جمهوری اسلامی برای ارتباطات غیرسازنده ارزشی قائل نیست

0 9

ابراهیم عزیزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به قطع رابطه پارلمان اروپا با مجلس ایران به دنبال اتفاقات اخیر در کشور، گفت: برخی از کشورهای اروپایی به دلایلی در مسائل بین المللی، پارلمانی و بین ایران و اروپا از نظام سیاسی آمریکا تبعیت کرده‌اند. اساسا اروپایی‌ها برای اینکه بتوانند مستقلانه تصمیم بگیرند اختیار و اراده سیاسی ندارند.

نماینده مردم شیراز در مجلس اظهار داشت: اروپایی ها قادر به این نیستند که سیاست مبتنی بر منافع کشورهای خود داشته و مستقل از سیاست آمریکا بتوانند با جمهوری اسلامی ایران ارتباط برقرار کنند. آن‌ها در مسائل منطقه ای و بین المللی اروپایی ها کشوری وابسته و واداده هستند.

وی بیان کرد: سطح ارتباطات سیاسی و بین المللی در اروپا بسیار تنزل پیدا کرده است، اخیرا رئیس جمهور فرانسه با فرد معلوم الحالی گفتگو می کند و عکس می گیرد که نشان دهنده افول نظام سیاسی اروپایی ها و به خصوص فرانسوی ها است. اروپا دچار افول سیاسی و زوال عقل شده است و رهبران اروپایی قادر نیستند بر اساس منافع و عزت ملی تصمیم بگیرند و عمل کنند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: جمهوری اسلامی بارها اعلام کرده بر اساس منافع، عزت، اقتدار ملی وعظمت ملت ایران ارتباطات سیاسی و روابط بین المللی خود را تنظیم کرده و هر جا این چارچوب رعایت و امنیت کشور تامین شود جمهوری اسلامی برای ارتباط منعی قائل نیست. طبیعی است اگر قرار باشد هر کشوری اصولی که سال ها برای آن ایستادگی کرده ایم رعایت نکند و خدشه ای بر چارچوب و ملاحظات ما وارد کند، علاقه و انگیزه ای برای تعامل با آن را نداشته باشیم.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: جمهوری اسلامی سال ها است که تعامل سازنده را به عنوان موضوع مهم مدنظر داشته است، از گفتگو و منطق قوی در مذاکرات برخوردار بوده و با روی باز با کشورها برخورد کرده ایم، به هر حال اگر کشورهای اروپایی چارچوب ها را مدنظر قرار نگیرند و جمهوری اسلامی برای ارتباطات غیرسازنده ارزشی قائل نیست./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.