رکورد واردات نفت چین از ایران و ونزوئلا

0 19

رکورد واردات نفت چین از ایران و ونزوئلا

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، واردات نفت خام چین از مالزی در ماه دسامبر ۲۰۲۲ به رکورد ۱٫۳ میلیون بشکه در روز رسیده است و در نتیجه این کشور که تولید نفت آن ۳ برابر کمتر از بزرگ ترین تامین‌کنندگان نفت چین است، پس از عربستان و روسیه قرار گرفته است.

بر اساس آمار گمرک چین، واردات نفت خام چین از مالزی در آخرین ماه سال ۲۰۲۲ از کشورهای عضو اوپک نظیر عراق و امارات پیشی گرفته است.

حجم واردات نفت خام چین از مالزی از متوسط تولید روزانه این کشور جنوب شرق آسیا در بازه ۹ ماه ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۲، ۳ برابر بیشتر است.

از اینرو، بسیاری از تحلیلگران معتقدند که بخش عمده ای از نفت وارداتی از مالزی (کشوری که قطب انتقال کشتی به کشتی نفت است) در حقیقت به تولیدکنندگان تحت تحریمی نظیر ایران، ونزوئلا یا روسیه تعلق دارد.

به طور کلی، پالایشگاه‌های مستقل چینی، بابت نفت تحریم ‌شده نگرانی ندارد چراکه اولویت آنها خرید نفت خام با قیمت پایین و کسب سود خوب از پالایش آن است.

تحقیق ها و بررسی های مختلف طی سال‌های گذشته نشان داده است که چین همچنان به خرید نفت ایران و ونزوئلا که غالبا با عنوان نفت مالزی یا عمان فروخته می‌شود، ادامه می دهد.

ونزوئلا نیز از اسناد جعلی و نفتکش های مرتبط با ایران استفاده می کند و برای حمل نفت ایران در گذشته شناخته شده است. تحقیقات نشان می دهد، کاراکاس نفت خود را با نام نفت مالزی در اسناد به پالایشگاه های چینی می فروشد.

آمارهای گمرک چین در مقاطعی در سال گذشته نشان داد، واردات از مالزی به قدری زیاد است که تحلیلگران و ناظران معتقدند که چین همچنان به واردات نفت تحریم شده از عمان یا مالزی ادامه می‌دهد.

با این حال، با وجود افزایش خرید نفت از روسیه از سوی چین، عربستان همچنان بزرگ ترین تامین‌کننده نفت این کشور در سال ۲۰۲۲ بوده است. روسیه دومین تامین‌کننده نفت چین به شمار می رود.

همچنین پیش از  این رویترز با استناد به شرکت‌های رهگیری خطوط کشتیرانی اعلام کرده بود، صادرات نفت ایران در ۲ ماه پایانی سال ۲۰۲۲ افزایش یافته و به بیشترین میزان ۳ سال گذشته رسیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.