هوشمندی عمان و جرم انگاری عادی سازی رابطه با اسرائیل

0 75

مجلس شورای سلطنت عمان با برگزاری نشستی پیشنهاد اصلاح فرمان سلطنتی مربوط به تحریم رژیم صهیونیستی را تایید کرد.

طبق این اصلاحیه هرگونه همکاری ورزشی، فرهنگی و اقتصادی با رژیم صهیونیستی ممنوع است.

در این خصوص چند نکته باید ذکر گردد؛

۱- نتانیاهو نخست وزیر وقت اسرائیل در سال ۹۹ به مسقط سفر و با قابوس بن سعید پادشاه آنجا دیدار کرد و بسیاری معتقد بودند عمان پس از بحرین و امارات سومین کشور عربی همسایه ایران است که به عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی می پیوندد.

این سفر انتقاد شدید ایران را نسبت به عمان در پی داشت و از گرمی روابط بین ۲ کشور کاسته شد .

همچنین دوطرف توافق کرده بودند که هواپیماهای شرکت های تجاری اسرائیلی از آسمان عمان بگذرند که با فشارهای تهران این امر محقق نشد.

۲- مجلس سلطنتی عمان تحت نفوذ کامل پادشاه است و این تصمیم نشان داد هیثم بن طارق، هوشمندانه آینده منطقه غرب آسیا را تحلیل کرده و ملتفت گشته که اسرائیل در آینده این منطقه هیچ جایگاهی نخواهد داشت و هرگونه رابطه با این رژیم به ضرر منافع ملی عمان است و خشم ملت های عربی و همسایگانی چون ایران را در پی دارد .

۳- جام جهانی قطر نشان داد افکار عمومی جهانی و به خصوص مردم عرب برخلاف برخی از دولت های سلطنتی( که به افکار عمومی توجهی ندارند) تا چه حد از رژیم صهیونیستی متنفرند و اسرائیل هیچگاه در ادراک مردم به عنوان یک دولت ملی پذیرفته نشده و مشروع تلقی نمی گردد.

افکار عمومی جهان عرب و دنیا رژیم صهیونیستی را یک رژیم جعلی و آپارتاید می دانند و زمامداران جدید این رژیم همچون بن غفیر و اسموتریچ بر چنین تصوراتی دامن می زنند .

۴- عمان به همراه عراق، کویت و قطر موضع خود را در ضدیت با اسرائیل روشن بیان ‌کرده اند و همین امر شرایط را برای محمد بن سلمان و عادی سازی احتمالی رابطه عربستان با اسرائیل سخت خواهد کرد زیرا سعودی همواره یک قطب و کشور تاثیرگذار در جهان عرب به شمار می رفته و رابطه علنی آن با رژیم صهیونیستی به جایگاه مذهبی این پادشاهی در افکار عمومی جهان عرب لطمه ای جدی خواهد زد .

 

۵- تجربه مغرب (مراکش) نیز بر عمانی ها اثر گذاشت، زیرا آن پادشاهی نیز رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت اما در اثنای جام جهانی و پس از آن مشخص شد که مردم مغرب تا چه میزان از رژیم صهیونیستی تنفر دارند و فاصله خواست افکار عمومی آنجا با تصمیم دولت چقدر تفاوت دارد.

عمان با تصمیم مجلس خود ثابت کرد، منطق و عقلانیت و آینده نگری در این پادشاهی نهادینه شده و از اشتباه راهبردی امارات و بحرین درس عبرت گرفته است .

همچنین رژیم صهیونیستی نیز که آرزو داشت بعد از گذشت ۷۵ سال از تشکیلش توسط جهان عرب و کشورهای منطقه غرب آسیا پذیرفته شود ، تنها توسط چند کشور بسیار کوچک ، بی اثر و کم جمعیت به رسمیت شناخته شده و نسل های جدید جهان عرب نیز راضی به برقراری رابطه با این رژیم نیستند .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.