سیدحسن نصرالله: علامه مصباح زندگی‌‌اش را بر اراده الهی تدبیر و وجودش را صرف مسیر خداوند کرد

0 12

سیدحسن نصرالله: علامه مصباح زندگی‌‌اش را بر اراده الهی تدبیر و وجودش را صرف مسیر خداوند کرد

به گزارش خبرنگار اندیشه خبرگزاری فارس سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان به دومین کنگره بین‌المللی بزرگداشت علامه مصباح‌یزدی با عنوان استاد فکر پیامی داد که متن ترجمه شده پیام وی به شرح زیر است.

بسم الله الرحمن الرحیم

والحمد الله رب العالمین، والصلاه والسلام علی سید الأنبیاء و المرسلین، محمد وآله الطیبین الطاهرین.

بیت شریف حضرت علامه آیت‌‌الله مصباح یزدی «قدس سره»
سروران عزیز در ستاد گرامی‌داشت سالگرد آیت‌ الله مصباح یزدی «قدس سره»
شرکت‌‌کنندگان عزیز در کنگره بین‌المللی بزرگداشت دومین سالگرد رحلت ارتحال علامه اندیشمند آیت‌‌الله مصباح یزدی «رضوان الله علیه»

سلام علیکم و رحمه‌ الله و برکاته
«الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَیَخْشَوْنَهُ وَلَا یَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ وَکَفَىٰ بِاللَّهِ حَسِیبًا. همان کسانى که پیام‌هاى خدا را ابلاغ مى‏‌کنند و از او مى‏‌ترسند و از هیچ کس جز خدا بیم ندارند و خدا براى حسابرسى کفایت مى‏‌کند.(احزاب آیه ۳۹)»

دومین سالگرد رحلت حضرت علامه بزرگ حضرت آیت‌‌الله شیخ‌ محمدتقی مصباح یزدی «رضوان الله تعالی علیه» از راه فرا می‌‌رسد، اما احساس فقدان او سنگین است و جای خالی او چنان خالی است که هیچ‌گونه پر نمی‌شود. نه دریای دانش او شبیهی دارد و نه بصیرت عظیمش نظیری.

او زندگی‌‌اش را بر وفق خواست و اراده الهی تدبیر کرده بود و از این رو وجودش را صرف مسیر خداوند کرده بود. سخن خدا را ترویج می‌کرد و ترنم نامش را بر زبان جاری می‌ساخت و به سوی او رهنمون می‌‌کرد و از آن جا که خداوند برای هرکس که بخواهد چند برابر می‌‌کند آن جایگاه عظیم را به ایشان بخشید چه اینکه او یک شخصیت نادر و استثنائی در جهان اسلام بود.

حوزه‌‌های علمیه و محافل علمی او را به عنوان فقیهی سترگ و فیلسوفی درخشان و نوآور می‌‌شناسند که در ساحت اندیشه‌‌ورزی، برای مراکز علم و معرفت و فرهیختگان جویای حقیقت یک انقلابی علمی و محصول فرهنگی سازنده‌ای را ارائه کرد و در مباحث متنوع فکری معاصر با اندیشه‌‌ای فراگیر و مواضعی روشن برای در دفاع از اسلام و انقلاب پیشگام بود.

برای مسائل گوناگون، پاسخ‌‌های مناسب تدارک نمود و جویندگان حقیقت را با آب گوارای فکر ژرف و بیان صحیح خود سیراب ساخت و نادر است که امت بتواند در ساحت نظریه‌‌پردازی در حوزه مفاهیم و اندیشه‌‌های اسلامی دوباره شخصیتی در قامت دانش و اندیشه بلند او تقدیم کند.

خداوند متعال بر برادران ما در حزب‌‌الله، از فرماندهان و عالمان و اعضای کادر و مجاهدان، این نعمت بزرگ را عطا کرد که از فیض وجود او بهره‌‌مند شوند و به محضرش او شرفیاب گردند تا از روح آرام او الهام گیرند و از جان پر جذبه‌‌اش سیراب شوند؛ چه اینکه برادران ما در طول دهه‌های گذشته و در ایام حضور متعدد در جمهوری اسلامی همیشه برای رسیدن به محضر ایشان و بهره‌‌مندی از شهد دانش و عنایت و سلوک او مشتاق و مصر بودند.

ایشان بحق در همه آنچه به مسائل فکری و اعتقادی و اخلاقی مرتبط بود پناه و قبله و مقصد بود و از سر شفقت در لبنان به ملاقات ما تشریف آورده و با عالمان و مجاهدان و خانواده‌‌های ما ملاقات کرد، به نقطه‌‌های مرزی سرکشی کرد و با نیروهای مقاومت همنشین شد. افتخار ما این است که همواره مشمول دعای او در نمازها و خلوت‌‌هایش بودیم و نیز مورد قدرشناسی و احترام ایشان.

او بی‌‌شک مردی الهی بود که مأموریتش تثبیت و تعمیق و اصالت‌‌بخشی به ایمان بود و مدام بر ایمان و یقین و تسلیم می‌‌افزود. ارتباط ایشان با حزب‌‌الله به لحاظ عاطفی چنان عمیق بود که در مواضع تأیید آمیز و بیانات بلند ایشان نسبت به حزب‌ الله منعکس می‌‌شد به گونه‌‌ای که معتقد بود که اخلاص و ارتباط عمیق حزب‌‌الله با ولیّ فقیه موجب این مواضع می‌‌گشت و به همین جهت نهایت پشتیبانی و نصرت یاری را نسبت به مقاومت مبذول داشت.

اندیشه ژرف و آگاهی گسترده و بینش و معرفت ایشان به اسلام، موجب رابطه عمیق ایشان با ولایت گشت شد و بدین جهت دژی استوار در خط مقدم دفاع از ولایت فقیه و رهبری امام خمینی (قدس سره) و امام خامنه‌‌ای (دام ظله) بود و ثابت‌ قدم و تأثیر‌گذار بر خط ولایت ماند و نیروهای متخصصی تربیت کرد که در راستای گسترش این اندیشه که همان خط فکری نبوت و امتداد آن است مشارکت کنند. بنابراین تمام تلاش و حرکت او در مسیر گستراندن ریشه‌‌های این مسیر مبارک بود. او (رضوان الله تعالی علیه) به این حقیقت دست یافته بود که تمسک به مسیر راه ولایت و ارتباط با او و اطاعت از او مایه بقای امت و تأمین کننده محور وحدت و منابع قوت و راه پیروزی امت است؛ بلکه حتی اطاعت از ولی فقیه شرط رسیدن به رضوان الهی است.

امروز بیش‌ از‌ پیش نیازمند استفاده بهره‌گیری کامل از میراث عظیم آن سفرکرده عظیم‌الشأن در فکر و رفتار و پایداری و زهد و اخلاص هستیم و حقیقتاً درگذشت ایشان خسارتی بزرگ برای امت و برای اندیشه دینی و انسانی و نیز برای انقلاب اسلامی ایران و حوزه‌‌های علمیه است و بی‌‌شک در حزب‌ الله، اندیشه‌‌ای نورانی و پرجاذبه و دوستی گران‌سنگ و دستی حمایتگر و دعایئی از سر صدق و صفا را از دست دادیم.

با خداوند متعال پیمان می‌‌بندیم که بر همان خواست ایشان که بر وفق آن تلاش می‌کرد می‌کوشید و دیگران را دعوت می‌کرد حرکت کنیم، یعنی اخلاص الهی، پایداری در پیمودن این راه، و ثبات قدم در مسیر ولایت.

والحمد الله رب العالمین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.