زنده‌گیری ۷ قلاده گرگ و شغال در پارک جنگلی ناژوان اصفهان

0 27
زنده‌گیری 7 قلاده گرگ و شغال در پارک جنگلی ناژوان اصفهان

منصور شیشه‌فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به عملیات زنده‌گیری گرگ‌های ناژوان اظهار داشت: اخیراً گزارشی آمد که چند قلاده گرگ در ناژوان دیده شده که بلافاصله عوامل شهرداری و مدیریت ناژوان و آتش‌نشانی با محوریت محیط زیست بازدید فنی از این منطقه را انجام دادند و دوربین‌های ناژوان را بررسی و پایش‌های بسیاری انجام شد.

وی افزود: با پیگیری دو ماهه توانستند ۲ قلاده گرگ و ۵ قلاده شغال را در منطقه ناژوان زنده‌گیری و در محیط زیست طبیعی رها کنند.

شیشه‌فروش با بیان اینکه حیوانات از مسیر خشک رودخانه زاینده‌رود به محیط شهری نزدیک می‌شوند، گفت: پارک ناژوان وسعت بسیاری دارد و در این مدت بسیار تلاش شد تا این حیوانات را زنده‌گیری کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: گزارش‌هایی از حملات گرگ به گوسفندان در نطنز و اردستان داشتیم و محیط زیست مکلف شد که اقدام کند، اکیپ‌ها به صورت متناوب در پارک ناژوان و کوه صفه گشت می‌زنند و به شهرداری اعلام کرده‌ایم به محض مشاهده حیوانات وحشی به محیط زیست اعلام کنند.

وی با تأکید بر اینکه به  علت تداوم شرایط خشکسالی و کم آبی در استان و کمبود مواد غذایی در عرصه محیط زیست حیوانات به سمت شهرها حرکت می‌کنند، خاطرنشان کرد: همه مساحت استان تحت تأثیر خشکسالی است و تالاب گاوخونی خشک شده و آبی در آن نیست به همین دلیل حیوانات به شهرها نزدیک می‌شوند.

شیشه‌فروش با بیان اینکه با خشکسالی و کم آبی تنوع گیاهی و جانوری دچار تهدید می‌شود، بیان کرد: خشکسالی، کم آبی و خشک شدن رودخانه زاینده‌رود تبعات مستقیم و غیرمستقیمی دارد که یکی از اثرات آن در عرصه محیط زیست است که گونه‌های گیاهی و جانوری تحت تأثیر قرار می‌گیرد و اکوسیستم منطقه برهم می‌ریزد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.