تجلیل از فعالان اقتصادی قانونمند و خوش حساب

0 7

آیین تجلیل از فعالان قانونمند و پیشتاز اقتصاد ایران و رونمایی از سامانه تشخیص و تشویق فعالان اقتصادی قانونمند و خوش حساب «تراز» روز دوشنبه هفته جاری با حضور معاون اول رئیس جمهور و وزیر امور اقتصادی برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از شادا علی ملکی دبیر این آیین در خصوص برگزاری این همایش که با هدف حمایت از بخش خصوصی اجرا می سود توضیح داد: «تزار» طرحی است که برای حمایت و تشویق از شرکت های خوش حساب و خوشنام بخش خصوصی تعریف شده است؛ این نام توسط وزارت اقتصاد از این جهت برای این همایش و طرح انتخاب شده که بتوان شرکت های فعال بخش خصوصی که در تزار تجاری ایران با معیارهای مختلفی چون مالیات، نظام بانکی، واردات، صادرات، سرمایه گذاری و اشتغال زایی اصطلاحا خوش حساب هستند را شناسایی و به آنها خدمات ویژه در همه بخش های یاد شده، ارائه دهد.

وی در ادامه بیان کرد: در این همایش ۲۰۰ شرکت منتخب از بخش خصوصی دعوت شده‌اند که قرار است از ۱۰ شرکت برتر تقدیر شود.

دبیر همایش متذکر شد که، در این همایش دکتر محمد مخبر، معاون اول رییس جمهوری، سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی و معاونان این وزارتخانه حضور دارند و قرار است لوح تقدیر توسط معاون اول رییس جمهوری به شرکت های برتر اهدا شود.

مشاور وزیر اقتصاد همچنین عنوان کرد: شعار این آیین «رسم درستکاری» است، از این جهت که در بررسی عملکرد شرکت های منتخب این همایش کارنامه ای مثبت از نظر اقتصادی و عملیاتی دیده شده که سبب انتخاب آنها به عنوان خوشنام و خوش حساب شده است.

ملکی همچنین تأکید کرد: شرکت های منتخب در این همایش همه از بخش خصوصی انتخاب شده اند، البته برخی شرکت های عمومی با عملکرد مناسب نیز حضور دارند اما محور آن تقدیر ویژه از شرکت های صرفا خصوصی است که بدون ارتباط و یا کمک دولت عملکرد مناسب داشته اند.

وی اضافه کرد: ما در این همایش این پیام را به بخش خصوصی می دهیم که وزارت اقتصاد به سمت خصوصی سازی واقعی در حال حرکت است، یعنی به سمت بنگاه هایی می رود که بدون ارتباط و کمک دولت و صرفا با سرمایه خود به جایگاه مناسب رسیده اند و قرار است این حمایت ها از سوی این وزارتخانه ادامه پیدا کند.

دبیر همایش «تراز» سپس افزود: همایشی مانند «تراز» می تواند یک مشوق برای شرکت ها و بنگاه های خصوصی باشد اما نکته اصلی موثر بر عملکرد این شرکت ها دوام و پایداری این برنامه هاست، به شکلی که به صورت یک برنامه بلندمدت و در چارچوب آن، شرکت‌های موفق، تحت حمایت‌های وزارت اقتصاد و شخص وزیر در بخش هایی مانند گمرک و مالیات بمانند.

وی در پایان با تأکید بر این نکته بیشتر این شرکت ها تولیدی هستند،گفت: شرکت های برتر تولیدی نباید برای واردات مواد اولیه در گمرک معطل شوند تا خط تولیدشان دچار وقفه شود، یا در بخش مالیات اگر معوقه و یا جریمه هایی داشته باشند درچارچوب قانون و در حد امکان وزارت اقتصاد با این شرکت های کاملا همکاری می کند اما نکته اصلی این است که شبکه چنین مشوق هایی باید به صورت کامل و مداوم ادامه یابد تا بر عملکرد بخش خصوصی تاثیر گذار باشد و شاهد شکوفایی بیشتر این بخش باشیم.

بر اساس این گزارش همایش «تراز» روز دوشنبه هفته جاری (سوم بهمن ما ۱۴۰۱) از سوی وزارت اقتصاد در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.