افزایش آمادگی مردم در مواجهه باحوادث مختلف نیاز جامعه است

0 8

سرپرست سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: آمادگی و آگاهی مردم برای مواجهه با حوادث مختلف باید بیش از پیش در کشور افزایش یابد.

به گزارش پایگاه  اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر‌به نقل از ایرنا؛ سرپرست سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: آمادگی و آگاهی مردم برای مواجهه با حوادث مختلف باید بیش از پیش در کشور افزایش یابد.

بابک محمودی سه‌شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در حاشیه سفر به شهرستان تربت جام در خراسان رضوی افزود:در گذشته شاهد بروز سرما و یخ‌ بندان‌های به مراتب سخت تر از امروز بودیم به گونه ای که روزها راههای ارتباطی روستاها با شهرها قطع می‌شد اما مردم آمادگی و توان راهبری خود و خانواده را داشتند.

وی ادامه داد: امروزه  متاسفانه با وجود انتقال برق و گاز به تمامی مناطق این توانمندی در مردم کاهش یافته است حال آن که همه ما باید بدانیم وجود وسایل گرمایشی متنوع در هر منزلی لازم است و باید آمادگی برای مدیریت شرایط برای یک تا ۲ روز را داشت ضمن این که انتقال انرژی به معنای حذف احتمال مشکل در این زمینه نیست.

سرپرست سازمان امداد و نجات هلال احمر با بیان این که کشور ما از مجموع ۴۰ بلای طبیعی شناخته شده تجربه و زمینه وقوع ۳۳ مورد را دارد گفت: این به معنای ضرورت آمادگی و توان تاب آوری دربرابر بلایای طبیعی است که لازمه آن آگاهی و افزایش توانمندی مردم در این رابطه است ضمن این که هنوز هم بلایای طبیعی به لحاظ قدرت از انسان جلوتر هستند.

محمودی با اشاره به وقوع سرما و برودت هوا طی روزهای اخیر در خراسان رضوی افزود: همزمان در پنج استان کشور درگیر مشکلات ناشی از برودت هوا و سرما بودیم. بحران واقعی این است که بر اثر سیل یا زلزله در کمتر از یک دقیقه افراد، خانه و محل امن خود را از دست می‌دهند و نیازمند تامین گرمایش، اسکان، خوراک و سایر نیازمندی‌ها به صورت همزمان هستند.

سرپرست سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: اقلام موجود در انبارهای امدادی برای بحران‌ها و حوادث حاد در نظر گرفته شده است هرچند در صورت صلاحدید مدیریت بحران کشور در زمان موثر و لازم مورد استفاده قرار می‌گیرد اما باید این آگاهی در مردم به وجود آید که امدادگران هلال احمر تمام تلاش خودرا برای همراهی و کمک به مردم در همه شرایط دارند.

محمودی افزود: جمعیت هلال احمر توان و امکان توزیع والور به تعداد همه خانواده‌های شهرستان که ۲۰۰ هزار خانوار هستند را ندارد اما به واسطه وظایف این جمعیت و تلاش برای انجام اقدامات بشردوستانه در جهت حمایت از خانواده‌های آسیب پذیر و نیازمند اقدام به تامین هشت هزار والور به درخواست مدیریت بحران استان کرد.

سرپرست سازمان امداد و نجات هلال احمر عملکرد این جمعیت در شهرستان تربت جام را بسیار مطلوب و قابل قبول عنوان کرد و گفت: در شرایط پیش آمده ناشی از قطعی گاز و برودت هوا نجاتگران و امدادگران هلال احمر تمام توان و تلاش خود را برای خدمت به مردم به کار گرفتند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.