بنیاد حامیان دانشگاه سلمان فارسی کازرون آغاز به کار کرد

0 24

همزمان با دهۀ مبارک فجر و در آستانه فرارسیدن ولادت حضرت علی(ع)، آیین آغاز به کار بنیاد حامیان دانشگاه سلمان فارسی کازرون، با حضور دکتر مصطفی زمانیان، مشاور وزیر علوم و دبیر ستاد خیّرین وزارت عتف برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت علوم، در ابتدای این آیین، دکتر غریب فاضل‌نیا، رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون، ضمن تقدیر از تمامی خیّرین و حامیانی که در ادوار مختلف یاری‌رسان دانشگاه سلمان فارسی کازرون بودند، با اشاره به راهبردها و تأکیدهای وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جهت راه‌اندازی و تأسیس بنیاد حامیان دانشگاه‌ها اظهار داشت: بر حسب ضرورت‌ها و اولویت‌سنجی‌هایی که در مسیر رشد و توسعه دانشگاه سلمان فارسی کازرون طرح‌ریزی شد و با اتکاء به توانمندی‌ها و با در نظر داشتن همت والای اهالی علم‌دوست و عالم‌پرور شهرستان کازرون، کار تأسیس بنیاد حامیان دانشگاه را دنبال کردیم و با رهنمون‌های ارائه شده از سوی مقام عالی وزارت، ضمن تقویت اقدام‌های صورت گرفته، موفق به طی کردن فرآیندهای قانونی ثبت این بنیاد شدیم.

فاضل‌نیا همچنین حضور و فعالیت خیّرینی همچون دکتر فریدون مهبودی، دکتر علی‌محمد موذنی و اکبر نظرپور در کنار مجموعه دانشگاه سلمان فارسی کازرون را موجب دلگرمی دانشگاهیان دانست و افزود: خوشبختانه دانشگاه سلمان فارسی کازرون این افتخار را دارد که از یاری و همراهی مردم علم‌دوست و عالم‌پرور این شهرستان و مسئولان دلسوز آن برخوردار است و در فعالیت‌های مختلف، از جمله در روند تأسیس بنیاد حامیان دانشگاه، همراهی چهره‌های مختلف علمی و فرهنگی و دلسوزان نهاد دانشگاه را شاهد بودیم و امیدوارم با فعالیت‌های موثر بنیاد حامیان دانشگاه، این حمایت‌ها نظام‌مندتر شده و بیش از پیش توسعه یابد.

دکتر مصطفی زمانیان، مشاور وزیر علوم و دبیر ستاد خیرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این آیین با کم‌نظیر توصیف کردن تلاش‌های ریاست دانشگاه و مجموعه مدیریتی آن و تقدیر از همراهی‌های دکتر فریدون عباسی‌دوانی با دانشگاه سلمان فارسی کازرون، به تشریح رویکردهای ستاد خیّرین وزارت عتف پرداخت.

وی با بیان اینکه انتظارمان از بنیاد حامیان دانشگاه‌ها، صرفاً توسعۀ زیرساخت‌های فیزیکی نیست، خاطر نشان کرد: برای بنیادهای حامیان دانشگاه‌ها دو مأموریت ویژه قائل هستم؛ نخست ترویج فرهنگ وقف و کار خیّرانه در میان آحاد مردم و دیگری ارائه دادن کارهای نمونه و شاخص در حوزه علم و فناوری است.

زمانیان همچنین با تصریح بر اینکه ستاد خیّرین وزارت عتف، تسهیلگر بنیاد حامیان دانشگاه سلمان فارسی کازرون و سایر دانشگاه‌ها خواهد بود، به دستاوردهایی همچون معافیت‌های مالیاتی خیّرین همکار با بنیادهای حامیان دانشگاه‌ها اشاره کرد و در تشریح مأموریت‌های بنیادهای حامیان، گفت: باید در برقراری ارتباط و تعامل با جامعه و موفق بودن دستاوردها به گونه‌ای عمل کنیم که دانشجویانمان به اولین واقفین و خیّرین دانشگاه‌ها تبدیل شوند.

دکتر فریدون عباسی‌دوانی، نماینده شهرستان‌های کازرون و کوهچنار در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین با بیان اینکه علم و فناوری، ریشۀ تمدن‌سازی است، بر ضرورت پرورش و توجه به نیروی انسانی فکور تأکید کرد و گفت: بنیاد حامیان دانشگاه سلمان فارسی کازرون، باید شرایط جذب عالم در دانشگاه را فراهم کند و به فکر منابع انسانی نیز باشد. کازرون به دلیل برخورداری از ظرفیت‌های مختلف، می‌تواند در حوزه‌های گوناگون پایلوت اجرای طرح‌های مورد نظر وزارت‌خانه‌ها باشد و در حوزه مرتبط با وزارت علوم نیز این آمادگی وجود دارد که ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی، متناسب با مزیت‌های منطقه توسعه یابد.

حجت‌الاسلام صباحی، امام جمعه کازرون، دیگر سخنرانان این آیین، با تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته در دانشگاه سلمان فارسی کازرون و تبریک به مناسبت شروع به کار بنیاد حامیان دانشگاه، اظهار داشت: دانشگاه سلمان فارسی کازرون، افتخار ما محسوب می‌شود چراکه مولود ما است و باید به بالندگی‌اش کمک کنیم. اولویت‌هایی که در این مسیر برای خودم تعریف کرده‌ام، پشتیبانی‌های مالی، فرهنگی و عقیدتی از دانشگاه است. پیشنهاد می‌کنم بنیاد حامیان دانشگاه نیز با تعریف اولویت‌هایی همچون ارتباط موثر با جامعه و اعتمادسازی، در جهت بالندگی هرچه بیشتر این دانشگاه گام بردارد.

محمدعلی بخرد، فرماندار ویژه شهرستان کازرون نیز در این آیین با نقل حدیثی از حضرت علی(ع)، بر اهمیت و جایگاه علم در سطح جامعه تأکید کرد و گفت: توسعۀ پایدار اگر مبتنی بر علم و دانش باشد، مسیر خودش را پیدا کرده و جلو می‌رود. بر همین اساس بایستی به تقویت نهادهای مبتنی بر علم و دانش کمک ویژه‌ای کرد. بنیاد حامیان دانشگاه سلمان فارسی کازرون، مبتنی بر چنین منطقی شکل گرفته است. امیدوارم به مدد تلاش‌هایی که در این بنیاد صورت می‌گیرد و حمایت‌هایی که از جانب مردم و دستگاه‌های مختلف انجام می‌شود، به خوبی در مسیر رشد و تعالی دانشگاه که در نهایت منجر به توسعه و رشد جامعه می‌شود، ایفای نقش کند.

محسن توحیدیان، مدیرعامل بنیاد حامیان دانشگاه سلمان فارسی کازرون نیز در این آیین ضمن مروری بر پیشینۀ همکاری خیّرین و حامیان با دانشگاه سلمان فارسی کازرون، ابراز امیدواری کرد با سوق دادن ذائقه مردم به سمت دانشگاه به عنوان یک نهاد انسان‌ساز، بتوان شاهد حضور پررنگ‌تر اهالی شهرستان و دلسوزان توسعۀ این منطقه در حوزه‌های علم و دانش نیز باشیم.

گفتنی است در پایان این آیین با اهداء لوح تقدیر از آقایان دکتر فریدون مهبودی که در حال احداث خوابگاه دخترانه در پردیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون است، دکتر علی‌محمد موذنی که کتابخانه شخصی خویش را به این دانشگاه اهداء کرده و اکبر نظرپور که در تأسیس و راه‌اندازی خوابگاه ملکی دانشگاه سلمان فارسی کازرون همکاری داشت و همچنین از اعضاء هیئت مدیره بنیاد حامیان دانشگاه سلمان فارسی کازرون با اهداء لوح، تقدیر به عمل آمد.

بازدید از زیرساخت‌های مختلف دانشگاه سلمان فارسی کازرون و پروژه‌های در دست اجرا و ایجاد شده توسط خیّرین به همراه آغاز بهره‌برداری از کتابخانه اهدایی دکتر علی‌محمد موذنی، از دیگر برنامه‌هایی بود که با حضور دکتر زمانیان مشاور وزیر علوم و سایر شرکت‌کنندگان در این آیین صورت پذیرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.