات آنها را رفع کنیم.

در لرستان چه اتفاقی افتاده بود که گروه جهادی شما حضور یافته بود؟

در سیلی که در یکی از روستاهای لرستان اتفاق افتاده بود با کمک سپاه استان قزوین ۴ واحد مسکونی در این روستا احداث و تقدیم مردم شد.

در کدام مناطق استان قزوین فعالیت داشته‌اید؟

امسال به همت بسیج سازندگی استان قزوین در منطقه طارم، دو واحد برای مددجویان بهزیستی ساخته شد که از صفر تا ۱۰۰ احداث این دو واحد توسط گروه جهادی رهروان شهدا صورت گرفت.

جهادگران در طارم سفلی سر مرز قزوین و زنجان سختی، صعب‌العبور بودن و خاکی بودن جاده را به جان خریدند و بدون چشمداشتی برای ساخت واحدهای مسکونی اقدام کردند.

همچنین در یکی از روستاهای استان قزوین یک باب منزل مسکونی دچار حریق شده بود و تمام زندگی این خانواده در آتش سوخته بود که شست و شوی دیوارهای این واحد مسکونی و گچکاری و رنگ‌آمیزی ان توسط گروه جهادی ما انجام شد.

سقف یک باب واحد مسکونی در روستای مشعل‌دار سال گذشته که متعلق به یک خانم زن سرپرست خانوار بود توسط گروه جهادی ما ایزوگام شده بود و یکی از اتاق‌های وی سقف کاذب زده بود و پتینه هم زده شده بود که امسال آشپزخانه برای وی ساخته شد.

کمک‌های دیگر هم در دستور کار گروه جهادی شما قرار دارد؟

بله. هر ماه بسته‌های معیشتی به همراه سپاه استان قزوین تهیه و بین حدود ۳۰ خانواده مستمند و آبرومند توزیع می‌کنیم.

با دو مرکز توان‌بخشی در استان قزوین هم همکاری داریم و هر ماه اقلام دارویی ۲۰ تا ۲۵ نفر ازاین دو مرکز را تهیه و تقدیم می‌کنیم.

حدود ۱۲ سالی که از فعالیت گروه جهادی می‌گذرد، چه تعداد ساخت و ساز انجام شده است؟

در طول این سال‌ها به صورت مشارکتی با سپاه قزوین، بسیج مردمی، بسیج سازندگی توانسته‌ایم به صورت صفر تا ۱۰۰، حدود ۱۰۰ واحد مسکونی را احداث کنیم و بین ۴۰ تا ۵۰ واحد مسکونی را هم تعمیر و بهسازی کنیم.

بسیجیان هدفشان از حضور در گروه های جهادی و اردوهای جهادی چیست؟

بسیجیان و جهادگران بسیجی با خدا معامله کرده اند و هیچ توقع و چشمداشتی ندارند و خدا را ناظر بر اعمال و کارهای خود می دانند. از سویی بسیج همیشه مظلوم بوده، است و خواهد بود که مظلومیت بسیج را می توان نشات گرفته از کوتاهی بخش فرهنگی در بازگویی نقش بسیجیان و انعکاس نیافتن عملکردها، فعالیتها و خدمات بسیج در رسانه ها دانست.

بسیجیان جهادگر گروه جهادی رهروان شهدا هر زمان در هر عرصه ای که فراخوان شود و تماس حاصل شود، پای کار هستند و برای خدمت به مردم حضور پیدا می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.