اهمیت راهبردی پایگاههائی نظیر پایگاه عقاب ۴۴ چیست؟

0 101

در آستانه چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از اولین پایگاه زیر زمینی خود به نام عقاب ۴۴ رونمایی کرد‌.

این پایگاه مخفی که مکان آن مشخص نیست، به گفته مقامات ارتش ایران ، صدهها متر زیر زمین قرار دارد ، جنگنده های تاکتیکی ارتش را در خود محفوظ ساخته است‌.

در این خصوص ذکر چند نکته ضروری است ؛

۱- این پایگاه احتمالا تنها پایگاه زیرزمینی ارتش نیست و براساس شنیده ها دردو یا سه دهه قبل ساخته شده است اما اکنون به دلایل مختلف رونمایی شد .

۲- این پایگاه که در چهارچوب به کارگیری پدافند غیرعامل می توان آن را تعریف کرد ، کاملا ایمن و محافظت شده بوده و از بین بردن آن با تسلیحات متعارف تقریبا محال است.

۳- تجمیع جنگنده های سرحال و تازه نفس ارتش در این پایگاه باعث می شود تا در صورت حمله غافلگیرانه احتمالی ، بخش مهمی از هواگردهای ایران دست نخورده و سالم باقی بمانند و بتوانند در راهبرد ضربه دوم واکنش متناسب را به مبداء حمله اتخاذ نموده و ماموریت های محوله را به انجام رسانند.

۴- در جنگ ۶ روزه اعراب و اسرائیل ، در ساعت اول جنگ ، تمام باندهای فرودگاه های مصر بمباران و بلااستفاده شد و این کشور نتوانست هواپیماهای خود را به پرواز درآورد و پس از ساعاتی آن جنگنده ها نیز بمباران و نابود گشتند ؛ ساخت پایگاه های زیرزمینی به همین دلیل اهمیت دارد و باعث حفظ دارایی های مهم و ارزشمند ارتش می شود .

۵- با توجه به در اختیار گرفتن جنگنده های بسیار مهم ، راهبردی و گرانقیمت نظیر سوخو ۳۵ ، و جنگنده های ساخت ایران احتمالا بخش قابل توجهی از آنها در پایگاه های ایمن زیر زمینی مستقر شوند و ارتش ایران با این رونمایی نشان داد خود را برای نگهداری جنگنده های جدید آماده کرده است.

۶- اقدامات اینچنینی در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران،  بیش از همه جنبه بازدارندگی دارد زیرا راهبرد آمریکا و اسرائیل معمولا بر ضربه اول و نابودی کامل توان نظامی رقبا در لحظات اول جنگ متمرکز شده و ایجاد پایگاه هایی مانند عقاب ۴۴ ، استراتژی آن ها را بی اثر خواهد ساخت.

۷- ایران در سالهای اخیر از قابلیت وسعت جغرافیایی و عوارض طبیعی خود نهایت استفاده را کرده و نیرو های بسیار راهبردی صنعتی ، هسته ای و نظامی خود را به زیر کوهها منتقل ساخته و با نشان دادن آنها علاوه بر قدرت نمایی و نشان دادن قابلیت های تکنولوژیکی خود در زمینه ساخت پایگاه های زیر زمینی ، پیام آمادگی خود در برابر حملات هوایی گسترده را به طرف های متخاصم فرستاده است .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.