خرید ۲۷ هزار رأس دام در طرح خرید تضمینی از دامداران خراسان‌شمالی

0 23

خرید ۲۷ هزار رأس دام در طرح خرید تضمینی از دامداران خراسان‌شمالی

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد، مهدی شکاری، سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی خراسان‌شمالی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون ۲۶ هزار و ۶۵۸ راس دام سبک و ۷۶۹ راس دام سنگین و در مجموع  ۶۸۸ تُن گوشت قرمز با قیمت مصوب توسط پشتیبانی امور دام و اتحادیه ها با هدف حمایت از دامپروران و خرید دام مازاد در این استان خریداری و ذخیره سازی شد.

وی گفت: ارزش گوشت قرمز خریداری شده از دامپروران این استان گوشت ۱۴۸ میلیارد تومان است که با هدف تنظیم بازار و حمایت از تولید کننده و مصرف کننده ذخایر گوشتی در مواقع نیاز وارد بازار و عرضه خواهد شد.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی افزود: این استان با دارا بودن بیش از ۲ میلیون راس دام سبک و حدود ۸۰ هزار راس دام سنگین قطب دامپروری کشور محسوب می شود و معیشت بسیاری از مردم به این بخش گره خورده است.

وی افزود: خرید دام از پرواربندان بره و گوساله در قالب طرح خرید دام روستایی و عشایری در حال اجراست که در آن دولت برای حمایت از دامداران، بره و گوساله نر را با قیمت مصوب خریداری و کشتار می کند.

شکاری تصریح کرد: در این طرح دام خریداری شده، ذبح، قطعه بندی، بسته بندی و انجماد شده و گوشت حاصل ذخیره سازی می شود.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی افزود: خشکسالی و گرانی نهاده‌های دامی موجب شده تا دخل و خرج دامداران این خطه همخوانی نداشته باشد که در سفر رییس جمهور به استان جزو مهمترین مشکلات این قشر عنوان شد.

وی با بیان اینکه ۴۲ هزار و ۳۸۱ بهره بردار خراسان شمالی در بخش دام فعالیت دارند بیان کرد: بیشتر دامداران استان سنتی هستند و همراه نگهداری دام، کشاورزی خرده مالکی نیز دارند.

قیمت خرید حمایتی در هر استان براساس دستور العمل توسط کمیته های استانی به ریاست استاندار هر استان به عنوان رییس تنظیم بازار، اتحادیه ها، تعاونی ها و سایر دستگاه های مرتبط با توجه به نوع دام، وضعیت و قیمت موجود در استان تعیین می شود.

خراسان شمالی قطب دامداری و دامپروری کشور است و در این استان ۲ میلیون و ۳۶ هزار راس دام سبک شامل یک میلیون و ۷۲۳ هزار راس گوسفند، حدود ۳۱۳ هزار راس بز و ۸۱ هزار و ۸۸۰ راس گاو و گوساله، ۲ هزار ۳۵۰ نفر شتر و در مجموع ۸۴ هزار و ۲۳۰ راس دام سنگین و در مجموع حدود سه میلیون واحد دامی در استان نگهداری و پرورش داده می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.