بیشترین عروسی‌های کرمان را این خانم بسیجی برگزار می‌کند/روایتگری بانوان روس برای دختران کرمانی

0 2
بیشترین عروسی‌های کرمان را این خانم بسیجی برگزار می‌کند/روایتگری بانوان روس برای دختران کرمانی

خبرگزاری فارس – کرمان؛ مهسا حقانیت: اکرم رنجبر مسؤول بسیج جامعه زنان سپاه ثارالله استان کرمان در ۶ سال گذشته که در این مسؤولیت حضور دارد، توانسته با اجرای طرح ازدواج آسان بیش از ۲ هزار زوج در سراسر دیار کریمان را راهی خانه بخت کند.

اشک و لبخند برای نوعروسان و تازه‌دامادها

اتاقش در طبقه چهارم است، یک اتاق کوچک که روی میزهایش را سفره‌های قلمکار اصفهان انداخته، عکس‌های امام و رهبری روی دیوار است و عکس خندان حاج قاسم هم روی میزش، بوفه کُنج اتاقش هم پر از لوح‌های تقدیر است.

از همان سلام و علیک اول لبخند شیرینی روی لب‌هایش نشسته تا وقتی مصاحبه تمام می‌شود و می‌خواهیم، خداحافظی کنیم، تنها زمانی که درباره تعدادی از تازه‌دامادهای جشن‌های ازدواج آسان صحبت می‌کند که هزینه کت و شلوار دامادی را نداشته‌اند، اشک توی چشم‌هایش جمع می‌شود، اما خاطره اهدای ۲۰ جفت کفش به عروس‌خانم‌های جشن پیوند فاطمی امسال توسط یک خیر که یادش می‌آید، بغضش را می‌خورد و دوباره لبخند به چهره‌اش برمی‌گردد.

برای برگزاری جشن یک عروس و داماد چقدر باید حرص و جوش خورد، چقدر باید زحمت کشید، چقدر باید حرف شنید و صبوری کرد، اما رنجبر همراه با همکاری دستگاه‌های مختلف و گروه‌های جهادی مردمی توانسته است ۲ هزار و ۲۵۱ زوج جوان را راهی خانه بخت کند آن هم فقط در مدت زمان سه سال.

فعالیت‌های بسیج جامعه زنان سپاه ثارالله استان کرمان در بخش‌های مختلف انجام می‌شود و در گفت‌و‌گو با اکرم رنجبر به بخش‌هایی از این فعالیت‌ها پرداخته‌ایم.

تاسی به حضرت زهرا(ره) رمز خوشبختی بانوان

مسؤول بسیج جامعه زنان سپاه ثارالله استان کرمان با تبریک میلاد حضرت زهرا(س) و میلاد امام خمینی(ره) و گرامی‌داشت هفته بزرگداشت مقام زن و مادر می‌گوید: وقتی نگاه می‌کنیم و می‌بینیم میلاد حضرت زهرا(س) را به‌عنوان روز زن انتخاب کرده‌اند، در واقع یکی از مقدس‌ترین الگوها به زنان عالم و زنان مسلمان معرفی شده است، بنابراین اگر زنان بخواهند در زندگی‌شان مسیر هموار و سعادتمندی را داشته باشند که به خوشبختی ختم شود، باید به حضرت زهرا(س) تاسی کنند.

رنجبر ادامه دهد: بسیج جامعه زنان سپاه ثارالله استان کرمان یکسری برنامه‌ها را به‌مناسبت هفته گرامیداشت مقام زن و مادر در سراسر محلات استان کرمان در دست اجرا دارد که برگزاری میلاد جشن میلاد کوثر یکی از برنامه‌هاست و با برنامه پیوند فاطمی و ازدواج آسان همراه شد.

وی خاطرنشان می‌کند: طی هفته گرامیداشت مقام زن و مادر با همکاری بسیج جامعه زنان سپاه ثارالله استان کرمان و ستاد ترویج مکتب حاج‌قاسم سلیمانی ۵۰۹ زوج به خانه بخت رفتند.

«ترگُل» بخوانید

رنجبر همچنین دیدار و تجلیل از زنان فعال در عرصه‌های علمی و دانش‌بنیان، معرفی زنان موفق به جامعه، برگزاری مسابقه کتابخوانی با موضوع کتاب «ترگُل» را از دیگر برنامه‌ها در هفته گرامیداشت مقام زن و مادر اعلام می‌کند و می‌افزاید: به عزیزانی که در عفاف و حجاب و یا نقش زن در تربیت جامعه شبهه دارند، توصیه می‌کنم کتاب «ترگُل» را مطالعه کنند تا جواب سؤوال‌های‌شان را بگیرند.

وی با بیان اینکه استان کرمان ۵۰ شهیده دارد، ادامه می‌دهد: با همکاری بسیج جامعه پزشکی اجرای پویش اهدای خون به نیابت بانوان شهیده استان را اجرا کردیم و تکریم مادران و همسران شهدا به‌عنوان اسوه‌های صبر و استقامت انجام شد.

مسؤول بسیج جامعه زنان سپاه ثارالله استان کرمان از برپایی میز خدمت و مشاوره در شهر کرمان و مناطق محروم خبر می‌دهد و خاطرنشان می‌کند: با استفاده از ظرفیت بسیج حقوقدانان، مشاوران مذهبی و خانواده به سؤوالات مردم در حوزه‌های مذهبی، خانواده و حقوقی پاسخ داده می‌شود.

پویشی برای بوسه به دست مادرم

رنجبر همچنین اجرای پویش «بوسه به دست مادر» توسط فرزندان، تجلیل از بانوان واسطه‌گر در امر ازدواج و فرهنگسازی در افزایش جمعیت را از دیگر برنامه ذکر می‌کند و می‌افزاید: یکی از مجموعه‌های مردمی نیز در گلزار شهدا مستقر است و تا پایان سال به فعالیت خود با عنوان «شکوه زندگی» ادامه و برای خانواده‌ها موضوعاتی مانند تهدیدات حوزه جمعیت و تهدیدات سقط جنین را بیان می‌کنند.

وی ادامه می‌دهد: برگزاری جشن روز مادر در مهدهای قرآنی، عیادت از مادران بیمار در بیمارستان و خانه، برگزاری جشن تکلیف ویژه دانش‌آموزان دختر با عنوان دختران حاج‌قاسم، برگزاری اردوهای جهادی، نذر تدریس توسط دبیران با برگزاری کلاس‌های تقویتی برای دانش‌آموزان و کنکوری‌هایی که به‌هر دلیلی از تحصیل بازمانده‌اند، از دیگر برنامه‌ها بوده است.

بدهی ۱۵ تا ۳۰۰ میلیونی مادران زندانی

رنجبر تصریح می‌کند: با همکاری بسیج حقوقدانان برای آزادی زنان زندانی جرایم غیرعمد هم گام‌هایی برداشته‌ایم و از همه خیرانی که مایلند در این امر خداپسندانه شرکت کنند دعوت می‌کنم تا با اقدام خیر خود کمک کنند یک مادر به‌زندگی عادی برگردد، زیرا ما زنانی با بدهی ۱۵ میلیون تومان تا ۳۰۰ میلیون تومان در زندان‌های کرمان داریم.

وی شماره ۶۲۷۳۳۱۱۵۶۰۰۴۱۰۰ و حساب بانک سپه ۲۷۱۰۳۵۱۱۵۰۳۶۳۶۴ را به‌عنوان پل ارتباطی خیران با مسؤولان ستاد دیه برای آزادسازی زنان زندانی جرایم غیرعمد در استان کرمان اعلام می‌کند.

به بانوان بسیجی نابارور برای مادر شدن وام می‌دهیم

رنجبر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های بسیج جامعه زنان سپاه ثارالله استان کرمان در زمینه ترویج فرزندآوری می‌گوید: مسابقه کتابخوانی با استفاده از کتاب «مثبت سه»، برپایی کارگاه‌های مادران با ترویج سبک زندگی اسلامی و فاطمی و بررسی تهدیدات کاهش جمعیت، راه‌اندازی گروه شکوه زندگی و پویش «ایران جوان بمان» برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان می‌کند: موسسه‌ای با عنوان صندوق ذخیره بسیجیان داریم که بانوان بسیجی نابارور به این مجموعه معرفی می‌شوند و اقداماتی برای دریافت وام و معرفی پزشک صورت می‌گیرد.

حضور عروس و دامادهای پولدار در جشن ازدواج آسان

این بانوی بسیجی با اشاره به اینکه طرح ازدواج آسان و پیوند فاطمی از سال ۹۷ با برگزاری دومین کنگره شهدای استان کرمان کلید خورد، اظهار می‌کند: همه زوج‌هایی که در جشن ازدواج آسان شرکت می‌کنند از افراد محروم جامعه نیستند، بلکه بخش عظیمی از آنها، عروس و دامادهایی هستند که تمکن مالی دارند، اما برای الگوسازی در جامعه در طرح ازدواج آسان شرکت می‌کنند.

رنجبر خاطرنشان می‌کند: هدف از اجرای برنامه ازدواج آسان این است که مسیر ازدواج برای جوانان آسان شود و در هزینه‌های گزاف ازدواج صرفه‌جویی کنند و این هزینه‌ها را صرف زندگی‌شان کنند.

وی همچنین محل ثبت‌نام زوج‌ها برای ازدواج آسان را پایگاه‌های مقاومت بسیج و مساجد سطح شهر ذکر می‌کند و می‌گوید: جشن پیوند فاطمی را طی دو سال گذشته همزمان با میلاد حضرت زهرا(س)، میلاد حضرت زینب(س) و سالروز ازدواج امیرالمومنین(ع) و حضرت زهرا(س) برگزار می‌کنیم.

رنجبر از همکاری اداره ثبت اسناد استان و سردفتران برای انجام عقد زوج‌ها و دانشگاه علوم پزشکی و مرکز بهداشت برای آزمایش‌های عروس و دامادها به‌‌صورت رایگان خبر می‌دهد و می‌افزاید: با همکاری اداره کل ورزش و جوانان هم کلاس‌های مشاوره قبل و حین ازدواج را برگزار کردیم و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، سازمان تبلیغات، دفتر امام جمعه، نمایندگی آستان قدس هم با ما همکاری کردند.

وی از خیران خواست تا برای برگزاری جشن عروسی، تهیه جهیزیه و اشتغال زوج‌های جوان از طریق شماره ۳۲۲۰۱۷۶ با دبیرخانه آیین پیوند فاطمی در تماس باشند.

مسؤول بسیج جامعه زنان سپاه ثارالله استان کرمان خاطرنشان می‌کند: برای جشن پیوند فاطمی شاهد همکاری بسیار خوب صنف گل‌فروشان برای گل‌آرایی ۱۵۰ ماشین عروس در شهر کرمان بودیم و به عروس خانم‌ها یک قواره چادر و کارت هدیه اهدا کردیم و ۶۳ زوج هم وام دریافت کردند.

مردم پای‌کار برنامه‌های حاج‌قاسم آمدند

دبیر کمیته خواهران ستاد ترویج مکتب شهید سلیمانی در بخش پایانی سخنانش از برنامه‌های این کمیته سخن به‌میان می‌آورد و ادامه می‌دهد: کمیته خواهران یکی از کمیته‌های ۱۷ گانه مراسم سومین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است و ظرفیت‌های مردمی بسیار خوبی پای کار آمدند.

رنجبر از برپایی ۳۰ موکب برای خواهران طی دهه مقاومت خبر می‌دهد و می‌افزاید: این موکب‌ها در زمینه‌های فرهنگی، زن و خانواده، افزایش جمعیت، تبیین منظومه فکری مقام معظم رهبری، خیاطی صلواتی، حجاب و عفاف، مشاوره مذهبی و مشاوره خانواده فعالیت کردند و موکب دانش‌آموزان هم با عنوان «فرشتگان سرزمین من» به زیبایی در حوزه عفاف و حجاب و اهدای شال و روسری فعالیت کرد.

وی ادامه می‌دهد: دیوارنویسی و طراحی سطح شهر از دیگر فعالیت‌های کمیته خواهران ستاد ترویج مکتب شهید سلیمانی بود و خطاطان جهادی پای کار آمدند و در دهه مقاومت ۴۲ دیوارنوشته را طراحی کردند.

روایتگری خانم‌های روس برای دختران کرمانی

رنجبر با اشاره به اجرای روایتگری در مدارس با استفاده از ظرفیت مبلغان داخل و خارج کشور بیان می‌کند: دو مبلغ خانم از روسیه هم برای دختران کرمانی روایتگری کردند.

وی عنوان می‌کند: همچنین ظرفیت‌های مردمی برای اسکان زائران خانم مردمی در کنار ادارات و ارگان‌ها پای کار آمدند و صحنه‌ای که برای ما جالب بود، اینکه افرادی خانه‌های شخصی خود را در اختیار زائران گذاشتند که از آنها تشکر می‌کنم، زیرا این اقدام آنها بسیار کارگشا بود و زائران هم استقبال کردند.

دبیر کمیته خواهران ستاد ترویج مکتب شهید سلیمانی استان کرمان بیان می‌کند: راه‌اندازی محافل قرآنی و ختم قرآن به نیت حاج‌قاسم و شهدا، اجرای پویش خانواده سلیمانی، آزادسازی زنان جرایم غیرعمد، نذر تدریس، همایش دختران حاج‌قاسم و مادران قاسم‌پرور و پیوند فاطمی از دیگر برنامه‌ها طی دهه مقاومت بوده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.