کشور در حال خروج از بن بست اقتصادی است

0 25

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در حال حاضر در عرصه اقتصادی وارد مسیرهای خروج از بن بست شده ایم و رشد اقتصادی کشور ارتقا یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از شادا، سید احسان خاندوزی در نشست با فعالان اقتصادی شهرستان بابل با اظهار اینکه هنر ما این است که مدیریت مطلوبی داشته باشیم، افزود: گشودن افق‌های جدیدی در عرصه اقتصادی کشور از هنرها محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه به دلیل مسائل مختلف از جمله مسائل خارجی و داخلی فرصت ۱۰ ساله را از دست دادیم، گفت: نرخ رشد اقتصادی در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ تا حدودی متوقف شده بود و یک دهه را از دست دادیم و امروز در عرصه اقتصادی وارد مسیرهای خروج از بن بست ۱۰ ساله شدیم.

وی ادامه داد: متوسط رشد اقتصادی کشور حدود ۲.۵ درصد برآورد شده است و پیش بینی می‌کنیم این میزان در سال آینده ارتقا داشته باشد.

وزیر اقتصاد و دارایی یادآور شد: به رغم ادامه تحریم‌ها توانستیم رکورد صادرات نفتی سال‌های قبل را پشت سر گذاریم و در ۱۰ ماهه امسال بیشتر از ۱۰ ماهه سال‌های قبل صادرات غیرنفتی داشته‌ایم.

دکتر خاندوزی با بیان اینکه روزنه‌ها برای خروج کشور از بن بست اقتصادی در حال باز شدن است، گفت: نرخ بیکاری نیز نسبت به سال‌های قبل رو به کاهش است و مسیر و شیب نمودارها به سمت رشد اقتصادی است.

صدور ۱۰ مجوز سرمایه گذاری خارجی در مازندران

وی با بیان اینکه میزان سرمایه گذاری خارجی در کشور رشد یافته است، گفت: در مازندران ۱۰ مجوز سرمایه گذاری خارجی در استان صادر شد که به اندازه چندسال قبل است.

وزیر اقتصاد و امور دارایی با اظهار اینکه تنگناهای اعتباری از جمله دغدغه‌ها به شمار می‌رود، گفت: با شمار زیادی تقاضا برای تسهیلات روبرو هستیم زیرا هرفعال اقتصادی با تسهیلات می‌تواند بخشی از مسائل را حل و رفع کند.

دکتر خاندوزی با اظهار اینکه تقاضای تسهیلات به ویژه در شرایط تورمی رو به افزایش است، گفت: محدودیت بانک و دستگاه‌ها با محدودیت‌های اعتباری نیز از دیگر دغدغه‌ها است از این رو با سقف و محدودیت‌هایی برای ارائه تسهیلات روبرو هستیم.

وزیر اقتصاد و امور دارایی با تاکید براین که تسهیلات باید در زنجیره تولید صرف شود، گفت: سیاست بانک مرکزی این است که باید با جلوی برخی تسهیلات از رشد نقدینگی جلوگیری کنیم.

وی با اظهار اینکه سیاست توسعه صنعتی از ضرورت‌ها و نیازها به شمار می‌رود، گفت: اکنون نه برای مرکبات بازاریابی درستی داریم و نه از شرکت‌های بزرگ حمل ونقلی بهره مند هستیم و این سبب می‌شود تا سیاستگذار نتواند به درستی تصمیم بگیرد.

دکتر خاندوزی یادآور شد: هدف مولدسازی را ورود به انبارهای راکد و سوله بلااستفاده و واگذاری آن به بخش خصصوصی و تولیدکننده‌ها است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: با مصوبه اخیر مقرر شد املاک و ساختمان‌های تملیک شده از سوی بانک‌ها در قالب اقاله به سرمایه گذاران قبلی برگردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.