ارائه آموزش‌های سلامت دهان و دندان به ۱۷ هزار سنندجی

0 2

ارائه آموزش‌های سلامت دهان و دندان به 17 هزار سنندجی

محمد شاه‌ویسی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در سنندج اظهار داشت: سلامت دهان و دندان نقش مهمی در سلامتی عمومی افراد داشته و ارتقای آن در بین آحاد جامعه مستلزم دسترسی آسان مردم به مراقبت‌های اولیه بهداشت دهان و امکان استفاده از این نوع خدمات به صورت طبقه‌بندی شده است.

وی با اشاره به زیرساخت‌ها، نیروهای انسانی و امکانات لازم برای ارائه خدمات بهداشت و دندان به مردم شهرستان سنندج، اذعان نمود: در حال حاضر ۱۴ یونیت دندانپزشکی در مراکز بهداشتی درمانی شهری، شهری روستایی یا روستایی برای ارائه خدمات فراهم شده است.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان سنندج افزود: ۱۰ نفر دندانپزشک در کنار ۷ دستیار دندانپزشکی در ۷ مرکز جامع خدمات سلامت شهری، ۳ مرکز جامع خدمات سلامت شهری روستایی و یک مرکز جامع خدمات سلامت روستایی به ارائه خدمات دندانپزشکی به مردم این شهرستان مشغول هستند.

شاه‌ویسی با اشاره به ارائه ۲۱ هزار ۱۸۴ خدمت دندانپزشکی به ۱۹ هزار و ۷۰۰ نفر از مردم شهرستان سنندج، گفت: در ۵ هزار ۵۳۶ مورد از این خدمات خارج کردن دندان صورت گرفته و برای ۱۹ نفر عمل فیشورسیلنت انجام شده است.

رئیس مرکز بهداشت سنندج از انجام ۸۵ مورد پالپتومی برای مراجعین جمعیت زیرپوشش خبر داد و گفت: این تعداد خدمت برای ۴۲ نفر انجام شده است.

وی با بیان اینکه تمیزنگهداشتن دندان و لثه برای کمک به رویش و سلامت دندان‌ها بسیار اهمیت دارد لذا توصیه می‌کنیم در دوران کودکی، از مسواک انگشتی استفاده شود، ادامه داد: در مدت مذکور تعداد دو هزار و ۲۷۳ عدد مسواک بندانگشتی در بین گروه‌های هدف در سنندج توزیع شده است.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان سنندج توصیه کرد: نخستین نوبت دندانپزشکی شیرخوار باید بین شش ماهگی تا یک سالگی انجام شود تا در صورت نیاز، اقدامات لازم برای پیشگیری از پوسیدگی‌‌های دندانی شدید، صورت بگیرد.

شاه‌ویسی یکی از مسائل مهم و نگرانی‌های مردم را سلامت دهان و دندان و راه‌های دستیابی به این مهم عنوان کرد و گفت: امسال برای ۱۷ هزار و ۴۹۰ نفر از مردم شهرستان سنندج دوره‌های آموزشی در رابطه با سلامت دهان و دندان برگزار شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.