ریاض تسلیم اراده صنعاء می‌شود؛ ورود کشتی‌های تجاری به بندر الحدیده یمن

0 5

ریاض تسلیم اراده صنعاء می‌شود؛ ورود کشتی‌های تجاری به بندر الحدیده یمن

معاون وزیر امور خارجه در دولت نجات ملی یمن و استاندار الحدیده اعلام کردند که کشتی‌های تجاری بدون بازرسی مستقیماً وارد بندر «الحدیده» یمن شدند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «حسین العزی»، معاون وزیر امور خارجه در دولت نجات ملی یمن (صنعا) دیروز یکشنبه اعلام کرد که کشتی‌های تجاری بدون بازرسی مستقیماً وارد بندر «الحُدیده» در غرب یمن شدند، وی این اقدام را اولین گام در جهت تقویت صلح و تمدید آتش بس در یمن عنوان کرد.

خبرگزاری یمنی «الخبر» گزارش داد که این موضوع از سوی بسیاری از ناظران سیاسی بدین معنی است که اولین گام‌ها در جهت رفع محاصره اعمال شده بر کشور یمن بعد از هشت سال جنگ برداشته شده است.

معاون وزیر امور خارجه، این اقدام را «بارقه امید اما ناکافی» توصیف کرد و گفت که ورود مستقیم و بدون توقیف یا بدون تأخیر همه کشتی‌های تجاری به بنادر الحدیده اولین گام در مسیر درست است.

العزی در پایان خواستار لغو مکانیسم‌های بازرسی توسط سازمان ملل متحد شد و گفت: «این گام، نیازمند تقویت و گسترش از طریق لغو اونیفم ( بازرسی‌های کشتی‌ها توسط سازمان ملل) است.»

رسانه‌های دولت مستفعی مدعی شده‌اند که  تمامی کشتی‌های تجاری به جای اینکه به بندر عدن رفته و عوارض و مالیات‌های گمرکی خود را در عدن بپردازند، بدون تاخیر و توقف وارد بندر الحدیده خواهند شد.

دولت نجات ملی یمن طی روزهای اخیر با میانجیگری عمان تلاش کرد تا آتش بس در یمن تمدید شود. این دولت بارها تأکید کرده است که کشورهای متجاوز سعودی و امارات به این کشور باید به تعهدات خود ذیل توافق آتش‌بس عمل کنند؛ قرار بود بر اساس این آتش‌بس، فرودگاه صنعاء بازگشایی شود و موانع ورود کشتی‌ها به بندر الحدیده برداشته شود و حقوق کارمندان دولت که برای سال‌ها به‌دلیل جنگ پرداخت نشده است، پرداخت شود.

«محمد عیاش قحیم» استاندار الحدیده در واکنش به ورود کشتی‌های تجاری به بندر الحدیده گفت: این روزها شاهد ورود کشتی‌های تجاری به الحدیده هستیم که حامل بارهای آهن، الوار، سیمان و کلینگر هستند. این کار پس از آن صورت می‌گیرد که این بندر تنها منفذ ورودی برای مواد غذایی به دو سوم جمعیت یمن است، که به مدت ۸ سال در محاصره ائتلاف قرار داشت.

این اقدامات چند روز بعد از آن اتفاق افتاد که معاون وزیر امور خارجه در دولت نجات ملی یمن گفت که  سازمان ملل از ورود کشتی‌هایی که مقصد آن‌ها بندر الحدیده بود، ممانعت به عمل می‌آورد و سنگ اندازی می‌‌کند.

صنعا خواستار بازگشایی کامل فرودگاه صنعا، و بندر حدیده به عنوان مقدمه ای برای ایجاد صلح و تمدید آتش بس کامل شده بود. صنعاء در این راستا اعلام کرده است که برای وارد کنندگان کالا مشوق‌هایی درنظر گرفته است تا بازرگانان به واردات کالا از این بندر اقدام کنند، از جمله تخفیف ۵۰ درصدی عوارض گمرکی، پرداخت نیمی از مبلغ به صورت نقدی و نیمی دیگر به صورت چک و تعیین نرخ دلار گمرکی به مقدار ۲۵۰ ریال است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.