۳۵۰۰ میلیارد تومان برای بازسازی مناطق زلزله‌زده خوی اختصاص یافت/ مقاوم‌سازی مهمترین راهکار مقابله با گسل خوی

0 7
3500 میلیارد تومان برای بازسازی مناطق زلزله‌زده خوی اختصاص یافت/ مقاوم‌سازی مهمترین راهکار مقابله با گسل خوی

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه، محمدصادق معتمدیان اظهارداشت : با توجه به تخریب کامل ۲۱۲۰ واحد مسکونی در شهرستان خوی، برای هر واحد مبلغ ۶۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و برای مناطق شهری ۳۰۰ میلیون تومان و مناطق روستایی ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به تعیین آذربایجان شرقی و زنجان به عنوان دو استان معین برای زلزله شهرستان خوی توسط بنیاد مسکن، اضافه کرد: با استفاده از امکانات و ماشین آلات این دو استان، آواربرداری و ساخت و ساز مناطق آسیب دیده به زودی آغاز خواهد شد.

استاندار آذربایجان غربی به شناسایی ۱۱۱۰۰ واحد مسکونی نیازمند تعمیرات در شهرستان خوی نیز اشاره کرده و افزود: هیات دولت ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۴۰ میلیون تومان نیز تسهیلات قرض الحسنه برای هر واحد جهت تعمیرات اختصاص داد.

معتمدیان همچنین با اشاره به تخریب ۵۵۰۰ واحد دامی در مناطق روستایی شهرستان خوی، خاطرنشان کرد: در جلسه هیات دولت ۲۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۳۰ میلیون تومان نیز تسهیلات قرض الحسنه برای بازسازی این واحدها مصوب شد.

وی در ادامه از امهال ۶ ماهه وام پرداختی به زلزله زدگان خبر داده و افزود: برای جبران خسارت به لوازم خانگی ۳ هزار واحد مسکونی نیز کمک بلاعوض و تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده است.

استاندار آذربایجان غربی به آسیب دیدن ۸۵ مدرسه در قالب ۲۴۴ کلاس درس در شهرستان خوی نیز اشاره کرده و ادامه داد: در زلزله اخیر ۲۴ مدرسه به صورت کامل تخریب شده و ۲۴۰ میلیارد تومان نیز جهت بازسازی و تعمیرات مراکز آموزشی در نظر گرفته شده است.

وی در پایان مقاوم سازی را مهمترین راهکار جهت مقابله با گسل زلزله در شهرستان خوی اعلام کرده و گفت: ۵۲ درصد منازل شهری و روستایی در منطقه تا به امروز مقاوم سازی شده اند.

استاندار آذربایجان‌غربی همچنین در گفتگو با خبر رادیو از پایان ارزیابی ها زلزله شهرستان خوی خبر داد و گفت: ۱۳۰ گروه ارزیاب در ۷۲ ساعت روند ارزیابی میزان خسارت وارده در مناطق زلزله زده شهرستان خوی را به پایین رساندند.

وی ادامه داد: با توجه به وقوع زلزله در ۱۳ مهر در شهرستان خوی و وقوع بیش از ۵۰۰ پس لرزه در سه ماه گذشته در این شهرستان، در جلسه هیات دولت سهمیه ۵ درصدی برای ایجاد آرامش ذهنی و روانی دانش آموزان شهرستان در کنکور به تصویب رسید.

معتمدیان در خصوص اسکان اضطراری نیز اظهار داشت : در کنار توزیع بیش از ۴۰ هزار دستگاه چادر ، با بسیج همه امکانات بویژه همکاری جمعیت هلال احمر و نهادنظامى و انتظامی ۱۱۰ اردوگاه اسکان اضطراری در شهرستان ایجاد شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.