۱۰ میلیون درخت در چهارمحال و بختیاری کاشته می‌شود

0 15
۱۰ میلیون درخت در چهارمحال و بختیاری کاشته می‌شود

فخرالدین کریم‌زاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد گفت: در سال جاری با کمک بخش خصوصی و منابع طبیعی استان ۷۰۰ هزار اصله نهال جنگلی در استان توزیع و کاشته می‌شود.

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری افزود: رئیس جمهور دستوری مبنی بر اجرای نهضت مردمی کاشت یک میلیارد درخت طی چهار سال آینده در کشور را صادر کردند که سهم استان ما از این رقم ۱۰ میلیون درخت است که ۷۰۰ هزار اصله آن امسال تولید و توزیع می‌شود.

وی ادامه داد: اجرای این طرح بزرگ که در راستای افزایش پوشش گیاهی و حفاظت آب و خاک انجام می‌شود مشارکت مردم، سازمان‌های مردم‌نهاد، شوراها، دهیاری‌ها، شهرداری‌ها و دیگر دستگاه‌های مرتبط و عضو کارگروه نهضت سبز را در تولید، توزیع و کاشت نهال و به ویژه در مراحل حفاظت و مراقبت از درختان پس از کاشت می‌طلبد.

کریم‌زاده بیان داشت: بیشترین نهال کاشته شده در سال‌های اخیر در سال ۸۹-۹۰ بوده که ۱۰۰ هزار نهال تولید شد اما پس از آن به دلیل خشکسالی و کمبود آب، این تعداد به ۶۰ هزار و حتی سال گذشته به ۳۰ هزار اصله نهال رسید اما امسال نیز با توجه به موقعیت اقلیمی و شرایط جوی استان دوباره تولید نهال در دستور کار قرار گرفته است.

معاون فنی منابع طبیعی استان بیان کرد: تعداد حدود ۱۰ هزار اصله نهال در راهپیمایی ۲۲ بهمن و مابقی نهال‌های موجود در نهالستان‌های اداره کل منابع طبیعی و نهالستان‌های خصوصی طرف تفاهم در هفته منابع طبیعی میان مردم توزیع می‌شود.

وی به پویش «نذر سبز مادری» نیز اشاره کرد و گفت: طی این پویش به کمک روحانیون، گروه‌های جهادی و فعالان مساجد و سازمان‌های مردم‌نهاد بذر بادام کوهی در کنار بقاع متبرکه و مساجد کاشته می‌شود.

کریم‌زاده با بیان اینکه با توجه به موقعیت اقلیمی خشک و نیمه‌خشک استان ماندگاری بذر نسبت به نهال بیشتر است، افزود: در این پویش قرار است میزان ۴۰۰ کیلوگرم بذر گونه‌های مختلف بادام شامل بادام تلخ، بادام کوهی، ارژن و اسکوپاریا با هدف گسترش فضای سبز در استان کاشته شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.