پایش محیط فرهنگی (قسمت سوم )

0 52

[میزگرد فرهنگی با شرکت: علی اکبر اشعری،محسن چینی فروشان،حسین رویوران،سید محمدرضا دربندی،احمد کاظم زاده،محمد حسن زورق ]

محمد حسن زورق:اگر بر این باوریم که سرنوشت هرجا بطور تردید ناپذیری در گرو فرهنگ آن جامعه است. بنابر این پایش تحولات فرهنگی یک امر حیاتی برای هر جامعه ای محسوب می شود.

پایش محیط فرهنگی باید بصورت روز آمد،کارآمد و منظم صورت پذیرد.این مسئولیت قاعدتا بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و البته شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای فرهنگ عمومی نیز در این زمینه مسئولیت دارند ولی با این همه تمام نهادهای فرهنگی باید در زمینه پایش محیط فرهنگی در حد و اندازه خود کوشا و پویا باشند.از نظر استراتژیک ما می‌گوییم چشم‌انداز محیط خارجی باید شناخته بشود و بر اساس چشم‌انداز محیط خارجی و شرایط درونی یک چشم‌انداز نوین باید در ذهنیت خلق شود تا با برنامه ریزی آن ذهنیت تبدیل به عینیت فرهنگی گردد.

اگر بخواهم با ادبیات دیگری صحبت کنم می گویم ما باید جامعه طراز قرآن را با تمام ویژگی هایش شناسائی کنیم و بر اساس شرایط محیط بین المللی و محیط داخلی بکوشیم آن را در محیط ملی و سپس منطقه ای و نهایتا در درازمدت در محیط جهانی بوجود آوریم،این مهم نیست که ما کی و کجا زندگی می کنیم،مهم این است که به سوی چه آینده ای در حرکت هستیم. آینده برای ما در یک افق بسیار استراتژیک ایجاد جامعه جهانی طراز قرآن است. ایجاد دنیای بی فقر ،زمین بی کویر و جهان بی اسیر.یکی از سخت ترین  اسارت ها،اسارت فرهنگی است که نامش سلطه الگوها و اندیشه های استعماری است.

محسن چینی‌فروشان: از آقای دکتر تشکر می‌کنم، در ابتدای جلسه خبر فیلم عنکبوت مقدس گفته شد این فیلم یکی از چاقوهای استراتژی، هزار چاقو است.و جالب است که عناصراین فیلم با وزارت فرهنگ و ارشاد همکاری داشتند و درجلسه نمایش فیلم، نماینده‌های ارشاد که در جشنواره کَن گرد آمده بودند هیچ عکس العملی که در رسانه ها منعکس شود از خود نشان نداده اند.

محمدحسن زورق: از نظر فرهنگی جامعه ایران به دو اقلیت و یک اکثریت می تواند بخش بندی شود. یک اقلیت به آرمان های انقلاب اسلامی تا مرز بذل جان معتقدند.آنها بر این باورند که این انقلاب زمینه ساز انقلاب جهانی امام مهدی است و در راه دفاع از آن باید با تمام امکاناتی که در اختیار داریم فداکاری کنیم. اقلیتی هم هستند که نه به انقلاب معتقدند و نه حتی به چیزی بنام ایران آنها اوج رویا پردازی خود را در شهوات زود گذر می بینند و پائین ترین سطح از نظر زندگی را جستجو می کنند و آنچه تعیین کننده است گرایش اکثریت است. اگر مانند گذشته اکثریت به اقلیت اول که انقلابی است تمایل داشته باشد انقلاب پیروز خواهد شد و زمینه سازی برای انقلاب جهانی امام مهدی (عج) تحقق خواهد یافت ولی اگر اکثریت روی به سوی اقلیت دوم آورد ارتجاع پیروز خواهد شد و دوباره دوران اختناق،سرکوب و سرسپردگی به بیگانگان آغاز خواهد شد. آنچه که در این میان تعیین کننده است فرهنگ عمومی است که باید نگران آن بود.

شهید قاسم سلیمانی ها،شهید حججی ها و سایر شهدا نمونه های عینی گروه اول هستند و برخی از چهره های سر سپرده که به دشمن مردم روی آورده اند و بخاطر دریافت های ارزی و مواهبی که در اختیارشان قرار می گیرد به کشور و انقلاب ملت خود خیانت می کنند،چهره های شاخص گروه دوم هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.