فلسفه مالیات بر خانه‌های لوکس کاهش فاصله طبقاتی است

0 2

فلسفه مالیات بر خانه‌های لوکس، بهبود رقم فعلی ضریب‌جینی و کاهش فاصله طبقاتی میان بخش‌های ارزان و گران قیمت کلانشهر هاست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از شادا، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت اقتصاد و دارایی در پاسخ به گزارش روزنامه عصر اقتصاد مورخ ۱۴۰۱/۱۰/۲۶  با عنوان ” افزایش نرخ تورم با دولت؛ مالیاتش با مردم” توضیح داد: اخذ مالیات از خانه های لوکس ابزاری مناسب در جهت ارتقای نظام مالیاتی و در راستای عدالت است و جزو پایه های مهم مالیاتی در حوزه مسکن به شمار می رود.

فلسفه مالیات بر خانه‌های لوکس، بهبود رقم فعلی ضریب‌جینی و کاهش فاصله طبقاتی میان بخش‌های ارزان و گران قیمت کلانشهر هاست؛ لذا با توجه به زیاد بودن فاصله قیمت مسکن در نقاط گران قیمت پایتخت و دیگر کلانشهرها با مناطق ارزان‌تر، می‌توان این شکاف را با نرخ‌های مالیاتی بازدارنده‌تری جبران کرد.

در بسیاری از کلان شهرها از جمله تهران واحدهای مسکونی وجود دارد که با صرف هزینه های هنگفت و غیر قابل توجیه ساخته شده اند که بسیاری از آنها خالی از سکنه هستند و با اخذ مالیات از خانه های لوکس تمایل برای ساخت این گونه ساختمان ها کاهش می یابد و از طرفی صاحبان آن نیز مجاب خواهند شد با قیمت معقول آنها را واگذار کنند و بر کاهش قیمت مسکن اثر خواهد گذاشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.