دیدار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با رئیس جمهور ازبکستان

0 4

دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز (سه شنبه) با شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان در محل دفتر ریاست جمهوری این کشور دیدار و درباره آینده روابط دوجانبه، موضوعات منطقه ای و بین المللی مذاکره و تبادل نظر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت؛ دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان عصر روز سه شنبه با شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان در محل دفتر ریاست جمهوری این کشور دیدار و درباره آینده روابط دوجانبه، موضوعات منطقه ای و بین المللی مذاکره و تبادل نظر کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با رویکردی آینده نگرانه به محورهای اصلی روابط دو کشور از جمله سفر آتی رئیس جمهور ازبکستان به تهران، سفر رئیس مجلس قانون گذاری ازبکستان به کشورمان در بهار سال آینده، برگزاری دومین کمیسیون مشترک همکاری‌های امنیتی در تهران و برگزاری پانزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ازبکستان اشاره نمود و خواستار گسترش مناسبات بازرگانی و اقتصادی میان دو کشور شد. وی امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی را برای گسترش روابط لازم دانست و همچنین اجرایی نمودن اسناد هجده گانه امضا شده در جریان سفر رئیس جمهور محترم کشورمان به سمرقند برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو سازمان سازمان شانگهای را مورد تاکید قرار داد.

رئیس جمهور ازبکستان ضمن ابلاغ سلام به مقام معظم رهبری و رئیس جمهور کشورمان، از دعوت رسمی‌ برای سفر به جمهوری اسلامی ایران استقبال نمود و روابط دو کشور درحوزه‌های مختلف را رو به پیشرفت و گسترش دانست. وی تشکیل کمیته ی مشترک وزارتخانه‌های امور خارجه برای آماده سازی نقشه راه همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور را درخواست نمود.
رئیس جمهور ازبکستان همچنین پیشرفت های کشورمان در حوزه‌های علمی و صنعتی را علیرغم تمامی تحریم ها و موانع تحسین نموده و کسب تجربیات ارزنده کشورمان را در حوزه‌های فناوری و صنعتی و شرکت های دانش بنیان برای ازبکستان مفید ارزیابی و بر اجرایی نمودن اسناد امضا شده در اجلاس سمرقند تاکید نمود. وی چشم انداز روابط میان دو کشور را روشن و امید بخش خواند.
آقای میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان، موضوع افغانستان را دغدغه و درد مشترک کشورهای همسایه‌های این کشور دانست و اعلام نمود به زودی نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تاشکند برای بررسی و تبادل نظر در مورد وضعیت این کشور تشکیل خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.