استفاده از ظرفیت نخبگان ایثارگر برای حل مشکلات ایثارگران

0 8

معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شامگاه پنجشنبه ۱۳ بهمن ماه در ادامه سفر به استان خراسان جنوبی در برنامه زنده «گفتمان هفته» شبکه استانی خاوران بر استفاده از ظرفیت نخبگان ایثارگر برای حل مشکلات ایثارگران تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از بنیاد شهید و امور ایثارگران، دکتر سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به اهداف سفر استانی در پایان هر هفته، گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران وظیفه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و تکریم و سپاسگزاری از ایثارگران را به عهده دارد. ایثارگران در سراسر کشور حضور دارند و در سفرهای استانی میز خدمت برای پاسخگویی و رسیدگی به امور ایثارگران با حضور مدیران ستادی فراهم می‌شود. در این سفر در برنامه‌ بزرگداشت پدران آسمانی به مناسبت تولد امیر‌المومنان (ع) شرکت کردم که فرزندان شهدا یاد پدران عزیرشان را گرامی داشتند.
معاون رئیس جمهور افزود: معاونان بنیاد در برنامه میز خدمت استان‌ها حضور می‌یابند، این میز خدمت برای ارتباط جامعه ایثارگری با ستاد بنیاد است تا فرصتی برای پیگیری مشکلات فراهم شود علاوه بر این نظارت میدانی برای اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های ابلاغی انجام می‌شود. دو نشست از جمله نشست شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت استان نیز برگزار می‌شود که مسائل حوزه ایثارگران و دستگاه‌های اجرایی در این نشست پیگیری می‌شود، نشستی نیز با حضور نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر برای دریافت دیدگاه‌های آن‌ها در حوزه‌های مختلف برگزار می‌شود و علاوه بر این دیدار با والدین شهدا و جانبازان در دستور کار قرار دارد.
 
استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد اولویت‌های بنیاد در مورد ایثارگران گفت: بنیاد در حوزه ترویجی کار هماهنگی را انجام می‌دهد و به‌کارگیری ظرفیت‌های اجرایی و مردمی برای پشتیانی از ترویج فرهنگ ایثار و شهادت از دیگر اولویت‌ها است و شوراهایی در این زمینه فعال شده است، در حوزه خدمات‌رسانی به ایثارگران تمرکز بر روی تأمین اشتغال و مسکن ایثارگران است.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی در رابطه با شعار ایام دهه فجر که به نام «ایران استوار، ۴۴ سال افتخار» مطرح شده است، گفت: اساس این شعار بر پایه فرهنگ ایثار و شهادت استوار است. اگر این انقلاب استوار است به مدد فداکاری و به خاطر مجاهدت ایثارگران است. ما وظیفه داریم که به مردم نشان دهیم کسانی هستند که خود را فدای جامعه و مکتب کردند.
 
ارائه خدمات الکترونیکی به ایثارگران
معاون رئیس جمهور گفت: یکی از برنامه‌های اساسی در راستای تسهیل ارتباط دولت و مردم و ایجاد شفافیت ایجاد سازوکار هوشمند است که در بنیاد شهید و امور ایثارگران ۱۰۵ کد خدمت داریم اما میزان بهره‌وری آن ۳۳ درصد است و یکی از دلایل این بهره‌وری این است که خروجی بنیاد از دستگاه‌ها در اختیار بنیاد نیست مثلاً در خدمات مسکن، زمین را وزارت راه و شهرسازی در اختیار بنیاد قرار می‌دهد و وام آن را بانک پرداخت می‌کند لذا ارتباط بین سازمانی کار مشکلی است.
وی افزود: نکته دوم سواد استفاده از ابزار هوشمند است، میانگین سن جامعه هدف ما بالای ۶۰ سال است که برای همین برخی از ابزار ما به شکل گذشته است ولی ما خدمتی داخل بنیاد نداریم که الکترونیک نباشد و در تلاش هستیم که تعداد این خدمات تا ۱۳۷ خدمت اضافه شده و این خدمات نیز به تدریج هوشمند شود. برخی دستگاه‌ها گواهی‌های هوشمند صادر می‌کنند اما برخی دستگاه‌ها اصرار دارند که اسناد کاغذی با مهر قرمز ارسال شود البته دولت برای ایجاد هوشمندسازی تلاش کرده است تا خلأها از بین رود و مشکلات برطرف شود.
 
استفاده از ظرفیت‌ها و نظرات کارشناسی نخبگان ایثارگر
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص استفاده از ظرفیت نخبگان ایثارگر، گفت: بنیاد در چند سطح کار می‌کند، نیاز کشور به دریافت نظرات نخبگان است که در مرکز دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر دبیرخانه ایجاد شده است که بیش از ۱۰۰ تشکل عضو هستند و در حوزه‌های مختلف به عنوان مثال در مورد برنامه هفتم توسعه از نظرات کارشناسی استفاده می‌شود.
وی افزود: در راستای احیای مردمی‌سازی اقدامات دولت، فعالیت‌های فرهنگی، مددکاری و خدمات بهداشت و درمان از ظرفیت نخبگان اعم از کار داوطلبانه و غیرداوطلبانه استفاده می‌کنیم. تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شده است که فرصتی برای ایثارگران به منظور فعالیت‌های استارت‌آپی فراهم شود و بنیاد شهید و امور ایثارگران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این زمینه به صورت مشترک کار می‌کنند. بنیاد از اشتغال و کارآفرینی حمایت می‌کند و اولویت با اشتغال دانش‌آفرین و دانش‌بنیان است زیرا توجه در این حوزه می‌تواند سرعت رشد اقتصادی بیشتری ایجاد کند که مبتنی بر دانش و تمرکز بر سرمایه و حمایت مالی است. ما در همه استان‌ها خانه خلاق ایجاد کردیم که یک فرصت برای ایثارگران است که کار استارتاپی انجام ‌دهند.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی در خصوص فعالیت‌های حوزه فرهنگی بنیاد، گفت: در حوزه فرهنگی در بخش دو بخش فعالیت می‌شود. معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد کار ثبت خاطرات خانواده‌های ایثارگران را انجام می‌دهد و سامانه اسناد به زودی رونمایی می‌شود، ثبت و ضبط آثار شهدا و ایجاد موزه، انجام کارهای فاخر در حوزه موسیقی، چاپ کتاب، ترجمه کتاب به زبان‌های مختلف، هنرهای نمایشی و ساخت فیلم سینمایی از این برنامه‌ها است و در شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت تلاش می‌کنیم با به‌کارگیری ظرفیت‌های همه دستگاه‌ها و اقدامات مردمی و اقدامات رسانه‌ای، برگزاری یادواره و کنگره و ساخت فیلم کار را جلو ببریم.‌
 
وضعیت اشتغال و مسکن ایثارگران استان خراسان جنوبی
معاون رئیس جمهور با ارائه گزارشی از وضعیت اشتغال ایثارگران در استان خراسان جنوبی گفت: در این استان ۹۱۶ بیکار داریم، ۲۲۰ نفر استخدام شدند و طبق بند ج ماده ۸۷ قانون برنامه ششم استخدام فرزندان شهدا و جانبازان بالای ۷۰ درصد تعداد ۷۵ نفر جزو این گروه هستند، ۲۴۵ نفر هنوز جذب نشده‌اند و این تعداد از افراد جذب شده بیشتر است.
وی افزود: در مورد تبدیل وضعیت ایثارگران تعداد ۸۳۵ ایثارگر مشمول باید تبدیل وضعیت می‌شدند که از این تعداد ۷۵۷ نفر تبدیل وضعیت شدند و تعداد ۷۸ نفر باقی مانده‌اند که این موضوع را دنبال می‌کنیم. در اعطای تسهیلات اشتغال در مجموع ۱۲۸ میلیارد تومان طبق مصوبه اعتبار دریافت شده که توسط استاندار و مدیران برای تبدیل شدن به شغل پیگیری خواهد شد.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی با ارائه آماری از وضعیت مسکن ایثارگران استان خراسان جنوبی گفت: در حوزه مسکن ایثارگران استان خراسان جنوبی کم‌کاری شده است و از ۴ هزار و ۷۲۰ ایثارگر که باید خدمات مسکن دریافت می‌کردند، فقط به ۵۰۰ ایثارگر خدمات مسکن داده شده است و در این زمینه عقب‌ماندگی داریم.
وی افزود: امیدواریم در طرح جهش مسکن بر اساس مصوبات ۵ درصد از تمامی واحد‌های ساخته شده به ایثارگران اختصاص پیدا کند و از استاندار می‌خواهیم برای تأمین زمین شهری همکاری لازم صورت گیرد و با ارائه زمین انبوه‌سازان اقدام به ساخت مسکن کنند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در مورد روش ارتباط ایثارگران با بنیاد خاطرنشان کرد: ما روش‌های مختلف برای ارتباط با عزیزان ایثارگر داریم که آنها با ما تماس بگیرند، تماس با مرکز هاتف به صورت حضوری، تلفنی و سامانه الکترونیک است، اگر شخصی در سامانه ایثار درخواست دیدار حتی با رئیس بنیاد و هر کدام از معاونان را داشته باشد تقاضای خود را ارسال می‌کند که به این درخواست رسیدگی می‌شود. اداره کل خاصی در بنیاد در این زمینه ایجاد شده است و تنها سازمانی هستیم این اداره کل را به جز اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل ایجاد کرده است.
دکتر قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: پاسداشت فرهنگی و حفظ ایثار و شهادت باعث حفظ عزت جامعه می‌شود، ما اسطوره‌هایی مثل رستم داریم اما شهدا افسانه نیستند و بین ما زندگی می‌کردند و سردار شهید کاوه از این خطه است که مقام معظم رهبری می‌فرمایند که شهید کاوه اول شاگرد من بود اما بعد استاد من شد و این الگوها باید به جامعه معرفی شده و با خانواده‌ها عجین شوند. باید برای حفظ مسیر درستی که شهدا رفته‌اند، تلاش کنیم.
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.