کتاب‌هایی که انقلاب اسلامی در قزوین را روایت می‌کند/ ویژگی‌های مردم قزوین از نگاه مقام معظم رهبری

0 13
کتاب‌هایی که انقلاب اسلامی در قزوین را روایت می‌کند/ ویژگی‌های مردم قزوین از نگاه مقام معظم رهبری

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، مردم قزوین همواره در برهه های مختلف و بزنگاه های تاریخی، نقش موثری در تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران داشته اند و در اسناد و کتاب های برجای مانده، از این استان به عنوان خطه ای پیشرو یاد شده است.

در سال ها و ماه ها و هفته های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی نیز قزوینی ها همچون مردمان سایر نقاط کشورمان، در صحنه مبارزه با رژیم منحوس پهلوی پای کار بودند و با الهام گرفتن از نفوذ کلام امام(ره) و برای برقراری نظامی برآمده از مبانی مورد تاکید در مردمسالاری دینی، شجاعانه در میدان حاضر شدند.

«قزوینی ها» مردمی متدیّن و اهل شرکتِ در کارهای بزرگ و کارهای خیر

مقام معظم رهبری در سفری که سال ۱۳۸۲ به قزوین داشتند در سخنانی پیرامون ویژگی های مردم این استان اظهار داشتند: “مردم قزوین را، چه در قضایای انقلاب و چه در همه حوادثِ بعد از انقلاب، مجموعه ای از انسان های وفادار و مؤمن یافتیم؛ مردمی متدیّن، دارای مناعت طبع، فداکار، سخاوتمند، اهل شرکتِ در کارهای بزرگ و کارهای خیر. این مطالب، خُلقیّات مردم قزوین از دیرزمان است؛ مخصوص دوره خاصی نیست. وقتی به تاریخ مراجعه می کنیم، مناقب قزوین و منطقه قزوین و اهل قزوین را به صورت چشمگیری مشاهده می کنیم؛ اینها اهمیت دارد. فرق است بین ملتی که دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی است و در تاریخ ریشه دارد، با ملتی که هیچ ریشه ای در تاریخ ندارد؛ هیچ سابقه و سلسله نسبِ فرهنگی ای ندارد. ملت بزرگ ایران با همین سابقه هایی که نمونه آن را در شهر کهن و پُرعمق شما مشاهده می کنیم، توانسته است در میان ملت های دنیا به عنوان یک ملت ریشه دار و کهن معرفی شود.

وقتی به دوره انقلاب نگاه می کنید، می بینید همه کشور شهدای بزرگی تقدیم کردند؛ اما چهره شهدا و برجستگان و ایثارگران قزوینی ممتاز است؛ مثل شهید «رجایی». در انقلاب، ما مثل شهید رجایی کم داریم. در میان رزمندگان – چه ارتش و چه سپاه – شهید «بابایی» یک انسان بزرگ و یک چهره ماندگار و فراموش نشدنی است. در میان آزادگان، معلّم معنوی آنها، مرحوم «ابوترابی» هم از این نمونه هاست. من این سه چهره برجسته را از نزدیک می شناختم؛ با خصوصیات شان آشنا بودم و می دانم اینها چقدر ممتاز بودند؛ این ها شهدای قزوینند. شهر قزوین دو هزار، و استان قزوین نزدیک سه هزار شهید دارد. اینها افتخارات مردم قزوین است. درباره مردم قزوین، از قرن ها پیش کسانی گفته اند اینها مردمی هستند دینددار، بلند همّت، با مناعت، سخاوتمند و قانع.”

راویان وقایع ایام انقلاب اسلامی در قزوین

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و ایام الله دهه فجر بسته کتاب انقلاب اسلامی در شهرهای مختلف را معرفی می‌ کند و در این رابطه به معرفی کتاب‌هایی در زمینه انقلاب اسلامی در قزوین نیز پرداخته است.

در این خصوص عناوینی چون «انقلاب اسلامی در قزوین»، «زندگی و مبارزات حجت‌الاسلام سیدعلی‌اکبر ابوترابی»، « خاطرات حجت‌الاسلام حسین آقاعلیخانی» و «خاطرات سید احمد نصری» معرفی شده است.

۱- انقلاب اسلامی در قزوین

این اثر، روزشماری از روند حرکت و مبارزات دینی مردم مبارز قزوین است که سال‌های خفقان را دوشادوش روحانیت و علما در سنگر دین و دیانت علیه رژیم طاغوت سینه سپر کرده و جنگیدند. روزشمار انقلاب اسلامی قزوین، اثر کوچکی از رشادت‌ها و فداکاری‌های مردان، زنان و کودکانی است که با دستِ خالی با رژیم استبدادی و ایادی آن جنگیدند و این انقلاب را به پیروزی رساندند. در این کتاب روزشمار وقایع از سال ۱۳۳۹ الی سال ۱۳۵۷ را مورد بررسی قرارداده و خاطرات و وقایع روز جمع‌آوری شده است.

کتاب «انقلاب اسلامی در قزوین» نوشته علی شیرخانی توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی انتشار یافته است.

۲- خاطرات حجت‌الاسلام حسین ‌آقا‌علیخانی

حجت‌الاسلام حسین آقاعلیخانی در سال ۱۳۲۳ در روستای «خیارج» از توابع بوئین‌زهرا در استان قزوین متولد شد. پس از تحصیلات ابتدایی به حوزه علمیه قزوین رفت و به تعلیم علوم دینی پرداخت. وی در قزوین به همراه استادان بزرگ آن حوزه، از جمله حضرت آیت‌الله سیدابوالحسن رفیعی قزوینی به تبلیغ و روشنگری پیرامون اهداف نهضت امام‌خمینی همت گماشت و به صور گوناگون یاری‌رسان این حرکت شد. در تاریخ ۳ دی ماه ۱۳۵۴ به همراه جمعی از انقلابیون در قزوین بازداشت شد و نزدیک به سه سال از عمر خویش را در زندان رژیم طاغوت سپری کرد. در این اثر به پرسش و پاسخ پیرامون فعالیت‌های حجت‌الاسلام آقاعلیخانی پرداخته شده است.

کتاب «خاطرات حجت‌الاسلام حسین آقاعلیخانی» توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی انتشار یافته است.

۳- زندگی و مبارزات  حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر ابوترابی

مرحوم حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر ابوترابی فرزند روحانی مبارز قزوین مرحوم حجت‌الاسلام سیدعباس ابوترابی در کنار پدر نقش مهمی در شکل­گیری و پیروزی انقلاب اسلامی ایفا کرد. این مجاهد والامقام، علاوه بر مبارزات انقلابی با رژیم پهلوی، بعد از انقلاب اسلامی به‌ویژه در دفاع مقدس نیز نقش و جایگاه قابل توجهی دارد. دوران اسارت و نقشی که او در هدایت و رهبری معنوی آزادگان سرافراز در زندان‌های مخوف رژیم بعثی ایفا کرد، منحصربه‌فرد است تا جایی که “سید آزادگان” لقب گرفت.

این اثر در پنج فصل به زندگی و مبارزات حجت‌الاسلام ابوترابی می‌پردازد. در فصل اول به موضوعاتی همچون خانواده، تحصیلات، نحوه ورود به حوزه علمیه و آشنایی وی با مبارزانی همچون شهیدان بهشتی و مفتح پرداخته می‌شود. فصل دوم به طور مبسوط به مبارزات انقلابی سید علی‌اکبر ابوترابی اختصاص یافته است. فصل سوم فعالیت‌ها و اقدامات وی در دوران پیروزی انقلاب اسلامی را مورد واکاوی قرار می‌دهد. جنگ تحمیلی و ماجرای رزمندگی و اسارت حجت‌الاسلام ابوترابی در فصل چهارم روایت می‌شود. فصل ششم نیز با عنوان دوران اسارت به نقش سید آزادگان در انسجام و مدیریت اسرای ایرانی در زندان‌های رژیم بعثی می‌پردازد که فصل مشبعی از این اثر را شامل می‌شود. در قسمت‌های پایانی کتاب به فعالیت‌ها و خدمات او پس از آزادی از اسارت و همچنین رحلت شهادت‌گونه وی اشاره شده است.

کتاب «زندگی و مبارزات حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر ابوترابی» با تدوین جواد عاملی توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی انتشار یافته است.

۴- خاطرات سید احمد نصری

یکی از منابع و مآخذ مورد استفاده در تدوین تاریخ، خاطرات اشخاص است. هر شخصی دارای تجربه‌ فردی است که می‌تواند آن را در قالب خاطره روایت کند و به نوشتار درآورد. کتاب خاطرات سید احمد نصری از مبارزین انقلابی قزوین در ۵ فصل گردآوری شده است و در آن اطلاعات سودمندی از فعالیت‌های مبارزین انقلابی در شهر قزوین را در اختیار خواننده قرار می‌دهد. همچنین با توجه به سپری شدن حدود پنج سال از زندگی وی در زندان‌های رژیم شاه، روایت دست اولی از فضای زندان و فعالیت‌های زندانیان ارائه شده است.

 کتاب «خاطرات سید احمد نصری » نوشته ندا خجسته‌نژاد و سیدقاسم حسینی توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی انتشار یافته است.

۵- خاطرات محمدحسن خاکساران

محمد حسن خاکساران در سال ۱۳۲۱ در قزوین متولد شد. وی پس از اخذ دیپلم، در سال ۱۳۳۸ وارد حوزه علمیه قزوین شد، اما به خاطر فعالیت‌های سیاسی و دستگیری‌های متعدد، نتوانست تحصیلات خود را ادامه دهد. وی یکی از مبارزان دوران نهضت امام خمینی بود که بارها دستگیر، زندانی و مورد شکنجه‌های سخت و طاقت‌فرسای رژیم قرار گرفت، در زندان نیز مورد بی‌احترامی و تمسخر منافقین قرار می‌گرفت. خاطرات مربوط به زمان دستگیری، بازجویی و دوران زندان ایشان بسیار خواندنی است. خاکساران بعد از پیروزی انقلاب در مناصب مختلف، از جمله، مدیر کل صداو سیمای قم و امور استان‌های سازمان صدا و سیما و مرکز جهانی اهل بیت (ع) مشغول به کار بوده است. کتاب حاضر در پنج فصل با این عناوین دربردارنده خاطرات نامبرده است: «زندگی‌نامه»، «نهضت امام خمینی از آغاز تا پیروزی»، «زندان شاه»، «ماجرای شهید جاوید و دکتر شریعتی» و «سازمان مجاهدین خلق (منافقین)». کتاب با تصاویر و فهرست اعلام به پایان می‌رسد.

کتاب «خاطرات محمدحسن خاکساران » توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی انتشار یافته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.