عملیات بهره‌برداری از مجتمع معدنی و صنعتی «ناریگان بافق» آغاز شد

0 31

در ادامه سفر رییس سازمان انرژی اتمی به استان یزد، عملیات بهره‌برداری از مجتمع معدنی و صنعتی «ناریگان» به عنوان بزگترین معدن اورانیوم – مولیبدن کشور در شهرستان بافق آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی، امروز (یکشنبه) ۱۶ بهمن و و همزمان با گرامیداشت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در جریان سفر مهندس محمد اسلامی به استان یزد، عملیات بهره‌برداری از مجتمع معدنی و صنعتی ناریگان در شهرستان بافق آغاز شد.

معدن ناریگان در استان یزد و ۳۵ کیلومتری شهرستان بافق قرار دارد و به عنوان بزرگترین معدن اورانیوم – مولیبدن کشور می‌توان از آن نام برد.

فعالیت‌های اکتشافی انجام شده در این معدن، مربوط به سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۹۲ است که ماحصل آن، شناسایی ۶ آنومالی اورانیوم بوده است. در این خصوص با توجه به بزرگتر بودن آنومالی ۳، این آنومالی در اولویت اکتشافات تفصیلی قرار گرفت و با حفر ۲۸۱ حلقه گمانه اکتشافی به طول بیش از ۷۰ هزار متر، مدلسازی و تخمین ذخیره شد.

از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴ فرآیند مطالعات، طراحی و تجهیز معدن انجام گرفت که از اهم آن می‌توان به انجام مطالعات طراحی معدن، برنامه‌ریزی تولید، مطالعات گازخیزی، ژئومکانیکی، هیدروژئولوژی و مکانیابی کارخانه، طراحی و اجرای جاده‌های دسترسی و مطالعات احداث کانال انحراف آب اشاره داشت.

گفتنی است در آیین بهره‌برداری از مجتمع معدنی و صنعتی ناریگان، دکتر احمدی،‌معاون سازمان و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید مواد اولیه و سوخت هسته‌ای (تماس) و دکتر شیرمردی،‌معاون سازمان و مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها، مهندس اسلامی را همراهی کردند.

لازم به ذکر است که همچین در جریان سفر امروز مهندس محمد اسلامی، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی به استان یزد، رونمایی و بهره‌برداری از سه محصول شرکت توسعه کاربرد پرتوها شامل تولید نیمه صنعتی سوپرجاذب بهداشتی، تولید نیمه صنعتی پودر بندآورده خون و ساخت دستگاه عصاره‌گیر مایکروویو پارس اسانس با حضور مقامات استانی و جمع از مدیران ارشد سازمان انرژی اتمی انجام شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.