نارضایتی عربستان سعودی از نقش عمان در مذاکرات یمن

0 5

نارضایتی عربستان سعودی از نقش عمان در مذاکرات یمن

وبسایت اطلاعاتی اینتلیجنس آنلاین در گزارشی به نقش عمان در یمن و ناراحتی عربستان سعودی از این موضوع پرداخت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وب سایت اطلاعاتی  «اینتلیجنس آنلاین»  در گزارشی به نقش عمان در یمن و نارضایتی عربستان سعودی از این اقدام اشاره کرد.

 وب سایت «اینتلیجنس آنلاین»  با انتشار مقاله‌ای با عنوان «محمد النعمانی، رئیس دفتر سلطنتی عمان وارد خط میانجیگری در مذاکرات یمن شد»، به نقش مهم عمان در مذاکرات پرداخت و اینکه چگونه این نقش منجر به آزردگی شدید عربستان سعودی می‌شود.

 بر اساس گزارش این وب‌سایت، در حالی که درگیری در یمن وارد هشتمین سال خود می‌شود، مسقط تلاش می‌کند نقش خود را به عنوان یک میانجی اصلی حفظ کند، موضوعی که باعث آزردگی عربستان سعودی  شده است؛ چراکه می‌خواهد خود  این روند را  هدایت کند.

در ادامه این گزارش آمده است: «محمد النعمانی» رئیس دفتر سلطنتی عمان، ۱۰ ژانویه هیئتی از افسران اطلاعاتی را برای ملاقات با مقامات انصارالله به صنعا اعزام کرد، ابتکاری که نشان دهنده تمایل النعمانی برای باقی ماندن به عنوان میانجی اصلی در درگیری یمن است.

 وب سایت مذکور تاکید کرد:« اقدامات مسقط،  ریاض را آشفته کرده است ، تا جایی که این ماه یک کانال ارتباطی مستقیم با  انصارالله ایجاد کرد».

«اینتلیجنس آنلاین»  تاکید کرد: « گرچه عمان و عربستان سعودی از زمان روی کار آمدن «هیثم بن طارق»  سلطان عمان به هم نزدیکتر شده‌اند؛ اما دیپلمات‌های عربستان سعودی مسئول پرونده یمن شکایت دارند که عمان به جای میانجیگری، از انصارالله یمن  به طور غیررسمی حمایت می‌کند».

دو هفته گذشته  «مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن بر اهمیت نقش عمان و تمایل آن بر پیشبرد روند صلح در یمن تاکید کرد.

مهدی المشاط در دیدار با «صادق ابوراس» رئیس کنگره عمومی «خلق»، در خصوص تحولات رایزنی‌هایی که میان صنعا و هیئت عمانی انجام شد، گفت‌وگو کردند.

«ضیف الله الشامی»  وزیر اطلاع رسانی دولت نجات ملی یمن در گفت وگو با المیادین در خصوص میانجیگری هیئت عمانی اعلام کرد که وضعیت انسانی در یمن اولویت است. این هیئت به پیشرفت میانجیگری خود خوش بین است و جدی و خالصانه برای حل بحران تلاش می‌کند؛ اما تصمیم برعهده طرف مقابل است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.