طرح موسوم به مجازات افراد مشهور، صرفا نظر یکی از نمایندگان است و نظر مجلس نیست/ ثبت طرح به این معنا نیست که قانون شده است

0 9

علی نادری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به خبری مبنی بر اینکه مجلس شورای اسلامی طرحی در دستور کار دارد برای مجازات افراد مشهور به دلیل اظهارنظر پیش از اعلام موضع مقامات رسمی، گفت: اساسا چنین طرحی در نوبت بررسی صحن علنی وجود ندارد و صرفا در حد ثبت است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس در خصوص روند بررسی طرح‌ها در مجلس توضیح داد: از آنجایی که مجلس در بحث نظارت و قانونگذاری قائم به نماینده است، تمام نمایندگان می توانند روزانه ۱۰ ها طرح را ثبت کنند، نکته در این است که ثبت طرح به این معنا نیست که این موضوع، تبدیل به قانون شده باشد.

وی با تاکید براینکه ثبت طرح ها، نظر مجلس نیست، بیان کرد: وقتی طرحی ثبت می شود، معاونت قوانین با نگاه کارشناسی آن را بررسی می کند، در واقع ثبت طرح، پیش‌فرض است و اگر از سوی معاونت قوانین تایید شود تازه نماینده طراح می تواند طرح مذکور را برای امضا به سایر نمایندگان ارسال کند و سپس در کمیسیون مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد که این خود روندی دیگر دارد. 

این نماینده مجلس گفت: در کمیسیون از کارشناسان مرکز پژوهش ها و دستگاه های مرتبط دعوت می شود تا نظر کارشناسی بدهند، سپس جمع بندی می شود و برای بررسی نهایی در نوبت دستورکار صحن علنی قرار می گیرد، در صحن نیز نمایندگان نظر کارشناسی می دهند و پس از تصویب به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

عضو هیات رئیسه مجلس با اشاره به روند بررسی طرح در قوه مقننه، تاکید کرد: از این رو ثبت طرح به معنای این نیست که کل مجلس با آن موافق هستند و به قانون تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، اخیرا در برخی رسانه ها از قول یکی از نمایندگان گفته شده است که مجلس شورای اسلامی طرح جدیدی را برای مجازات اظهارنظر افراد مشهور پیش از مقامات رسمی را دنبال می کند که این طرح، موضع مجلس نیست./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.