اختصاص ۲.۳ میلیارد یورو به پروژه‌های زیست محیطی فولاد مبارکه

0 12

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: فولاد مبارکه بالغ بر ۲.۳ میلیارد یورو به پروژه‌های محیط زیستی اختصاص داده که رویکرد ارزشمندی است و امیدواریم الگویی برای صنایع کشور باشد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه امروز (پنجشنبه، ۲۹ دی‌ماه) در سفر یک روزه به اصفهان همزمان با روز هوای پاک، با حضور در فولاد مبارکه، پروژه‌های واحد اسمز معکوس ثانویه (RO۲) و تصفیه خانه استحصال پساب‌های شهری به همراه سیستم اولترافیلتراسیون (UR) این مجموعه را افتتاح کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در بازدید از این پروژه‌ها در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: تحریم های ظالمانه هرچند در برخی موارد به مردم فشارهایی را تحمیل کرده، اما در برخی موارد تبدیل به فرصت شده و آوردهایی که برای کشور داشته فوق‌العاده بوده است.

وی یکی از دستاوردهای تحریم‌ها را تکیه بر نیروهای داخلی و دانش بنیان‌ها دانست و گفت: دولت سیزدهم در همه ابعاد به ویژه محیط زیست از همه ظرفیت‌ها از جمله مجموعه‌های دانش بنیان استفاده می‌کند و این توصیه جدی به همه دستگاه‌های اجرایی کشور است.

سلاجقه با اشاره به دیدگاهی که در بین مردم وجود دارد مبنی بر اینکه فولاد مبارکه جزو صنایع آلاینده و آب بر است، تصریح کرد: مردم انتظار به حقی دارند که شفاف‌سازی انجام شود. بازدید امروز از این صنعت مادر باعث افتخار بود و کارهای زیربنای خوبی انجام شده است، به‌طوری که فولاد مبارکه در برنامه‌ریزی آینده بالغ بر ۲.۳ میلیارد یورو به پروژه‌های محیط زیستی اختصاص داده که رویکرد ارزشمندی است و مطمئنا تحقق پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به پروژه احداث تصفیه خانه استحصال پساب‌های شهری در فولاد مبارکه، گفت: پساب ۹ شهر جمع‌آوری و با اجرای این پروژه ۸ میلیون متر مکعب آب از پساب استحصال می‌شود و در فرایند بازچرخانی قرار می‌گیرد، ضمن اینکه انرژی به خوبی مدیریت شده و باقی مانده آب نیز نخواهد داشت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در  پروژه واحد اسمز معکوس ثانویه (RO۲) فولاد مبارکه نیز از دانش روز دنیا استفاده شده و این پروژه یکی از بزرگترین پروژه‌های تصفیه آب است که می‌تواند الگویی برای صنایع کشور باشد.

وی با اظهار امیدواری از ادامه رویکرد کاهش آلاینده‌های زیستی محیطی در فولاد مبارکه، گفت: امیدوارم در راستای مسئولیت‌های اجتماعی، شفاف‌سازی داده‌ها و اطلاعات نیز به‌صورت دائمی و مستمر تحت عنوان اتاق شیشه ای به مردم اطلاع رسانی شود که این رویکرد را روز هوای پاک به فال نیک می‌گیرم.

محمد یاسر طیب نیا، مدیرعامل فولاد مبارکه نیز اظهار کرد: فولاد مبارکه مولود انقلاب اسلامی و الگوی بنگاه‌داری کشور معرفی می شود. هدف گذاری جدید این مجموعه همراستا با سیاست دولت سیزدهم و انتظار مردم تبدیل به صنعت سبز و دوستدار محیط زیست است.

وی اعلام کرد: بالغ بر ۲.۳ میلیارد یورو پروژه های همراستا با حفظ محیط زیست و در جهت کاهش آلاینده‌ها در فولاد مبارکه تعریف شده است.

به گزارش ایسنا، طیب نیا با تاکید بر اینکه صنعت مغایرتی با حفظ محیط زیست ندارد، تصریح کرد: صنعت می تواند هم چرخ اقتصاد و اشتغال را به حرکت در آورد و هم معارض با سلامت جامعه نباشد و معین زندگی مردم باشد.
مدیرعامل فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: از جمله اقدامات فولاد مبارکه کاهش ۲ و نیم میلیون تن تولید CO۲ فقط با سرمایه گذاری بر پروژه های نیروگاهی است که ارمغان ارزشمندی برای کشور است و امیدواریم همه صنایع این جهت‌گیری را داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.