اهتمام ویژه دستگاه های اجرایی برای اجرای مصوبات سفر سیستان و بلوچستان / تزریق گاز در طرح گازرسانی به ۱۲۰ روستای سیستان و بلوچستان تا ۲۲ بهمن / احداث رایگان شبکه گاز درون منازل ۲۵۰۰ خانوار تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد در سطح استان/ تأمین فوری مبلغ دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح های اضطراری آبرسانی

0 20

جلسه بررسی و پیگیری مصوبات سفر معاون اول رییس جمهور به استان سیستان و بلوچستان پیش از ظهر امروز (دوشنبه) برگزار شد و جزئیات و موانع اجرایی مصوبات مذکور با حضور مسئولان مربوطه مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر محمد مخبر در این جلسه اهتمام ویژه و تلاش مجدانه دستگاه های اجرایی برای اجرای تصمیمات اتخاذ شده در این سفر را مورد تأکید قرار داد و تاکید کرد: مصوبات این سفر باید حتماً با قوت اجرایی شود تا بخشی از مسائل و مشکلات مردم استان از این طریق مرتفع گردد.
معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه استان سیستان و بلوچستان از تنش آبی جدی رنج می برد، وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه را مکلف کرد جزئیات فنی و مسائل کارشناسی مصوبات مرتبط با آبرسانی به استان را در اسرع وقت تعیین تکلیف کنند تا موانع پیش روی اجرای این تصمیمات هر چه سریعتر برطرف شود.
در این جلسه که وزرای نفت و نیرو، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، استاندار سیستان و بلوچستان و سایر روسای دستگاه های مربوطه نیز حضور داشتند، برخی موانع اجرایی مصوبات سفر معاون اول رییس جمهور به استان سیستان و بلوچستان مورد بررسی قرار گرفت و تصمیمات لازم جهت رفع این موانع و تأمین اعتبارات مورد نیاز اتخاذ شد.
در این جلسه به منظور تأمین پایدار سوخت مایع مورد نیاز استان مقرر شد پس از تأیید شورای اقتصاد، خط انتقال فرآورده های نفتی از کرمان به زاهدان با سرمایه گذاری قریب به پنج هزار میلیارد تومان توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران احداث شود.
همچنین با توجه به کمبود جایگاه های سوخت در استان و توزیع نامناسب مکانی این جایگاه ها مقرر شد پس از مکان یابی و اعلام آن توسط استانداری، ۵۰ جایگاه سی ان جی و ۳۰ جایگاه جدید بنزین و نفت گاز با تجهیزات رایگان در استان احداث شده و جهت بهره برداری در اختیار متقاضیان قرار گیرد.
در این نشست مقرر شد به منظور تسهیل در انتقال فرآورده های نفتی از مبادی تولید به انبارهای نفت استان، راه آهن جمهوری اسلامی نسبت به اختصاص ناوگان جدید مخزن دار (۴۲۰ دستگاه) برای استان سیستان و بلوچستان اقدام نماید که بر اساس گزارش های ارائه شده ۴۰ دستگاه در دو هفته اخیر اختصاص یافته و ۵۷ دستگاه نیز در هفته جاری عملیاتی خواهد شد و مابقی تا پایان سال تامین می شود.
افتتاح خط انتقال گاز پالیزان – سوران – زابلی و پسکوه با اعتباری در حدود ۷۱۵ میلیارد تومان (ریالی) و ۱۲,۵ میلیون یورو (ارزی) تا پایان سال ۱۴۰۲ و بهره برداری از خط انتقال گاز ۵۶ اینج ایرانشهر – چابهار به طول ۲۹۰ کیلومتر با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیون دلار تا پایان سال جاری از دیگر تصمیمات اتخاذ شده در این جلسه بود.
گفتنی است بر اساس تصمیمات این جلسه عملیات تزریق گاز در طرح گازرسانی به ۱۲۰ روستا با حدود ۹ هزار خانوار در خاش تا ۲۲ بهمن اجرایی خواهد شد.
تکمیل خط توزیع گاز و گازدار شدن شهرهای ادیمی / دوست محمد / محمدآباد و زهک در منطقه سیستان تا پایان سال جاری انجام خواهد شد و به منظور توسعه گازرسانی در استان سیستان و بلوچستان مقرر شد عملیات اجرایی پروژه گازرسانی به جنوب استان به طول ۴۵۶ کیلومتر و پروژه احداث تأسیسات تقویت فشار شماره یک و دو بر روی خط هفتم سراسری تا اردیبهشت سال ۱۴۰۲ آغاز شود.
همچنین با توجه با اشتراک پذیری پایین گاز در استان سیستان و بلوچستان مبلغ ۱۵ میلیون تومان وام برای اشتراک گاز هر خانوار در استان توسط بانک مرکزی تخصیص داده و مقرر شد از محل منابع مسئولیت اجتماعی وزارت نفت، تأمین منابع مالی لازم برای احداث شبکه گاز درون منازل دو هزار و ۵۰۰ خانوار تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی به صورت رایگان انجام شود که در این رابطه فهرست خانوارهای تحت پوشش از سوی استانداری به وزارت نفت اعلام خواهد شد.\
در ادامه این نشست تصمیماتی نیز در رابطه با آبرسانی به استان سیستان و بلوچستان اتخاذ و مقرر شد برای طرح های اضطراری آبرسانی به سیستان و زاهدان، مبلغ دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به صورت فوری تأمین شود.
معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری نیز مکلف شد نسبت به حفر و تجهیز چاه های آب ژرف در استان سیستان و بلوچستان به صورت پایلوت اقدام و مراحل اجرایی و بهره برداری از آن توسط وزارت نیرو انجام شود که در این خصوص مبلغ هزار میلیارد تومان توسط وزارت نفت اختصاص داده شد.
جبران خسارات وارده از سرما و خشکسالی به کشاورزان و دامداران از دیگر تصمیمات این جلسه بود و مقرر شد محاسبه و بخشودگی هزینه های مرتبط با میزان مصرف بیشتر در بخش هایی از استان که مردم به دلیل سرما و نبود سوخت مجبور به استفاده از وسایل گرمایشی برقی شده اند، مشابه قیمت آبان لحاظ گردد.
جبران خسارات وارده به دام سبک دامداران در مناطقی که دچار سرمازدگی شده اند و کمک های بلاعوض و تسهیلاتی به عشایر، کشاورزان و صاحبان گلخانه های آسیب دیده از سرمازدگی با تشخیص و معرفی استانداری انجام خواهد شد.
همچنین در این جلسه مقرر شد یک تیم ویژه به منظور پیگیری تصمیمات این سفر و نیز مصوبات سفر رییس جمهور به این استان تشکیل و دو هفته آینده مجدداً در این خصوص جلسه ای برگزار و گزارش های مربوطه را ارائه دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.