راه اندازی اولین موزه بازار طلا در یزد

0 3
راه اندازی اولین موزه بازار طلا در یزد

 عبدالمجید عربی، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی این استان در گفت و گو با خبرنگار فارس از یزد، بابیان این‌که طی دو سال گذشته، یزد به‌ عنوان شهر ملی طلا و زیورآلات معرفی شده است، اظهار کرد: ملی شدن یزد به‌عنوان شهر طلا و جواهر مقدمه‌ای برای ثبت جهانی آن است.

وی افزود: یکی از ملزومات ثبت جهانی یزد، ایجاد موزه‌های مرتبط با طلا و جواهر است که در خصوص این مهم، باید اقدام کنیم.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی یزد به ایجاد اولین موزه بازار طلا در یزد اشاره کرد و گفت: هر مغازه در بازار زرگری یزد تبدیل به موزه‌ای از اشیای مرتبط با طلا و جواهر خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که زرگری در یزد عمدتاً میراث پدری و شغل پدری است، گفت: بسیاری از زرگران یزدی ابزارآلات و وسایل مربوط به این هنر صنعت را از گذشته تاکنون حفظ کرده‌اند که قابلیت نمایش برای علاقه‌مندان را دارد.

عربی با اشاره به نمایش طلا و جواهرات با قدمت، همراه با شناسنامه معرفی اثر تصریح کرد: نمایش مکتوبات و نسخ مربوط به زیورآلات نیز همراه با شناسنامه معرفی، نمایش تصویر و تمثال بزرگان و مفاخر حوزه زیورآلات همراه با زندگینامه جزو ملزومات شکل‌گیری موزه است که در خصوص گردآوری و پایش آثار اقدام می‌کنیم.

وی به همراهی اتحادیه طلا و جواهر یزد به این مهم تأکید کرد و گفت: خوشبختانه ذی‌نفعان به‌ ویژه اتحادیه طلا و جواهر همراهی بسیار خوبی را از قبل در خصوص ثبت ملی شهر یزد به‌عنوان شهر ملی طلا و جواهر داشته و به اهتمام این مجموعه در مابقی برنامه‌ها نیز بسیار دلگرم هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.