گفت و گوی رئیس مجلس بورکینافاسو با رئیس مجلس شورای اسلامی

0 6

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به الجزائر، دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه، ۱۰ بهمن ماه) در حاشیه برگزاری هفدهمین اجلاس اتحادیه پارلمانی کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی که در الجزیره پایتخت الجزائر برگزار شد، با عثمان بوگوما رئیس مجلس بورکینافاسو، دیدار و گفت و گو کرد.

دکتر قالیباف در این دیدار ضمن ابراز امیدواری از اثربخش بودن این اجلاس در تعمیق روابط دوجانبه، با اشاره به توضیحات رئیس مجلس بورکینافاسو در خصوص حضور تروریست ها در این کشور تصریح کرد: متأسفانه مباحث تروریستی در کشورهای اسلامی از سوی کشورهای خارجی و فرامنطقه ای در حال توسعه است و تجربه ما نشان می دهد که برای حل این موضوع باید بر مردم همان کشور متمرکز شد و در آن هیچ تردیدی نکرد.

وی در ادامه با بیان اینکه مبارزه با تروریسم هیچ راهی جز تکیه بر مردم ندارد، عنوان کرد: البته حتما نیاز به آموزش و تجهیزات است اما همه اینها باید از سوی مردم صورت بگیرد. این مطلب را بر اساس یک تجربه درازمدت به شما می گویم.

وی همچنین خواستار ارتباطات پارلمانی دو کشور و تشکیل گروه‌های دوستی مشترک پارلمانی بین دو کشور شد.

عثمان بوگوما نیز در این دیدار ضمن تشکر از حمایت جمهوری اسلامی ایران در حوزه آموزش و بهداشت، گفت: در سال ۲۰۲۱ میزبان وزیر امور خارجه ایران بودیم و برای همکاری با شما در همه حوزه ها اعلام آمادگی می کنم.

رئیس مجلس بورکینافاسو در ادامه با اشاره به شرایط سخت این کشور و درگیری با تروریسم که ۴۰ درصد این کشور را تصرف کرده است، اظهار داشت: آنها به دروغ خود را مسلمان می خوانند در حالی که در واقع کافر هستند.

وی با بیان اینکه مجلس قانونگذاری وظیفه برگزاری انتخابات و اصلاح دولت را برعهده دارد اضافه کرد: معتقدیم که بهتر است یک گروه دوستی پارلمانی بین دو کشور ایجاد شود تا روابط را مدیریت کند.

رئیس مجلس بورکینافاسو درباره مبارزه با تروریسم گفت: دولت ما مبتنی برمردم بوده و از این ظرفیت برای مبارزه با تروریسم استفاده می کند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.