پژوهشگر عراقی: آمریکا به بهانه‌های واهی، مانع از عرضه دلار در عراق می‌شود

0 25
پژوهشگر عراقی: آمریکا به بهانه‌های واهی، مانع از عرضه دلار در عراق می‌شود

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، عباس الجبوری رئیس مرکز مطالعات «الرفد» عراق امروز شنبه گفت که آمریکا با اهرم فشار دلار در پی سرنگونی دولت محمد السودانی نخست وزیر عراق است.

الرفد به پایگاه خبری المعلومه گفت: آمریکا هدف معینی برای خود تعیین می‌کند و برای تحقق آن می‌کوشد. زمانی که داعش را آورد، نتوانست عراق را اشغال و سرنگون کند، تا حد ممکن، در برابر تحولات داخلی ایستاد.

وی ادامه داد: به ۲۰۰۳ باز می‌گردیم؛ زمانی که [آمریکا] با مجوز غیر قانونی وارد عراق شد و با حمله وحشیانه، زیرساختها را نابود کرد. واشنگتن به وعده‌های خود عمل نکرد و هیچ طرحی برای بازسازی عراق ندارد.

این پژوهشگر عراقی خاطر نشان کرد، آمریکا زمانی که احساس کرد، گروههای سیاسی کنونی در عراق، دارای اراده و قدرت تصمیم‌گیری هستند، راههای دیگری در پیش گرفت و با شکست در جنگ نرم و نظامی در داخل عراق، از اهرم دلار استفاده کرد.

الفرد تصریح کرد، بانک مرکزی آمریکا، کنترل عرضه دلار را در اختیار دارد، ولی به بهانه‌های واهی مربط به بدهیهای عراق، مانع از عرضه می‌شود؛ زیرا آمریکا در تلاش است دولت السودانی را سرنگون کند و ملت عراق را علیه آن بشوراند.

در همین ارتباط، هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح عراق اخیرا درباره نرخ دلار در عراق گفت: به خاطر اینکه ذخایر دلاری بانک مرکزی عراق در فدرال رزرو آمریکا قرار دارد، عراق استقلال اقتصادی ندارد. همه می‌دانند که چگونه آمریکاییها از دلار به عنوان سلاحی برای گرسنه نگه داشتن ملتها استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه آمریکاییها بیشترین فشار را به عراق وارد می‌کنند تا مانع از روابط این کشور با اروپا و کشورهای جهان شود، تصریح کرد، شرکتهای فرانسوی باید در عراق سرمایه‌گذاری کنند و در اجرای پروژه‌های بزرگ خدماتی و راهبردی شرکت داشته باشند که می‌تواند زیرساختهای این کشور را توسعه دهد.

در همین ارتباط، علی الفتلاوی از رهبران ائتلاف الفتح عراق اخیرا تأکید کرد که آمریکا عامل اصلی افزایش قیمت دلار در بازارهای عراق است. وی از محمد السودانی نخست وزیر عراق خواست که توطئه جدید آمریکا را برای ملت عراق فاش کند؛ توطئه‌ای که این بار خود را در افزایش قیمت دلار نشان داده است.

وی گفت که بحران تداوم افزایش قیمت دلار در برابر دینار عراق، توطئه آمریکاست تا از این طریق بتواند این کشور را تسلیم اراده خود کند.

این سیاستمدار عراقی خاطر نشان کرد، علت اصلی افزایش قیمت دلار این است که فدرال رزرو آمریکا، نقل و انتقال داراییهای عراقی را به ۱۰% کاهش داده است؛ لذا درآمدهای فروش نفت عراق، به بانک جهانی داده می‌شود و این بانک آن را تحویل فدرال رزرو آمریکا می‌دهد.

الفتلاوی از گروههای سیاسی عراق خواست موضعگیری کنند تا این کشور «مستقل باشد و این حق را داشته باشد که بتواند در داراییهای خود تصرف کند و به همین دلیل باید معامله با دلار نیز در عراق کنار گذاشته شود».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.